1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Arabeskin Efsanelerin’den 20 Efsane Şarkı

Arabeskin Efsanelerin’den 20 Efsane Şarkı

featured

Bugün biraz geçmişe gideceğiz, efsaneleri bir kez şarkılarıyla hatırlayacağız.. 

İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Bergen ve Güllü.. Hepsi damar denince akıllara gelen efsane müzikleri ve sesleriyle hafızamızda yer eden başarılı sanatçılar..

Bugün yukarıda saydığımız efsanelerin sizlere 25 Efsane Şarkısını aktaracağız.. Elbette 20 tane ile bitmez fakat, ilk listemizde bugün 20 parçaya yer vereceğiz..

20-  Emrah / Haram ; Listemize Emrah ile başlıyoruz.. Arabesk hayatına ufak yaşta yanık sesiyle başlayan Emrah, listenin 20 numarasında..
Ayrılamam albümünde yer alan eser, 1987 yılında piyasaya sürülmüştü.

19- Gülden Karaböcek / Ben Olmalıydım ; 1987 yılında piyasaya sürülen kaset, güzel sesiyle bildiğimiz Gülden Karaböcek tarafından seslendirilmiştir. Söz & Müziği Ali Tekintüre’de ait olan parça, klasik parçalar arasında yerini almıştır.

18 – Gökhan Güney / Aramızda Dağlar mı Var ; Kuşkusuz Gökhan Güney’in en iyi şarkılarından birisi. 1986 yılında pisaya sürülen parça efsaneler arasında olmakla beraber, YouTube’de 9.990.578 görüntüleme alarak Gökhan Güney’in en çok izlenen videosudur.

17- Ferdi Tayfur / Vurmayın Yıllar ; 1987’de piyasaya çıkan kaset, Ferdi Baba’nın efsanevi parçalarından birisi. Listemizin on yedinci sırasında Vurmayın Yıllar yer almaktadır.

16- Müslüm Gürses / Yıllar Utansın ; Mahsun Kul albümünde yer alan 1989 çıkış tarihli kaliteli bir eser. Müslüm Gürses’in bıçaklandığı olay günü adeta izdiham olacak neticesinde insanın geldiği konserde söylenen parça olması da ayrı bir önem taşımaktadır.

15- Hüseyin Altın / Dargınım ; Hüseyin Altın’ın en güzel parçalarından birisi olan Dargınım adlı parça, listemizin on beşinci sırasında.
1988 tarihinde piyasaya çıkan, başarılı eser, YouTube’de 10.643.262 görüntüleme almıştır. Belkide o zamanlar YouTube olsaydı, rekorlar kesinlikle arabeskçiler de olurdu..

14- Orhan Gencebay / Bir Teselli Ver ; Orhan Gencebay’ın 1971 yılında piyasaya çıkartmış olduğu ve ismini Türkiye çapında duyurmasına vesile olan hiçbir zaman eskimeyecek muhteşem bir eser..
Bu parçada, 217.104 görüntüleme alarak YouTube’de milyonlara erişen arabesk parçasıdır.

13- İbrahim Tatlıses / Buda Geçer ; Tüm yaşanmışlıklara ümit verecek cinsten.. İmparator’un harika bir parçası.. 1980 yılında piyasaya çıkan parça, YouTube’de 9.277.018 görüntüleme almıştır.

12- Güllü / Ağlamam Ondan ; Arabeskin en iyi kadın şarkıcılarından olan Güllü’den çok güzel bir parça. ”Zalim Yar” isimli albümünde yer alan parça, 2000 yılında çıkmıştır. Zalim Yar, Güllü’nün beşinci albümüdür.

11- Kibariye / Peri Kızı ; Kibariye’nin Yeniden albümünde yer alan harika parça, listemizin on birinci sırasında. 2005 yılında piyasaya çıkan parça, tam anlamıyla süper bir müzik..

10- İbrahim Tatlıses / Kurşuna Gerek Yok ; Vur Gitsin Beni albümünde yerini alan parça 1991 yılında piyasada yerini almıştır.
Sözleri ve müziği yine sanat eseri niteliğinde ki parça, listemizin onuncu sırasında.

9- Ferdi Tayfur / Bu Şehrin Geceleri ; Ferdi Baba’nın 1989 yılında piyasaya çıkmış olan ”Allahım Sen Bilirsin” isimli albümünden müthiş bir parça.
Bu Şehrin Geceleri listemizin dokuzuncu sırasında..

8-TÜDANYA ; Canımdan Can İste ; Ferdi Babaları, Müslüm Babaları yazdık, şimdi de Tüdanya’nın Canımdan Can İste parçasını listemize yazıyoruz..
1989 yılında piyasaya çıkan parça, tam anlamıyla efsane..

 

7- Orhan Gencebay / Aklım Takıldı ; 1994 tarihinde çıkan, muhteşem müziği ile akıllarımızda yer eden Aklım Takıldı listemizin yedinci sırasında.
Yalnız Değilsin albümünde yer alan Aklım Takıldı’da diğer Orhan Gencebay eserlerinde olduğu gibi sözünden bestesine Orhan Baba’ya aittir.

6- Müslüm Gürses / Unutamadım ; Müslüm Gürses’in sanat eseri niteliğinde bir parçası.. 1986 yılında çıkan parça, küskünüm albümünde yer almaktadır.
YouTube’de 54.294.109 görüntüleme alan parça, listemizin altıncı sırasında..

5- Güllü / Ödüm Kopuyor ; Oyuncak gibi albümünün en değerli şarkılarından biri olan Ödüm Kopuyor, listemizin beşinci sırasında.
Bu harika parçanın YouTube izlenme sayısına bakacak olursak 20.290.144 görüntüleme izlenme almış olduğunu görürüz.

4- İbrahim Tatlıses / Yorgun ; İbrahim Tatlıses’in efsane şarkılarından bir tanesi daha.. 1983 tarihinde çıkan parça, oldukça efsanevi bir parça.
Yorgun listemizin dördüncü sırasında..

3- Bergen / Acıların Kadını ; Arabesk’in kraliçesinden oldukça harika bir eser.. Sen Affetsen albümünde yer alan parça, listemizin üçüncü sırasında..
Albüm, 1986 yılında piyasaya sürülmüştür..

2- Ferdi Tayfur / Acılar ; 1988 yılında çıkmış olan parça, sözünün ve müziğinin dışında içerisinde bulundurduğu harika şiir ile de dinleyenleri adeta mest ediyor.
Ferdi Baba’nın efsanesi Acılar listemizin ikinci sırasında..

1- Hakan Taşıyan / Gözün Sevem ; Hakan Taşıyan’ın albümünde ki ilk şarkı olan ayrıca albümünde ismi olan Gözün Sevem listemizin birinci sırasında.
1998 yılında çıkan parça, efsanelere girmeyi başarmıştır. Listemizin birinci sırasında Hakan Taşıyan/Gözün Sevem bulunmaktadır.


Listemizin sonuna geldik, bu tarz listelerin devamı için sitemizi takip etmeyi unutmayın..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap