1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. AB Kararını Verdi ; Mali yardımlara devam edilmeli

AB Kararını Verdi ; Mali yardımlara devam edilmeli

featured

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli kapıları açma konusunda Avrupa’yı uyarması, Avrupa’da mali yardım konusunu tekrardan açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “AB’nin Türkiye’de yaşayan Suriyeli göçmenler için ödeme yapmaması halinde kapıları açacağız” uyarısı ile ABD Başkanı Donald Trump’ın “Erdoğan isterse 4 milyon Suriyeli Avrupa’ya gider.” sözleri, birliği harekete geçirdi.

“YARDIMLAR KESİLİRSE BÖLGEDE HAREKET ALANIMIZ DARALIR”

Viktor Orban hükümetine yakınlığı ile bilinen Oliver Varhelyi, Türkiye’nin de tartışıldığı oturumda, “Türkiye’ye mali yardımları tamamen kesme taraftarı değilim zira Türk toplumuyla iletişim halinde olmamızı sağlıyor, yardımlar kesilirse bölgede hareket alanımız daralır.” ifadelerini kullandı.

“MÜZAKERELERİ DURDURMAK KOLAY DEĞİL”

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin donmuş vaziyette olduğunu hatırlatan Varhelyi, “Türkiye ile müzakerelerin tamamen durdurulup durdurulmaması komisyonun tek başına karar verebileceği bir konu değil. Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nda tartışılması gereken bir konu. 80 milyon nüfuslu bir komşu ülke Türkiye, bu konuyu dikkate almak durumundayız.” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR HÜKÜMET ÇALIŞMALARIMA MÜDAHALE EDEMEZ”

Bazı parlamenterler, “Türkiye’nin son yıllarda birçok uluslararası kuralları ciddi anlamda ihlal ettiği” görüşünü dile getirerek Varhelyi’den, Ankara’yı destekleyen Orban hükümetinden etkilenmeyeceğini ispatlanmasını talep etti.

Bu arada oturumda bir Avrupa Parlamenteri, Batı Balkan ülkelerinden binlerce kişinin Türkiye’ye yerleştiğini belirterek Avrupa Birliği’nin beyin göçünden dolayı bu duruma çözüm üretmesi gerektiğini ifade etti.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap