İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Bebek Emzirmenin Doğru Yolları Nelerdir? 5 Maddede Doğru Bebek Emzirme Yolları

Bebek Emzirmenin Doğru Yolları Nelerdir? 5 Maddede Doğru Bebek Emzirme Yolları

Bebek Emzirmenin Doğru Yolları Nelerdir?

Anne sütü, çocuğunuza Dünya’da verilen ilk gıdalardan birisidir. Sağlık ve şifa açısından ekstra bir yararı bulunan anne sütünün çocuklara mutlaka verilmesi uzmanlar tarafından uygun görülmektedir.

Uzmanlardan aktarılan bilgilere dayanarak söylüyoruz ki, Anne sütü, bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan bir besin ve vitamin deposudur. Anne sütünün sadece çocuğa değil, anneye de ekstra faydaları bulunmaktadır.

Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlamaktadır. Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama miktarını büyük oranda düşürmektedir. Annenin sağlığında koruyucu etkisi vardır; göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi risklerini oldukça düşük seviyeye indirmektedir.

Peki, Bebek Emzirmenin Doğru Yolları Nelerdir?

1-Anne rahat bir pozisyonda oturmalı, sırt ve bel rahat bir yastıkla desteklenmelidir. Anne, bebeği emzireceği kolunun altına bir yastık alarak emzirme süresince kolunu havada tutmaktan kaçınmalıdır.

2-Bebek emzirilirken mümkün oldukça anne kendine yakın tutmalıdır. Bebek kolun iç yüzeyine, baş dirsek boşluğuna gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Ardından sırtı boyunca popoya kadar el ile desteklenmelidir.

3-Bebek vücut olarak tamamen anneye dönük, karın karına olmalıdır. Bebeğin emzirme esnasında baş ve vücudunun aynı düzlemde olmasına dikkat edilmelidir.

4-Bebek eğer yanlış pozisyonda tutuluyorsa, emerken vücudu dışarıya dönükse boynu yamuk emmek zorunda kalır. Bu durumda bebek boynu kısa sürede ağrıyacağı için emzirmeyi daha kısa sürede bırakacaktır.

5-Bebek emerken ya da sağarken arada yuvarlak hareketlerle masaj yapılması sütün akışını kolaylaştıracak ve tıkanıklar varsa onların açılmasını sağlayacaktır.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Yorum Yap