İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Başkan Erdoğan Londra’da

Başkan Erdoğan Londra’da

Londra’da Türk vatandaşCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’nin toprağında gözümüz yok, ama gözü olanlar terk etsin” derken, İslam’ı terörle bağdaştırmaya çalışanların ‘aynaya bakması’ gerektiğini dile getirdi.

NATO Liderler Zirvesi için geldiği Londra’da, Old Billingsgate binasında İngiltere’deki Türk vatandaşları ve Müslüman insanlar ile bir araya geldi.

urada yaptığı konuşmada, “Bugün kendi milli güvenliği için hiç kimsenin icazetini aramadan operasyon düzenleyen, dış politikası bağımsız bir Türkiye var.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“SURİYE TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK, OLAN TERK ETSİN”

“Tabii herkes bize akıl veriyor, ‘Sizin Suriye’de ne işiniz var?’, bize diyorlar ki; ‘Suriye’den ne zaman çıkacaksınız?’. Tabii bizim onlara verdiğimiz tek cevap var; Sizin Suriye’de ne işiniz var? Suriye’ye sınırınız var mı? Yok. Peki ne işiniz var? 10 bin kilometreden oraya geliyorsun, 3 bin, 5 bin kilometreden oraya geliyorsun ama bizim 911 kilometre sınırımız var. Bu teröristler; bu YPG/PYD, DEAŞ, PKK bütün bunlar havan toplarıyla, füzelerle her an sınıra, bütün sınır şehirlerimize atışlar yapıyorlar. Biz şehitler veriyoruz, bizim yaralılarımız var ve bütün bunlar karşısında biz eli bağlı neyi bekleyeceğiz? Evet biz oradayız, orayı bu teröristlerden temizleyene kadar oradan çıkmayacağız. Şunu çok açık ve samimi söylüyorum; Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok ama gözü olanlar lütfen terk etsinler.”

“TÜRKİYE’YE İNANIN, DEVLETİNİZE GÜVENİN”

Kendilerinin sadece 82 milyonun güvenliğini değil yurt dışında yaşayan 6.5 milyon vatandaşının da haklarını savunan diplomasisi güçlü bir Türkiye olduklarını vurgulayan Erdoğan, “Bütün bunlar Türkiye’nin kendine güvendiğinin, kendine inandığının, uzun yıllar sonra potansiyelini yeniden harekete geçirdiğinin işaretleridir. Hiç şüphesiz bu başarıların tamamı hepimizindir, hepimizin eseridir. Bu başarı, öncelikle devletine, iradesine, demokrasisine 15 Temmuz gecesi olduğu gibi gerektiğinde istiklal ve istikbaline canı pahasına sahip çıkan aziz milletimizin başarısıdır. Türkiye bu noktalara, tam bir seferberlik ruhuyla hareket ederek geliyor. Sizlerden kalbinizi ferah tutmanızı istirham ediyorum, sizlerden Türkiye’ye inanmanızı, devletinize güvenmenizi istiyorum.” ifadesini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan, toplantı için daha büyük bir salon bulunamadığını ve bu nedenle yaklaşık bin vatandaşın dışarıda olduğunu, içeride de bazı vatandaşların ayakta kaldığını belirterek helallik diledi.

“İSLAMİ TERÖR DİYENLER, AYNAYA BAKSINLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin teröre 40 yılda çok kurban verdiğini, ancak bunlar yaşanırken kimsenin başsağlığı dilemediğini, arayıp sormadığını belirterek, “Terör örgütlerine bilabedel 10 binlerce tırla silah, mühimmat, araç, gereç gönderenler, bize paramızla silah vermediler, araç, gereç vermediler. Biz tüm bunlara rağmen çalıştık, gayret ettik. Kötü komşular bizi ev sahibi yaptı.” diye konuştu.

Erdoğan, terörle mücadelede akıl verenlere “Siz aklınızı kendinize saklayın”, ikide bir “İslami terör” ifadesini kullananlara da “gidin aynaya bakın” dediklerini aktardı.

Yorum Yap

Yorum Yap