İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Saglik
 3. Antibiyotiğin Zararları Nelerdir? Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Antibiyotiğin Zararları Nelerdir? Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Antibiyotiğin Zararları Nelerdir? Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Antibiyotiğin Zararları Nelerdir? Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Antibiyotiğin Zararları Nelerdir? Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Antibiyotik tıp dünyasında bulunan oldukça önemli bir hap çeşididir. Bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotikler, bakterilerin çoğalmasını önlemesiyle ve öldürmesiyle bilinir.

Antibiyotiklerin bulunmasıyla birlikte enfeksiyon hastalıklarına bağlı şekilde gerçekleşen mortalite ve morbidite oranları ciddi oranda azalmıştır.

Her ne kadar toplumumuzda antibiyotikler zararlıdır algısı oluşsa da, antibiyotiklerin elbette faydaları da bulunmaktadır. Antibiyotik ilaçlar, mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde çok önemlidir. Bu tür enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik kullanımı olmadan iyileşmek biraz zaman alır. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz üzere hastalıklarda mortalite yani ölüm oranı da antibiyotikler sayesinde azalmıştır. 

Antibiyotiklerin yan etkileri nelerdir?

 • Antibiyotiğe karşı alerjisi olanlar
 • Diğer yan etkiler

Antibiyotik Alerjisi;

Antibiyotik alerjisi olan durumlarda tıpta bir tedavi bulunmamaktadır. Fakat bir antibiyotiğe alerjinizin olması, tüm antibiyotiklere de alerjiniz olduğu gerçeği değildir. Ağızdan alınan antibiyotik haplarda ciddi alerjiler meydana gelmezken sadece (kaşıntı, deri dökülmesi vb.) iğne yoluyla vücuda enjekte edilen antibiyotiklerde ciddi sıkıntılar meydana gelebilir. (Solunum sıkıntısı, nefes darlığı vs.) Bu sebeple iğne tedavilerinde uzman hekimlerden yardım almanız en doğrusu olacaktır.

Yaygın Görülen Antibiyotik Yan Etkileri;

Yaygın Görülen Antibiyotik Yan Etkileri;

Antibiyotik kullanımının en yaygın yan etkisi sindirim sistemini etkilemesidir. Ortalama olarak 10 kişiden 1’inde meydana gelen bu yan etkiler sırasıyla şu şekildedir;

 • Kusma
 • Bulantı
 • İshal
 • Şişkinlik ve hazımsızlık
 • Karın ağrısı
 • İştah kaybı

Bu yan etkiler antibiyotik kullanırken devam eden yan etkilerdir. İlacınız bittikten sonra tedaviniz sona ermiş olur ve bu yan etkilerde tedaviyle birlikte sona erer.

Yüzdeki İltihaba Antibiyotik İyi Gelir Mi?

Yüzlerde iltihap kaynaklı oluşan sivilce ve aknelere bazı antibiyotikler iyi gelmektedir. Fakat hepsi kesin sonuç değildir, mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli durum su takviyesidir. Bilindiği üzere tüm ilaçlar böbreklerin fonksiyonunu olumsuz etkilemektedir. Hem bu sebeple hem de, antibiyotiklerin sindirim sistemine etki etmesinden kaynaklı antibiyotik alınırken mutlaka bol su tüketilmelidir.

Yemek Öğünleri Atlanmamalı, İlaçlar Saatinde Atılmalıdır

Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise ilaç takviyesi alırken mutlaka yemek öğünlerinin atlanmamasıdır. Haplar doktor tavsiyesine göre atılmalı, saat aralıklarına mutlaka dikkat edilmelidir.

İltihap Attırıcı Bitki Çayları Tüketebilirsiniz

Antibiyotik kullanımında yeşil çay, kekik çayı, sumak çayı gibi çeşitli bitki çayları da tüketebilirsiniz. Vücudunuzda antibiyotikler sayesinde atılmakta olan iltihapları bu çaylarla destekleyebilir, ayrıca tüketeceğiniz sıvı gıdalar sayesinde böbreklerinizi rahatlatabilirsiniz.

Antibiyotikler ile Birlikte Neler Tüketilmez?

Antibiyotikler ile Birlikte Neler Tüketilmez?

Greyfurt

İspatlanmış 50’den fazla ilacın etkisini yitirmesine sebep olabilen greyfurt, ‘ilaçlarla birlikte tüketildiğinde yarar yerine zarara sebep olabilir’ denildiğinde ilk akla gelen besinlerin başında gelmektedir.

Süt

İçerisinde barındırdığı kalsiyum, magnezyum gibi minerallerle vücudun belli antibiyotiklerinde işlemden geçirmesini zorlaştırabilmektedir. Bu sebeple antibiyotik tedavisinde süt ve süt ürünlerinin tüketilmesini uzmanlar pek tavsiye etmemektedirler.

Kahve

Sakinleştirici ilaçların içerisinde bulundurduğu etken besinlere göre bazı hastalarda ilaç etkilerini düşürürken, bazı hastalarda ilaçların yan etkilerini yükseltebilir. Bu sebeple ilaç içtikten hemen sonra kahve tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Antibiyotik kullanmak zararlı değil, düzensiz ve reçetesiz kullanmak zararlıdır.

Düzenli ve doktor kontrolünde kullanılan antibiyotik kullanımında sadece dikkat etmemiz gereken birkaç husus bulunmaktadır.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap