İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kültür
 3. Ayasofya’nın Tarihi ve Hikayesini Hiç Merak Ettiniz Mi ?

Ayasofya’nın Tarihi ve Hikayesini Hiç Merak Ettiniz Mi ?

ayasofya

Ayasofya, Fatih’in göz bebeği, İstanbul’un en muhteşem yapılarından biri olan harika bir mimari yapıdır.

532-537 yılları arasında yapılışı gerçekleşen Ayasofya Cami, hakkında bir kaç rivayet vardır.

Justinianos tarafından yaptırılan Ayasofya, uzunca yıllar Doğu Roma İmparatorluğunun göz bebeği olmuştur. Doğu Roma İmparatorluğu boyunca 3 kez yapılmıştır.

Ayasofya ilk kez yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak isimlendirilmiştir, 5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmıştır. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi olarak Roma’nın gözdesi olmuştur.

ayasofya-tarihi
ayasofya-tarihi

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u feth etmesinden sonra fethin sembolü olarak, Fatih’in emriyle Ayasofya Kilisesi camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya’ya ayrı bir değer veren Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya kilisenin derhal temizlenip camiye çevrilmesini emretti, fakat adını değiştirmedi. İlk minaresi onun döneminde inşa edilmiştir. Osmanlılar bu tür yapılarda taş kullanmayı tercih etmekle birlikte minarenin hızla inşa edilebilmesi amacıyla bu minare tuğladan inşa edilmiştir.

Sonrasında ise diğer padişahlar döneminde, diğer minareleri eklenmiştir. Bu minarelerde en çok emeği olan Mimar ise bir çok büyük eserde eli olan Mimar Sinan’dır.

Fatih Sultan Mehmed, Ayasofya camisinin korunması yönelik yayınladığı vakfiyesinde şu kelimeleri sarf etmişti ;

“Allah’ın yarattıklarından Allah’a ve O’nun rüyetine iman eden, ahirete ve onun heybetine inanan hiçbir kimse için, sultan olsun melik olsun, vezir olsun bey olsun, şevket ve kudret sahibi biri olsun hâkim veya mütegallib (zâlim ve diktatör) olsun, özellikle zâlim ve diktatör idareciler tarafından tayin olunan, fâsid bir tahakküm ve bâtıl bir nezâret ile vakıflara nâzır ve mütevelli olanlar olsun ve kısaca insanlardan hiçbir kimse için, bu vakıfları eksiltmek, bozmak, değiştirmek, tağyir ve tebdil eylemek, vakfı ihmal edip kendi haline bırakmak ve fonksiyonlarını ortadan kaldırmak asla helal değildir!

“Yukarıda ki gördüğünüz kelimeler, Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesinin sadece bir bölümüdür.”

ayasofya-istanbul
ayasofya-istanbul

Fatih Sultan Mehmed, asırlardan öncesinden Ayasofya’yı Cami vasfından değiştirerek, herhangi bir şeye çevirenlere o zamandan beddua etmiş, hakkını helal etmemişti. Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmed, vakfiyesinin son kelimelerinde ise, “Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir.” sözlerini de eklemiştir.

AYASOFYA’NIN İLK YAPILIŞ AMACI NEYDİ ?

Ayasofya'nın Tarihi ve Hikayesini Hiç Merak Ettiniz Mi ?
Ayasofya’nın Tarihi ve Hikayesini Hiç Merak Ettiniz Mi ?

Yeryüzünün en büyük mabedi olarak yapılan Ayasofya’nın neden ve niçin yapıldığını hiç merak ettiniz mi ?

Nika isyanını tarihte zor görülmüş bir şiddetle bastırarak 40 bin kişini canına kıyan Doğu Roma İmparatoru Justinianos, işlediği bu büyük günahın affı için Ayasofya’yı yaptırmıştır.

532-537 yıllarında İslamiyet gelmediğinden dolayı, Justinianos‘un işlediği günahlar için yaptırdığı, dünyanın en büyük mabedi olan Ayasofya, kim bilir ki, belki de Allah tarafından kabul edilmiştir.

İşin Justinianos tarafı pek bilinmez elbet, fakat bize düşen Fatih’in emanetine sahip çıkmaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. atmin_avatar

  Ayasofya bir ibadethaneden fazlasıdır. İstanbul için bir semboldür. Hikayesiyle dahi herkesi şaşırtabilecek bir yapıdadır. Yıllardır ayakta ve umarım ayakta kalmaya devam eder. Ona zarar verecek herhangi bir adımdan kaçınmak çok önemli diye düşünüyorum.

 2. atmin_avatar

  İznik’te ki Ayasofya’da çok önemli yapıttır. Yaklaşık 3 yıl önce cami olarak restore edildi ve namaz kılınabiliyor.

Yapılan Yorumlar
 1. atmin_avatar

  Ayasofya ile ilgili gayet bilgilendirici bir yazı olmuş.

 2. atmin_avatar

  İznik’te ki Ayasofya’da çok önemli yapıttır. Yaklaşık 3 yıl önce cami olarak restore edildi ve namaz kılınabiliyor.

 3. atmin_avatar

  Süper bilgilere ulaştım emeğinize minnettarım..

 4. atmin_avatar

  Ayasofya Cami sadece İstanbul’un değil, dünyanın en muhteşem dini yapılarından biri bence. İstanbul’un Fethinden sonraki tarihi biliyordum ama Anasofya’nın Justinianos ile olan hikayesini öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

 5. atmin_avatar
  1 sene önce

  Ayasofya ile ilgili bazı bilgilere sahiptim, hem bu bilgileri pekiştirme şansım oldu hem de sayenizde yeni bilgilere ulaştım. Tarih konusunda ne yazık ki çok eksiğimiz var ama bu tür paylaşımlar sayesinde kendimizi bir nebze olsun geliştirmiş oluyoruz. Tarih bilinci ve sevgisi olan herkes adına teşekkürlerimi sunarım.

 6. atmin_avatar

  Ayasofya bir ibadethaneden fazlasıdır. İstanbul için bir semboldür. Hikayesiyle dahi herkesi şaşırtabilecek bir yapıdadır. Yıllardır ayakta ve umarım ayakta kalmaya devam eder. Ona zarar verecek herhangi bir adımdan kaçınmak çok önemli diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.