İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

Hafif ticari, binek ya da hafif kamyonet  aracın kaza yaptığını anlamanın en kolay yöntemlerinden biri hasar oluşan parçaları tespit etmektir. Genellikle hasar oluşan parçalar, macunlama ve boya yardımı ile eski haline getirilir. Eğer bir parça eski haline gelmeyecek kadar kötü durumdaysa da değiştirilir.

Parça Değişimi Neden Önemli?

Aracın parçasının değişmesi ya da boyanması bir sorun mudur? Aslında ufak bir çizik ya da ezik nedeniyle aracın bir parçasının değişmesi ya da boyanması sorun yaratmayabilir.Ancak bazı durumlarda araçlar ağır kazalardan sonra işinin ehli olan ustalar tarafından biçim olarak eski haline getirilebilir. Bu nedenle de boyalı ve değişen parçalara özenle gösterilmelidir. Otomobilin parçası boyanmış ya da değiştirilmiş ise kesinlikle aracı bir uzmana göstermek ve ağır hasarlı kazaya karışıp karışmadığını öğrenmek gereke bilinir. Bir diğer sorun ise orijinal olmayan parçaların kullanılmasıdır. Orijinal olmayan parçaların kullanılması hem aracın değer kaybetmesine hem de ilerleyen yıllarda sorun çıkarmasına sebep olabiliyor. Değişen, orijinal olmayan ya da boyanan parçaları anlamanın ise çeşitli yolları bulunur. İlk olarak boyanan parçalara göz atalım

Hasarlı Araç Parçaları Nasıl Boyanır?

Aracın hasarlı parçasında göçük, derin çizik gibi bir durum varsa öncelikle bu kısım normal haline getirilir. Bu işlem sırasında macunla dolgu yapılır. Daha sonra aracın boyanacak parça, boya fırını denen ve toz gibi boyaya zarar görmeyecek bölüme gider. Araba boya ustası, burada parçanın tamamını aynı boyaya sahip olduktan sonra  kurur ve  parça yerine geri takılır.

Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

Bazı hasarlı kazalardan sonra araba parçaları düzeltilemeyecek şekilde zarar göruyor . Bu durumda da aracın ağır hasar gören parçası değiştirilir. Parça değişimini anlamanın ise bazı yolları bulunur. İlk yöntem, kir ve su izi takip etmektir. Birkaç aylık bir aracın bile bazı noktalarında kir ve su nedeniyle izler oluşur. Parça değişimi yapılan kısımda ise bu izler daha az görülür. Bu nedenle parça değişimini anlamak için boyada olduğu gibi ilk olarak birleşme noktaları ile vida gibi kısımlara bakmak gerekir. Aracın yan yana olan parçalarından bazıları belirgin oranda daha az ize sahipse araçta parça değişimi yapılmış olabilir

Parça değişimini anlamanın bir diğer yolu ise boya tonuna  bakılmalıdır.  araçların parça değişimi sırasında başka bazı görünmeyen noktalar ufak çiziklere maruz kalır. Bu alanlar iyice incelendiği zaman değişen parça olup olmadığı anlaşılabilir. Burada da kesin çözüme ulaşmak için aracı ekspere göstermek gerekir. Araç eksperleri özel cihazlar ve inceleme metotları ile değişen parçaları tespit edilir.

Yorum Yap

Yorum Yap