İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 4K Televizyon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

4K Televizyon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

featured

Yeni bir televizyon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu televizyon rehberi yazısıyla madde madde anlatmaya çalışacağım. Ayrıca yeni çıkan teknolojileri de sizlere aktaracağım. Mesela kameralarda HDR‘yi biliyoruz, fakat televizyonlardaki HDR ne işe yarıyor gibi bazı yeni teknolojilerden de bahsetmiş olacağız.

Son yıllarda 4K‘yı sık bir şekilde duymaya başlamıştık ki, artık nihayet 4K yayınlarda hayatımıza girmeye başladı. Avrupa Futbol Şampiyonası bazı maçları TRT 4K olarak yayınladı. Bazı final maçları, bazı kupa maçlarında 4K yayınlar yapılmıştı. Önümüzdeki dönemde artık 4K filmler, 4K diziler de hayatımıza girmeye başlayacaktır.

O yüzden yeni televizyon alacaksanız 4K desteğine sahip bir televizyon almanızı tavsiye ediyorum.
Piyasadaki 4K televizyon modelleri baktığımızda hepsinin tam 4K çözünürlüğünde olmadığını görüyoruz. Yani tamamen Full RGB desteğine sahip olması gerekiyor ve çözünürlüğün de 3840×2160 px. olması gerekiyor.

 

Televizyonda hem çözünürlüğe bakın, hem de 4K ya da Ultra HD logosunun olmasına dikkat edin.
Panel hızının 100 Hz. olması özellikle bir futbol maçı izlediğimizde topun arkasında Ghosting (hayalet efekti) oluşmaması, görüntülerin çok hızlı kayması anlamına geliyor. Hareketli ve çok hızlı görüntülerde arkada bir gölge oluşmuyor. Alt yazı geçerken de yine net bir şekilde görünüyor.

Önemli olan televizyonda hareketli nesneleri net görebilmemiz. Samsung KU7000 serisinde bu destek mevcuttur.
Samsung KU7000 serisininin biraz daha üstüne çıkmak istiyorsanız, 4K 55″ kavisli (curve) bir televizyon ailesi karşımıza çıkıyor. Bu serinin kodu Samsung KU7500.

 

Önerilen Yazı
5G Teknolojisi Nedir ? Nesnelerin interneti zararlı mıdır ?

Kavisli televizyonlar bir süredir teknoloji mağalazarında karşımıza çıkıyor. Pek çok farklı ölçülerde satılmakta olan bu televizyonların bizlere sunduğu avantajlar ne kısaca onlardan bahsedeyim.

Bir kâğıdı ya da bir kitabı okurken aslında ona biraz kavis vererek okuyoruz. Çünkü insan gözü kavisli görüntüyü daha iyi seçiyor. Kavisli televizyonu sadece televizyon büyükse alırım mantığı da yanlış.

Çünkü ayarlanan açılardan dolayı 40″ kavisli televizyon da size iyi bir görüntü verir 55″ olanı da. Hatta artık monitörlerde bile kavisli modeller var. Büyüklük ne olursa olsun birazcık açı, kavis siz de görüntüyü daha iyi hissettirebilir.

Yeni bir televizyon alacaksanız kavisli (curve) televizyon düşünebilirsiniz. Kavisli televizyonun bir diğer avantajı ise televizyon izlerken kanepenin sağında ya da solunda görüntüyü izlemek daha mümkün olacak. Çünkü o kıvrım hem görüntü açısını hem de televizyonda oluşan ışık yansımasını azaltıyor.

Güneş ışığı yansımaları kavisli televizyonlarda pasifize ediliyor.
Televizyona tam karşıdan baktığınızda belki kavis tam ortaya geliyor ama yanlardan baktığınızda o kavis televizyonun sağına ya da soluna denk gelebiliyor. Yani siz neredeyseniz televizyonun merkezi değişiyor. O yüzden görüntüye daha hakim oluyorsunuz.

Peki, televizyonda bu HDR teknolojisi nasıl çalışıyor?

Bir görüntüyü çok yüksek ışıklı, ortalama aydınlık ve birazda karanlık ortamlarda bulundurulup hepsinin ortalaması alınıyor. HDR teknolojisi tüm bu görüntülerin üst üste bindirilip ideal ortalamasının alınmasıdır. HDR özelliğe sahip bir televizyonun siyahları daha keskin verdiğini ve renk skalasının çok daha genişlediğini görüyoruz.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap