İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

featured

Babalar günü nedir? Aslında her zaman değer vermemiz gereken babalarımı neden sadece bu günde hatırlıyoruz?

Peki bir şeyi kutluyorsak, sebebini bilmeliyiz.. Haziran ayının en çok araştırılan konularından biri de Babalar Günü’nün tarihçesi oldu. Tarihi, Amerikan İç Savaşı dönemine dayanan ve dünya çapında geçerliliği olan “Babalar Günü” her yıl haziran ayının 3. pazarı kutlanıyor.

Babalar günü nasıl ortaya çıktı?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Yine bir gün ve yine bir gayrimüslimin fikri.. Neden acaba hep bu amerikalılar gayrimüslimler’in projelerini fikirlerini kutluyoruz.

Elbette babaları hatırlamak, babalarımızın elini öpmek elbette babamızın kalbini hoş tutmak önemlidir, lakin nedense bir güne bağlayıp o günü resmileştirdik ki?

Aslında biz yapmadık, içimize öyle bir işlendi ki noolduysa o zaman oldu. Şuan babalar günü babasının elini öpmeyen çocuk kınanıyor, diğer bütün günler babasının duasını alan çocuk bugün elini öpmediği için kınanıyor.!

Ama her gün babasının ahını alan toplumuzda ki bazı kardeşlerimiz bugün el öpmekle sosyal medyada şov yapmakla babasının kalbini aldığını sanıyor! Aman gençler babanızın değerini bir güne bağlamayın.

Gerekirse bugün kutlamayın, amma diğer günler adamın değerini bilin, gölgesinde durmanız ona zaten yetecektir.

Tüm Babalarımızın Babalar Günü Kutlu Olsun..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap