1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Bakan Koca : Son 24 Saatte 126 kişi yaşamını yitirdi

Bakan Koca : Son 24 Saatte 126 kişi yaşamını yitirdi

17nisanveriler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, canlı yayında açıklamalarda bulunuyor.. 

Bakan Koca, günün verilerini de aktardı. 

17 Nisan 2020 tarihinin verileri ise şu şekilde ; Bugün 40.270 test yapıldı, 4353 yeni koronavirüs tanısı konuldu.

126 CANIMI DAHA KAYBETTİK! 

Bugün 126 vatandaş daha koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

1526 KİŞİ TABURCU OLDU!

Koronavirüsü yenip, tekrardan eski sağlığına kavuşan kişi sayısı ise 1526 oldu. Böylelikle toplam iyileşen hasta sayısı 8.631 olarak kayıtlara geçti.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

– Virüs 38 gündür ülkemizde, tüm illerimizde. Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun. Virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın. Sosyal mesafe, izolasyon kuralına uyun.

– Filyasyon çalışmalarını ilk vakadan beri uyguluyoruz. Filyasyon oranımız yüzde 97,5’e ulaştı. Filyasyon başarımızı sayısl olarak ölçebiliyoruz, fazladan tedbirlere karar verebiliyoruz. Sahada bu çalışmayı yoğun bir şekilde yürüten sağlık personelimiz bir yandan enfekte vakalara ulaşarak onların tespitini kolaylaştırıyor, bir yandan gözetim altında tutarak hastanelerimizde oluşacak yükü engelliyorlar.

– Vakalara erken müdahale stratejimizin en önemli unsurlarından. Sosyal güvenceye bakmaksızın tüm hastalarımıza ilacı ücretsiz ulaştırdık. Yoğun bakım ihtiyacı, erken tedaviye başlananlarda yüzde 4.

– Evde izolasyonun bazı somut sonuçlarını sizinle paylaşmak isterim. Önce 65 yaş üstü sonra da gençlerimize sokağa çıkma kısıtlaması getirdik. Bu kısıtlama sonrasında ileri yaşta pozitif vaka sayısında ileri azalma görüldü. 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlamasından önce vakaların yüzde 35’i 65 yaşından büyüktü. Kısıtlamadan sonra bu oran yüzde 18’e düştü.

– Hastanelerimizde sağlık personelimiz aynı hız ve gayretle görevlerini yerine getirmektedir. Hastanelerimiz üzerine gelen yükte yavaşlama var.

– Artan test sayıları neticesinde vaka sayısında artış devam ediyor ama artış hızı düştü. Ancak bu artış hızının düşmekte olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki günlerde plato olması şaşırtıcı olmayacak. İyileşen hasta sayımız yakında 10 binin üzerine çıkacak. Yatan hasta sayısı ile taburcu edilen hasta sayısı arasında denge oluşmuş durumda.

17nisanveriler
17nisanveriler
Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap