İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Başkan Erdoğan’dan ABD’ye Kudüs Tepkisi

Başkan Erdoğan’dan ABD’ye Kudüs Tepkisi

Kudüs ile sorunlar ile alakalı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kudüs Müslümanların kutsalıdır. Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüzyılın Anlaşması dediği sözde Orta Doğu barış planına tepki gösteren Başkan Erdoğan, “Kudüs Müslümanların kutsalıdır. Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez.” dedi.

“TÜRKİYE MASADA BELİRLEYİCİ BİR ÜLKE”

Planın, Filistinlilerin haklarını yok sayma ve İsrail’in işgalini meşrulaştırma olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Açıklanan plan, barışa ve çözüme hizmet etmeyecektir. Şu an itibarıyla Türkiye olarak biz Orta Doğu’da masada belirleyici ülkeyiz. Sağa sola yalpalayan ülke değiliz.” şeklinde konuştu.

SOÇİ VE ASTANA SÜRECİ

“2018’de İdlib’in, gerginliği azaltma bölgesi olarak ilanından bugüne gerginlik azalacak gibi durmuyor. Son zamanlarda da saldırılar arttı. Görünen o ki Türkiye’ye basınç uygulayarak göç dalgası planlıyorlar. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Rusya ile gerek Soçi gerek Astana’da bazı görüşmeler, anlaşmalar oldu. Bu anlaşmalara Rusya’nın sadık kalması halinde, biz de aynı sadakatle yola devam ederiz. Şu an itibarıyla maalesef Rusya, Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil. Arkadaşlarımız muhataplarıyla görüşmeler yapıyorlar. Bu görüşmelerde de kendilerine ‘İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. Bundan sonra ne gerekiyorsa biz de bunu yapacağız.’ diye ifade ediliyor. En son Halep’ten bizim tarafa atışları var. Bunlara biz bir yere kadar sabrederiz, sabrettik ama ondan sonra da biz göbeğimizi keseriz. Bu konuda Rusya da eğer biz birbirimize sadık ortaklar isek, tavrını belli edecek. Ya Suriye ile olan süreci farklı yürütecek ya da Türkiye ile olan süreci farklı yürütecek, bunun başka yolu yok. Biz, bir şeyleri kapma gayretinde değiliz. Bir şeyleri almanın, toprak kapmanın gayreti yok bizde. Biz oradaki mazlum, mağdur insanları kurtarmanın gayreti içerisindeyiz.”

“KİM TERÖRİST?”

Rusların “Teröristlere karşı mücadele ediyoruz.” dediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kim terörist? Kendi toprağını savunanlar mı terörist? Bunlar direnişçi. Şu anda bunlara sorarsan Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon Suriyeli de terörist. Bunlar nereden kaçtı geldi? Esad’ın zulmünden kaçtı geldi. Şu anda bu insanlar bize barınmış durumdalar.” dedi.

“ARZUMUZ RUSYA’NIN GEREĞİNİ YAPMASI”

Erdoğan, İdlib’de devam eden süreçle ilgili Türkiye’nin briket barınaklar yaptığını belirterek, “Bu kışın soğuğunda bunlar çadırlarda duramazlar. Bunlara briket barınaklar yapalım. Bunları ben Sayın Putin’e de söyledim. Bu insanlar şu anda çadırlarda nereye kadar? Bunun için Esad’a söylenmesi gerekeni siz söylerseniz, bu insanları da biz konforu yüksek hale getirebiliriz. Onun için de biz bu işi gevşetemeyiz, aynı kararlılıkla sahip çıkmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. “Bu süreçte şantaj görüyor muyuz?” sorusuna Recep Tayyip Erdoğan, “Bunu şantaj olarak nitelemeyelim. Aylar geçtikçe göreceğiz ama bizler ilgili arkadaşlarımız, şahsım görüşmelere devam edeceğiz. Arzumuz bir an önce burada Rusya’nın dost olarak gördüğü rejime gereken uyarıyı yapmasıdır.” karşılığını verdi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ömrüm boş bir hayale kandı gidiyor :) Gazetecilik / Niğde

Yorum Yap