1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. 4 Saatlik İzin, Yaşlılar’ın Yüzünü Güldürdü

4 Saatlik İzin, Yaşlılar’ın Yüzünü Güldürdü

65yaşüstü

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, virüsün en çok etkili olduğu 65+ yaş üzerine, virüsün daha ilk günlerinde sokağa çıkma yasağı gelmişti.

İlk başta bu duruma zor alışan 65 yaş üstü vatandaşlar, sonrasında ise evlerine kapanmışlardı. Yaklaşık 2 aydır evlerinde kalan 65 yaş üstü vatandaşlar, 21 Mart gecesinden itibaren evlerinde kaldılar.

Koronavirüsün ülkemizde ki etkisini yavaş yavaş yitirmesi üzerine, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı karar ile yaşlılara ve 20 yaş altı vatandaşlara haftanın birer gününde 4 saatlik izin çıkmıştı.

Her hafta pazar günleri 11:00 – 15:00 arası 4 saatlik izinin ilki bugün faaliye geçti.

Açıklama üzerinden bu yana “4 saatlik izini” bekleyen 65 yaş üstü vatandaşlar, bugün memleketlerinin sokaklarına, caddelerine 4’er saat de olsa kavuştular.

20 yaş altı olmayan ve 65 yaş üzeri olmayan, tabiri caizse orta yaş grubu tüm vatandaşlara ise bilindiği üzere bugün sokağa çıkma kısıtlaması vardı. O sebeple memleketin sokaklarıda, caddeleride bomboştu.. Banklar, parklar, caddeler ve sokaklar bugün 65 yaş üzeri vatandaşlarındı.

Şehirlerin sessiz sokakları bugün onlarındı..

4 saatlik izin boyunca gönüllerince temiz hava alıp moral depolayan 65 yaş üstü vatandaşların, kamelara yansıyan görüntüleri de oldukça masum ve hoş.

Anadolu Ajansı muhabiri tarafından çekilen bir fotoğraf ise adeta günün adeta simgesi oldu. “Çocuklar gibi şenler” dedirten o fotoğraf, sosyal medya ve birçok paylaşım alanında çokça paylaşıldı.

0-14 YAŞ NE ZAMAN SOKAĞA ÇIKABİLECEK ?

Eğer açıklanan kararlarda bir değişiklik olmaz ise, 0-14 yaş arası çocuklar Çarşamba günü (13 Mayıs) günü yürüme mesafesi olan diledikleri yere gidebilecekler.

15-20 YAŞ ARASI NE ZAMAN SOKAĞA ÇIKABİLECEK ?

Yoğunluk olmaması adına düzenlenen takvimde ise, 15-20 yaş arası genç vatandaşlar ise, Cuma günü (15 Mayıs) yine yürüme mesafesinde diledikleri yerde 4’er saat vakit geçirebilecekler.

Eğer açıklanan kararlarda değişiklik olmaz ise, sokağa çıkma kısıtlamasının olması beklenilen, bu hafta sonu da 65+ üzeri vatandaşlar 4 saatlik izinden faydalanabilecekler.

Yorum Yap

Yorum Yap