1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Başkan Erdoğan ; Harf Devrimi Okur Yazar Oranını Düşürdü

Başkan Erdoğan ; Harf Devrimi Okur Yazar Oranını Düşürdü

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Atatürk’ü anma töreninde konuştu. Sözlerine ölüm sebebiyle bugün anılan Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan Başkan Erdoğan, sözlerine katar konularını da dahil etti.

Kılıçdaroğlu’nun tank fabrikasının satıldığına dair ortaya attığı iddialara yanıt veren Recep Tayyip Erdoğan, böyle bir satışın olmadığını dile getirdi.

YÜZDE 50’Sİ KATAR’DA, YÜZDE 50’Sİ TÜRK ORTAKLARDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sakarya’daki tank palet fabrikası’nın satımı diye bir şey söz konusu değildir. Yüzde 50’si Katar’ın ortaklığında, yüzde 50’si Türk ortaklar olmak üzere kurulan bu şirketle, şu an Karasu’da kendi fabrikalarını yapıyorlar. Dürüst olun, samimi olun. Biz netice diyoruz. Siz farklı yaklaşıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Başkan Erdoğan harf devrimiyle alakalı da bu kelimelere yer verdi ; “Rahmetli Kemal Karpat Hocamız başta olmak üzere; liyakatlerine kimsenin itiraz edemeyeceği tarihçiler, geçtiğimiz asrın başında Osmanlı toplumunda okuma-yazma bilenlerin oranının nüfusun yarısından fazla olduğunu belirtiyor. Dikkat edin. Bu, aynı dönemde bölgemizdeki Rusya, İspanya, İtalya başta olmak üzere pek çok ülkeyle karşılaştırıldığında gerçekten çok yüksek bir oranı ifade ediyor.

SAVAŞLARDA KAYBEDİLENLER VE SINIR DIŞINDA KALANLAR

Balkan Savaşları ile başlayan, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Harbi ile devam eden süreçte, maalesef bu okur-yazar nüfusumuzun büyük bir kısmını kaybettik. Özellikle erkek nüfusunun önemli bir kısmı şehit oldu. Çanakkale’yi düşünün. Hani; kınalı kuzular diyoruz ya. Biz onları orada kaybetmedik mi? Bunlar sıradan işler değil. O durumlara düştük. Toplam nüfusumuzun bir kısmı da sınırlarımız dışında kaldı.

HARF DEVRİMİ İLE HER ŞEY SIFIRLANDI…

Bir de buna Cumhuriyet ile birlikte gerçekleşen Harf Devrimi ile adeta her şeyin sıfırlandığını eklediğimizde, elbette ülkemiz okuma-yazma oranının çok düşük olduğu bir dönemi yaşadı. Bunun suçunu Osmanlı’ya yüklemek; tam anlamıyla bir buhtandır. Nitekim, Türkiye zaman içinde yüzde 100’lük bir okuma-yazma seviyesine ulaşmıştır.”

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap