İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Bakan Koca : Salgın kontrol altınına alındı!

Bakan Koca : Salgın kontrol altınına alındı!

bakankoca

Bilim Kurulu bugün bir kez daha toplanarak koronavirüs salgını ile alakalı önlemleri, neler yapıldığını ve bundan sonra ki süreçte neler yapılacağı konuları ele alarak bir toplantı gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Koca, virüsün ülkede ki son durumu hakkında da bilgi verdi.

“İLK 4 HAFTADA OLAYIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİK”

Sağlık Bakanı Koca, “İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70’ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889’u sağlığına kavuştu. Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaştığı halde, hastalığın gerilemiş olması sebebiyle bu düzeyde test ihtiyacı doğmuyor.” dedi.

Konuşmasında maske ve sosyal mesafenin altını çizen Koca,Sosyal mesafe kullanımıyla virüsün önü kesildi. İlk 4 haftada olayın seyrini değiştirdik. Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak kuyruğa girmek risktir. Pazar yerlerini doldurmak, risktir. Çok sağlıklı görünen bir kişi bile size hastalık bulaştırabilir. diye konuştu.

“SALGIN KONTROL ALTINDA”

“Şu anki şartlarda salgın kontrol altında.”diyerek milyonlarca vatandaşın içine su serpen Bakan Koca ;

“Virüs tam bilemediğimiz bir dönem boyunca aramızda varlığını devam ettirecektir. Bir hafta öncekinden çok daha iyi durumdayız. Salgın hastalıklar fırsatları çok sever. Örnek olduğumuz dünyaya, ders olabiliriz. Güç bizdeyken buna fırsat vermeyelim. Türkiye olarak dünyadan önce mücadelemizin ikinci bölümündeyiz. Salgını yeneceğiz, virüsle savaşırken, ondan yeni şeyler öğreneceğiz.

Yeni hayatımızda kuyruklar, AVM, stadyum, pazar yeri kalabalıkları, üç kişinin oturduğu koltuklar, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır. Kontrollü Sosyal Hayatın size kesin olarak önerdiği şey, ‘Bir şey olmaz’ cümlesinin üstünü çizmenizdir. Kontrollü Sosyal Hayatın başarıyla uygulanması, sosyal alanın, salgın şartlarına göre yeniden düzenlenmesiyle mümkün olacaktır.

Hayat Eve Sığar uygulamasının kullanıcı sayısı bugün itibariyle 10 milyonu bulmuştur. Kontrollü Sosyal Hayat döneminde yerel yönetimlerden özel sektöre tüm taraflara sorumluluk düşmektedir. Bu döneme tam olarak girebilmiş değiliz. Geride bıraktığımız 8 hafta, eğer bugünlerde dikkatsiz davranırsak, gelecek için fazla anlam ifade etmeyebilir. Sosyal hayatımızı kontrol altına alırsak güzel, güneşli günler göreceğiz.”

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Nooldu.net Spor Müdürü. Başta spor olmak üzere tüm haberler..

Yorum Yap