İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. ABD-Çin ticaret savaşı bir şirketi daha üzülebilir

ABD-Çin ticaret savaşı bir şirketi daha üzülebilir

featured

ABD Çin ticaret savaşı, sadece akıllı telefon üretimini kötü etkilemiyor. İki ülke arasındaki soğuk rüzgarlar, perakende satışlarını da sarsıyor. Ambargo uygulamalarının maliyetini dengelemek adına uygulanan fiyatları yükseltme politikası, dünyanın en değerli şirketini zor durumda bırakmak üzere.

ABD Çin ticaret savaşı iki kesime de zarar veriyor

Geçtiğimiz yıllarda Şangay şehrinde yaşayan bir girişimci olan Yung Lin, Amazon.com üzerinden anahtarlar, tornavidalar ve bunlara benzer aletler satan iyi bir iş kurdu. Başkan Trump’ın uygulamaya koyduğu gümrük vergilerinden dolayı iki arada bir derede kalan Lin, fiyatlara zam yapmayı seçti. Bir diğer seçenek ise ilgili maliyetleri görmezden gelmekti. Zam yapmaktan mutlu olmayan girişimcinin ürettiği bazı ürünler, satış konusunda dibe doğru çökmeye başladı. Zira ilgili ürünlerin satışları üçte bir oranında düştü.

Çin’den ucuz ürünlerin satın alınması ve bu ürünlerin ABD’de satılması fikri, iş modeli olarak, günden güne çekiciliğini kaybediyor. ABD Çin gerilimi yüzünden piyasada var olan huzursuzluk, Amazon tüccarlarının ticaret yapmasını zorlaştırmaya devam ediyor. Buna ek olarak ekonomik savaşın tahmin edilemezliği, iki süper gücün gelir kalemlerini darboğaza sokuyor.

Trump yönetiminin, çoğu tüketim malları olmak üzere, 300 milyar dolarlık ambargoyu daha da sertleştirmek istemesi olabilecek en kötü senaryo olarak değerlendiriliyor. Zira Trump ve ekibi, Çin ile yapılan en son ticari görüşmelerden olumlu sonuç alınamadığını belirtmişti. ABD Çin ticaret savaşının belirsizliği, fabrikalara verilen siparişlerin yönetimi hususunda ileriye dönük bir sorun çıkarmaya devam ediyor. Bu sorun, bir önceki partide belirlenen toptan satış fiyatının olağanüstü şekilde artmasına sebep oluyor.

ABD Çin gerginliği küçük işletmelerin kâbusu haline geldi

Bu artışın dışında başka seçenekler de mevcut: Üretimi başka ülkelere kaydırmak veya stokçuluk yapmak. Tek kişilik dükkanlar veya küçük işletmeler, ne yazık ki, böyle bir konjonktürde çok zorlandıklarını açıkladılar. Ambargonun maliyetlerini tedarikçilere itelemek adına onlarla bir pazarlık yapamayan esnaflar ile küçük şirketler, aynı zamanda ABD Çin gerginliği mevzusunda var olan belirsizlikten korunmak için büyük şirketlerin desteğini de alamıyorlar.

Amazon ticaret konusunda ekstra önlemler alabilir

Dünyanın en değerli markası olan Amazon, satışlar yavaşladığı takdirde birtakım önlemler alabilir. Bu önlemlerden bazıları, Amazon’un kendi çevrimiçi mağazasının kullanılması konusunda kullanıcıları daha fazla oranda maliyetlere ortak etmesi ve onların satış komisyonlarını büyük oranda kesmesi gibi ekstrem seçeneklerden oluşuyor. Bu iki seçenek, daha çok, ABD ile Çin’in böyle bir durumun getireceği ekonomik şartlara uyumluluk gösterip gösteremeyeceğine bağlı.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap