İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Af yasası bugün mecliste

Af yasası bugün mecliste

featured

Adalet Bakanlığı infaz konusu ile alakalı dosyayı geçtiğimiz günlerde Başkan Erdoğan’a sunmuştu.

Başkan Erdoğan ise dün ulusa sesleniş konuşmasında Meclis’in gündeminin af yasası olacağının bilgisini aktarmıştı.

MECLİS’İN BUGÜNKÜ GÜNDEMİ AF

Binlerce af bekleyen insanları yakından ilgilendiren ceza infaz düzenlemesi, bugün Genel Kurul gündemine geliyor.

YASADA NELER VAR

Teklifle, örgüt kuran ve yönetenlerin cezaları ile tefecilik yapanların cezaları artırılacak. Zorunlu ve çok ivedi durumlarda, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, hapis cezasının infazına 6 ay ara verebilmeye ilişkin yetkisi 1 yıla çıkarılacak.

Sıfır-altı yaş grubunda çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile maruz kaldığı ağır bir hastalık, engellilik veya kocama sebebiyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen hükümlüler de infaz düzenlemesinden yararlanabilecek.

Ağır hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlüler de denetimli serbestlikten yararlanacak.
Meclis Adalet Komisyonu’nun 18 saatlik mesainde teklifin 5 maddesinde, değişmişti.

Bu duruma göre ; iyi halli bazı hükümlülerin açık ceza infaz kurumuna gönderilmesine imkan tanıyan düzenleme, teklife eklendi. Hükümlüler, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından iyi halin belirlenmesine esas olmak üzere en geç altı ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacak.

Anayasal suçlar, terör, casusluk, devlete karşı suçlar aftan yararlanamayacak.
Yapılan diğer değişikliklerle özel hayata ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlarda üçte ikilik koşullu salıverme oranı muhafaza edildi.

Denetimli serbestlik uygulaması başladıktan sonra hakkında kamu davası başlatılan hükümlünün açık cezaevine gönderilmesi kararını veren hakime, takdir yetkisi tanındı.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap