1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple ucuz telefon için kolları sıvadı!

Apple ucuz telefon için kolları sıvadı!

featured

Apple’ın düşen satış rakamlarını düzeltebilmek için ucuz bir iPhone telefonu üzerinde durduğu aktarıldı.

Canalys’in 2019 yılının ikinci çeyreği için yayınlamış olduğu rapor son bir senede iPhone satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığını gözler önüne seriyor.
Söz konusu rapora göre, 2018 yılının ikinci çeyreğinde 7.7 milyon iPhone sevkiyatı gerçekleştiren Apple, 2019’un aynı döneminde 6.4 milyon iPhone sevkiyatına imza atabildi.

2019’un ikinci çeyreğinde toplam geliri 53.8 milyar dolar olan Apple’da 2012 yılından bu yana bir ilk gerçekleşti. Düşen iPhone satışları ile 2012’den beri ilk defa iPhone gelirleri (26 milyar dolar) Apple’ın toplam gelirine oranla yüzde 50’nin altında kaldı. 

Apple’ın düşük iPhone satışları yaşadığı dönemde ilginç bir iddia geldi. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, firma satış rakamlarını artırmak adına ‘ucuz’ bir iPhone modeli çıkaracak. 

Nikkei’nin haberine göre, akıllı telefon pazarındaki payının gerilemesiyle birlikte Apple, gelişmekte olan ülkelerde müşteri kazanmak ve Çin’de Huawei Technologies ve diğer rakiplerine kaptırdığı yerini geri almak için gelecek baharda düşük maliyetli bir iPhone piyasaya sürmeyi planlıyor. Ucuz telefon, Huawei, Samsung’dan pazar payı hedefliyor. 

Şirket her ne kadar iPhone harici hizmetlerinde istediği başarıyı yakalasa da bu akıllı telefon pazarındaki kan kaybının sürdüğü gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap