İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Saglik
 3. 5 Soru’da Saç Bakımı Hakkında Merak Edilenler

5 Soru’da Saç Bakımı Hakkında Merak Edilenler

öneçıkangörsel(saçyazısı)

Saç bakımı, özellikle kadınların mutlaka ama mutlaka dikkat ettiği, kesinlikle taviz vermedikleri bir konudur.

Özellikle uzun saçların bakımı cilt bakımına nazaran daha zordur. Bugün ki yazımızda saçlar hakkında merak edilenleri, saç bakımında dikkat edilmesi gereken noktaları ve tavsiyeleri sizler ile paylaşacağız.

5- Saçların çabuk yağlanması nasıl önlenir?

Saç bakımında en çok rahatsızlık veren yağlanma konusu, kadın erkek tüm bireylerin rahatsızlık duyduğu bir durumdur. Peki herkes için rahatsızlık veren bu duruma nasıl engel olunur? 

Saçlarımız eğer çok çabuk yağlanıyorsa, öncelikle saçlarımızı elimiz ile biraz fazla oynuyoruz demektir. Yağlanmayı önlemek için elimiz ile saçlarımızı oynamaktan vazgeçmeliyiz. Ayrıca çok sıcak su ile saçlarımızı yıkamaktan da mutlaka ama mutlaka kaçınmalıyız.

Peki saç bakımlarında kullandığımız şampuan tercihi nasıl olmalı diyorsanız, yağlı saçlar için üretilmiş bitkisel şampuanları tercih ederek yağlanmanın önüne geçebiliriz.

Ayrıca bitkisel olarak evde yapılacak birkaç bakım önerisi de bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla ;

 • Isırgan tohum yağı,
 • Okaliptus yağı,
 • Ylang ylang yağıdır.

Bu bitkisel otlar sayesinde saçınızda ki yağ oranı dengelenecektir. Dengelenme meydana geldiği için, saçlarınızda ki aşırı yağlanma son bulacaktır.

4- Saçların kırılmaması için nelere dikkat edilmeli?

Saç bakımının bir diğer büyük kabusu ise saçların kırılmasıdır. Saçlarımızın kırılmasına engel olmak istiyorsak, öncelikle saçlarımızın diplerine özen gösterdiğimiz kadar uçlarına da özen göstermeniz gerekmektedir.

Saç diplerini doğru bir şekilde beslememiz gerekiyor. Saç diplerini nemlendirmemiz gerekirken, doğru bakım yağları ile doğru maskelerle, saç diplerinin canlandırılması gerekilmektedir.

Peki eğer saçlarınız çok uzun ise arada bir saç uçlarını çatallanma ile saçların alınması kırıkların alınması ve temizlenmesi gerekmektedir.

Eğer saç uçlarına hiç bakım yapılmıyorsa ve saç diplerine de bakım yapılmadan saç uzatılıyorsa,  bu sefer vitaminsiz saçlar meydana gelebiliyor. Bu sebeple saç diplerinde de vitaminsizlik ile nemsizlik oluşacağı için, saçlarda dökülmeler meydana gelebiliyor.

Peki bunlar için neler yapabiliriz ?

Saç dökülmesinden ve saç kırılmasından kurtulmak için öncelikle banyo öncesinde tamamen yağlarla bir saç bakımı yapabiliriz.

Saç dökülmelerini önleyici saç uçlarına vitamin verebilecek buğday yağını kullanabiliriz.

Badem yağını yine aynı şekilde buğday yağı ile birlikte birleştirerek saçımıza uygulayabiliriz. Saf zeytin yağı, buğday yağı , badem yağı, elma yağı ve melisa yağlarını karıştırarak,  kendimize has bakımlar ortaya çıkarabiliriz.

Ayrıca sarımsak yağıda saçlarımızı güçlendirmede kullanabileceğimiz bir numaralı formüllerden birisidir.

3- Saçın daha parlak görünmesi için ne yapılabilir?

Saçlarımızın daha alımlı ve daha parlak görülebilmesi için neler yapılmalıdır?

Saçlarımızda bakımın önemli olduğu gibi, nasıl bir görünüme sahip oldukları da oldukça önemlidir. Bu sebeple, daha parlak saçlar için hazırlanan bir çok şampuan ve krem piyasaya sürülmüştür.

Fakat saçlarımızın daha alımlı ve daha ihtişamlı görülebilmesi için mutlaka haftalık bir bakıma ihtiyaç duyduğumuzu unutmayalım. Lakin parlak saçlar için ihtiyaç duyulan bakıma yüksek ücretler ödemenize gerek yok.

Saçlarınızın Parlak Olması İçin Yapılabilecekler ;

 • Saçlarınızı her gün mutlaka kırmadan sakince tarayın,
 • Her iki elinizin parmak uçlarıyla kafanıza hafifçe baskı uygulayarak küçük dairelerle masaj yapın.
 • Hindistan cevizi yağı kullanarak saçınızın daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz,
 • Saçınızı sirke ile durulayabilirsiniz. (Saçınızı yıkadıktan sonra sirkeyi saçınıza yedirin, ardından bir dakika kadar bekletin. Sirkenin kokusu saçınız kurudukça kaybolacaktır.)
 • E vitamini almayı ihmal etmeyin, beslenmenize mutlaka önem verin.

2- Saçları yıkarken nelere dikkat etmek gerekir?

Saçlarımızı yıkarken öncelikle kullanacağımız kremlerin, şampuanların ne kadar bitkisel ve doğal olduğuna dikkat etmeliyiz. Bunlara dikkat ederken de, saç türümüzün kuru, nemsiz, yağlı ve kepekli mi olduğuna mutlaka dikkat etmeliyiz.

Saçlarımızı yıkarken su tercihine bile dikkat etmeliyiz. Örneğin çok yağlı saçlarda, aşırı sıcak sudan kaçınılmalıdır. Çünkü sıcak su, yağlı saçlarımızı iki kat daha yağlandıracaktır. Aynı şey çok duru saçlarda da geçerlidir. Çok duru saçlarda ise önerilen su sıcaklığı ne çok soğuk, ne çok sıcak olmalıdır. Ilık su diye tabir ettiğimiz su sıcaklığı, duru saçlar için birebirdir.

Doğru şampuan eşliğinde saçların diplerine kadar masaj yaparak yıkanması tavsiye edilirken, saçların arkalarına ve ense kısmına ayrı özen gösterilmesi gerekilmektedir. Çünkü saçların arkaları ve ense kısmı, saçın en çok yağlandığı kısımdır.

Ayrıca bol şampuan veya bol sabun dökerek saçlarınızı yıkamak, saçlarınızı daha temiz yapmazken, saçlarınıza zarar bile verebilmektedir. En doğru yıkama ideal şampuan kullanımı ile olmaktadır. Sürülen şampuanlar her ne kadar bitkisel özlü olsa da, mutlaka durulanmasına dikkat edilmelidir. Saçlarda kalan şampuanlar ve kremler saçlarınızın kepeklenmesine yol açmaktadır.

1-Saçların hızlı uzaması için neler yapılabilir?

Saçlarınızı kestirdiğinizde veya uzaması için sabırsızlandığınızda, keşke bir ilaç olsa da saçımız hızlı uzasa dediğiniz anlar mutlaka olmuştur.

Saçların hızlı uzamasından ayrı, saçların sağlıklı bir şekilde uzaması da oldukça önemli bir konudur. Saçlarımızın hem daha hızlı, hem de daha sağlıklı uzaması için ısırgan tohum yağı kullanılabilir.

Isırgan tohum yağı ile zeytinyağını karıştırarak (birkaç susam yağıda ilave edilebilir) haftada bir kez saç diplerine kadar, saç uçlarına kadar komple yedirerek bakım işleminizi tamamlayın.

Ardından ise saçınızı boneleyerek evin içerisinde otuz dakika kadar vakit geçirdikten sonra,  ılık bir duş ile saçınızı güzelce durulayın. Bu işlem sayesinde saçınızın dipleri daha da canlanacak, uzama konusunda da bir hızlanma meydana gelecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap