1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. 4 Günlük Yasağın Detayları Belli Oldu

4 Günlük Yasağın Detayları Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı bu hafta sonu ile beraber Pazartesi ve Salı günü (16-17-18-19 Mayıs) günleri gerçekleşecek olan sokağa çıkma kısıtlaması ile alakalı bir genelge yayınladı.

Genelge’de kimlerin sokağa çıkma yasağından muaf tutulacağı, hangi işletmelerin hangi saatlerde açık olacağı gibi bir çok konu netliğe kavuşturuldu.

Büyükşehir olarak Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 kentte, 15 Mayıs Cuma günü saat 24.00 ile 19 Mayıs Salı günü saat 24.00’da sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Sokağa Çıkma kısıtlamasının en çok merak edilen sorusu, pazartesi ve salı günlerinde marketlerin açık olup olmayacağı yönündeydi. Pazartesi ve salı günleri 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak kaydi ile (engelli vatandaşlar hariç) oturdukları yere en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip alışverişini yapabilecek.

Genelge’nin Öne Çıkan Başlıkları ;

  1. Market manav ve bakkaların cuma gecesi saat 23.00′ kadar açık olacağı,
  2. Market, manav ve bakkallar’ın cumartesi, pazar online alışverişe açık olması,
  3. Market manav ve bakkalların pazartesi salı 10:00 – 16:00 saatlerinde açık olacağı,
  4. 50 km’de bir olmak üzere petrol istasyonları ve lastikçiler faaliyet gösterecek,
  5. Kendi ikamet ettikleri yer olmak kaydıyla, evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkarak evcil hayvanlarının ihtiyaçlarını giderebilirler.

İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgenin tamamını https://www.icisleri.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap