1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 5G Sinyalleri Sağlığa Zararlı Mıdır? 5G Teknolojisi Nedir?

5G Sinyalleri Sağlığa Zararlı Mıdır? 5G Teknolojisi Nedir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımıza giren 5G Teknolojisi gün geçtikçe evlerimize kadar girdi. Peki bu 5G Teknolojisi Sağlığa Zararlı Mıdır?

Daha bir kaç sene önce 4G, insan hayatına yeni girmişken, bir anda 5G konuşulur oldu. Bu da mobil teknolojilerinin ne kadar hızlı geliştiğinin bir kanıtıdır.  5G, IoT (Internet of Things) ağlarını güçlendirir ve yeni yüksek bant genişliği uygulamalarına kolaylık sağlar.

5G Nedir ?


5G, bir dizi standart uygulamayı ve çok daha hızlı kablosuz internet teknolojilerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. 5G kullanan kullanıcılar, çok daha hızlı internete ve daha az gecikme süresine sahiptir. Ayrıca, 5G, 5. nesil olduğu için altyapının 5. kez değiştiği anlamına gelir

5G konusunda bazı araştırmalar da yapılıyor. Bu araştırmalar da Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından belirlenen değerlere 5G teknolojisinin uyduğu yönündedir. Bağımsız ve kar amacı olmayan bir kurum olan ICNIRP tarafından belirlenen yönergelere bu teknolojinin ve ağ operatörlerinin uymak zorunda olduğu da bilinmektedir.

Radyo dalgalarına maruz kalmada küçük bir artış

5G teknolojisi nedeniyle radyo dalgalarına maruz kalmada “küçük” bir artış olabileceği doğrudur. Public Health England (PHE), mevcut bir ağa veya yeni bir alana 5G eklendiğinde radyo dalgalarına maruz kalmada küçük bir artış olabileceğini açıklıyor. Ancak bunun halk sağlığı için olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Yüksek frekanslı 5G (mmWave) ne olacak?

5G için daha fazla spektrum sunuluyor. Gelecek 5G için tartışılacak en yüksek frekanslar, birkaç on gigahertz’e (GHz) kadar mevcut mobil ağlar tarafından kullanılanlardan yaklaşık 10 kat daha yüksektir.

Kentsel alanlarda, kapasiteyi ve hızı en üst düzeye çıkarmak için yüksek frekanslı (milimetre dalga veya mmWave) teknolojisi kullanılacaktır. Çok sayıda ABD şehrine şu an yayılmıştır ve 2020 – 2021 sonlarına kadar İngiltere ve Avrupa’ya da gelecektir. 5G sağlığıyla ilgili en fazla endişeye neden olan bu yüksek frekanslı sinyallerdir.

Bu yüksek frekanslı sinyaller daha önce de kullanılmıştır. Hala radyo, TV ve Wi-Fi iletmek için kullanılan sinyaller gibi ‘iyonlaştırıcı olmayan’ olarak sınıflandırılmaktadır. MmWave’in yayın için kullanılan dalga boylarından daha yüksek frekans olduğu doğrudur. Kesinlikle x-ışınları veya ultraviyole gibi ‘iyonlaştırıcı’ kategorisine girmezler. Bu dalgalar çok ileri gitmez. Duvarlar ve hatta insan vücudu tarafından engellenir.

Yorum Yap

Yorum Yap