İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Banyo sonrası saç bakımı önerileri

Banyo sonrası saç bakımı önerileri

featured

Banyo sonrası saç bakımı önerileri

Banyodan sonra saçlarımızı genelde havluya sararız ve bir süre saçlarımızdaki ıslaklığı almasını bekleriz ama saçlarımız ıslakken havlu yerine daha penyemsi bir kumaşla ya da eski bir temiz t-shrtle saçlarımızdaki ıslaklığı giderirsek saçlarımıza daha az zarar veririz. Saçlarımız ıslakken özellikle işlem görmüş bir saç ise daha çabuk kopma ve kırılma göstere bilir. Saçlarımızda nemi aldıktan sonra saçlarınızı ıslakken taramaya özen göstermeliyiz.

Kullandığınız tarak fırça her ne ise buda çok önemli tarağımızın geniş dişli taraklardan kullanılması saçımıza daha az zarar vermektedir. Saç tipinize uygun ısıya dayanıklı serum veya kullandığınız durulanmayan saç kremini hafif nemli saç uçlarınıza yedirmelisiniz. Saçlarınızı kuruturken saçların çok fazla ısı ile temas etmemesine özen göstermeliyiz.

Fön makinasını uzaktan tutarak ve saçlarımızı hafif sallayarak kurutmalıyız. Kurutma işlemini bitirdikten sonra saç uçlarınıza hafif argan yağı, keratin serumu ya da Hindistan cevizi yağı ile daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlayabilir siniz.

Saç tiplerine göre bakım önerileri

1)Kuru Saçlar

Kuru saçların en çok ihtiyaç duyduğu şey nemdir. Saçlarınız yoğun işlem görmüşse bu saçlarınızdaki nemi daha çok emmesine sebep oluyor. Kuru saçlar için önerilen saç serumlarını ya da bakım yağlarını tercih etmelisiniz.
Saçı besleyen ve onaran ayrıca yumuşatan avokado yapı ve parlaklık ve hacim veren üzüm çekirdeği yağlarının birleşimi ile elde edilen Mythic Oil Efsane Yağ’ı kullandıktan sonra saçlarınızdaki parlaklığı ve saçlarınızın daha kolay tarandığını fark edeceksiniz.

2)Yağlı Saçlar

Düzenli yağ bakımı saçların ışıl ışıl görünmesine yardımcı olur. Özellikle yağlı saçların yağ dengesini kontrol altına alabilmesi için sanılanın aksine yağlı saçlarda da saçın yağa ihtiyacı vardır. Yağlı saçlarınızı kontrol altına almak için Argan Yağ, Hindistan Cevizi Yağı, Shea Yağ, Jojoba ve Ceviz Yağı tercih edebilirsiniz.

3)İnce Telli saçlar

İnce telli saçların kolayca yağlanma eğilimi daha fazladır. Bunun başlıca nedenlerinden biri elbette daha az gözenekli saç tipine  sahip olmalarıdır. İnce telli saçların şekil verme konusunda da büyük hassasiyet taşıdıkları ortadadır. Saç yağı gibi yağ bazlı ürünleri kullanmakta çekinebilirsiniz haklı olarak. Saçlarınıza daha az yağlı malzemelerle ve biraz daha tutucu özelliği olan ürünler kullanabilirsiniz. Kérastase Elixir Ultime Çift Fazlı Yağ size önerimizdir. İçeriğinde argan yağı, kamelya yağı ve prakaksi yağı bulundurduğu için ince telli saçlarınızda hem yüksek koruma hem de saça ekstra parlaklık sağlayacaktır.

4)Kalın Telli saçlar

Kalın telli saçlara dizginlememek ve şekil vermek hep zordur ama doğru ürünleri seçerek kolaylaştırmakta mümkündür. Özelikle kalın telli sağlarda saç kremi kullanmayı tercih etmelisiniz ve dört yıkamada bir maske uygulamalısınız. Ayrıca durulamayan bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kalın telli saçlarınızın yıpranmalara karşı ve daha parlak görünmesini istiyorsanız Ceviz Yağı tam size göre. Ceviz yağını ihtiyaca göre haftada bir tercih edebilirsiniz.

5)Normal Saçlar

Her saçın bakıma ihtiyacı vardır normal saçlarında rutin saç bakımı yapmaları gerekmektedir. Normal saçların ihtiyacı olan parlaklık ve bakım için Hindistan Cevizi yağı ve L’Oréal Paris Elseve Mucizevi Saç Bakım Yağı önerebiliriz. Saçlarımıza ihtiyaç duyduğumuz günlerde iki pompa saç bakım yağı uygulayabiliriz. Düzenli kullanımda parlaklığı hissedeceksiniz.

Saç Bakım Yağlarını Uygulama şekilleri

Özellikle koparak dökülme ve yanmış saçlarınız varsa yağ bakımı gereklidir. Saç uzatma, güçlendirme ve kırıkları onarmak istiyorsanız. Saç tipinize göre seçtiğiniz yağları saç diplerinize masaj yaparak yedirirseniz kullandığınız yağlarla birlikte saç tiplerinize yaptığınız masaj kan dolaşımını hızlandıracaktır böylece saç bakım yağından daha etkili sonuçlar elde etmiş olacaksınız.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap