1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Beyni Geliştiren 12 Aktivite

Beyni Geliştiren 12 Aktivite

Konsantrasyon odaklanma hafıza ve mutlulukla ilgili beyni geliştiren 12 aktiviteye bakacağız. İnsan aslında kendini geliştirmekle kendini iyileştirmek ve çok ilgilidir. Kendi bedenini görünüşünü, evini, arabasını, sosyal statüsünü hep daha iyi bir hale getirmeye çalışır. Peki sahip olduğumuz en değerli şey beyin. Bence geliştirmemiz gerekenler listesinde ilk sıralarda olmalı bu

1. Beynin Nasıl Gelişeçeğine İkna Ol

Beyin bir kasa benzer onu kullanırsak gelişir kullanmazsak küçülür Dolayısıyla beyin geliştiren aktiviteler konusunun ilk maddesi bu beynin gelişebileceğini ya da küçülebileceğini kabul etmek şöyle bir soru gelebilir burada Tamam İkna oldum beyin gelişebiliyor ya da küçülebiliyor peki neden beynimi geliştirmeyi seçmeliyim. Cevap çok basit. Çünkü zayıf beyin ilker beyindir. Çünkü beyin zayıflarken frontallobdan başlar zayıflamaya. frontal lobun insanı hayvandan ayıran temel beyin fonksiyonu olduğunu biliyorduk zaten. Yani beynin zayıflaması demek insanın kendini buraya dikkat ilkelliye hiç hücrelere ve hazlara teslim etmesi demektir. Bunu anladıktan sonra bundan sonra yazacağımız bütün maddeler çok daha anlamlı olmaya başlayacaktır.

2. Satranç Sudoku ve Puzzle

Satranç sudoku ve puzzle üzerine beyni yormak mükemmel bir beyin egzersizidir. Arkadaşlar küçük hareketlerle büyük Tablodaki değişiklikleri tahmin etmek beyni inanılmaz bir hesaplama telaşının içine sokuyor. Görsel ezberimizi hızlı algılamamızı hızlı hesap yapmamızı ilerletiyor. Aynı zamanda da yaşlanmayı geciktirici ve bunamayı engelleyici bir etkiye sahip oluyor.

3. Kelime Uzayını Geliştirmek

Kelime dağarcığına sahip olduğumuzda beynimizdeki kelime uzayı genişler. Günlük konuşmalarımızda kelime seçiminde Varyasyon sayısı arttığı için beyin normal günlük konuşmalarında bile daha fazla çalışmaya başlar ve daha zekice cümleler kurmaya başlar. Ayrıca duygu ve düşüncelerinizi karşı tarafa çok daha net Hızlı ve kolay şekilde aktarabildiğinz için kişisel gelişiminiz sosyal iletişiminiz Hatta mutluluğumuz bile bu durumdan pozitif etkilenir. Size şöyle bir önerim olabilir burada. Yeni bir kelimeye hayatta karşınıza çıktığınızda bunun telefonunuza ya da bir not defterinize not alın. Hatta bunu sevdiğinize ya da bir arkadaşınıza mesaj olarak gönderin. Bir sonraki buluşmanızda aranızda mutlaka bu kelimeyi birkaç cümlede kullanın söz veriyorum size bir daha o kelimeyi unutmazsınız.

4. Beynin İşini Yazılıma Verme

Asla teknoloji ve dijitalleşme karşıtı bir insan değilim. Basit hesaplamalar için kendimizi hesap makinelerinde teslim etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum ya da her gün gittiğiniz yollarda kendimizi navigasyonları teslim etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum ya da marketlerde birkaç ürün alışverişi için hemen kendimizi not defterlerinin not uygulamalarının teslim etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. T.C numaranı ve değerli arkadaşının numarasını bil mesela ezbere vergi numaranı bir yakın arkadaşlarının ya da hayır dostlarının telefon numaralarını yine hem de acil durumlar için ezberliyoruz. Not tutmayan çok iyi olabilir şifrelerini yine ezberinde tutarlar. Peki bunları yapmazsak yani bilmemiz gereken her şeyi yazılımlara teslim edersek ne olur? Beyin tembelleşir. Yazılımları kullanalım hem de çok kullanalım ama bize yardımcı olmaları için kullanalım. Beynimizin yapması gereken işleri yapmaları için kullanırsak beynimizi zayıflatmış oluruz.

5. Ters El Ayak Kullanmak

 Ara sıra dişlerinizi ter elinizle fırçalamaya çalışın. Bu size çok basitmiş gibi gelebilir değil mi? Ya ne var bunda hemen şu an yapın mesela fırçalama numarası yapın. Ters ayakla topa vurmaya çalışın ters elle Yazı yazmaya çalışın mesela Elinizi ter hareketlerle yıkayın. Beyninizin hem sol hem sağ lobunu kullanmış olursunuz. Hem de beyin kas koordinasyonunu güçlendirmiş olursunuz.

6. Yeni Beceri – Hobi Edinmek

Yeni bir beceri edinmek beyni adeta spor salonuna yazdırmak gibidir. bu zihinsel beceri bedensel bir beceri de olabilir. Etrafınıza bir bakın evinde oturarak yaşlılığını geçiren insanlar nasıl hızlı çökerler değil mi? Bir de çevrenize zanaatkarlar varsa sanatçılar varsa bilim insanları varsa Çiftçiler varsa Ustalar varsa bir işle uğraşan yaşlılar varsa nasıl açık zihinle yaşlılıklarına devam ederler. Beyni nasıl açıp bize kiminle konuşmaya hesap yapmaya düşünmeye devam ederler. Çünkü ne demiş atalarımız “İşleyen demir pas tutmaz.”  Bazı becerileri için evet kazanılması uzun süreler alabiliyor; bir kaç günde elde edebiliyorsunuz arkadaşlar farklı bir coğrafyada bir yemek yapmayı öğrenebilirsiniz Mesela bu da bir beceridir ya da ufak kelimelerle bazı dilleri konuşmayı temel anlamda öğrenebilirsin. Birkaç video izleyerek birkaç gün de arabanın En azından temel bakımını öğrenebilirsin bir ömür arabanın çok temel ihtiyaçlarından kendini yenebilirsin ya da yine birkaç video ile birkaç araç gereçle evdeki ufak tefek ustalıkları bir ömür bile kendin halledebilirsin.

7. Rota Değiştirmek

Sahip olduğumuz her beceri bize çok daha zinde çok daha uyanık ve çok daha genç tutacaktır. Beyni geliştirmenin en iyi yolu beyni şaşırtmaktır. Araçla bisikletle ya da yürüyerek fark etmez ara sıra farklı rotalar kullanın. Beyin gelişimi bu değişimi hemen algılayacaktır ve çok hızlı şekilde beynin içinde nöron uzayında yeni yeni nöron ağları inşa edecektir. Farkındalığımızı da çok ciddi şekilde arttırıyor.

8. Tebdili Mekanda Zeka Vardır

Yeni şeylerin ve zaman zaman beyni şaşırtmanın beyine çok iyi geldiğini söyledik. Bu aynı zamanda yeni mekanlar için de geçerlidir. Matematiğini şöyle anlatayım size. beynin mucizelerinden biri de enerji tasarrufu sağlamak için alışık olduğu şeyleri sık sık otomatik pilotu atamasıdır. Daha önce gittiğiniz bir ortamda beyin her şeyi aşina olduğu için ortamı hızlıca taramaz. Objeler, sesler, renkler, hareketler, insanlar hepsi az çok tanıdık olduğu için beyin kendini onları algılamakla yorma odağınıza bakar ve her şeyi otomatik olarak boşlukları kendisi otomatik doldurur. Ancak yeni bir yere gittiğinizde beyin için her şey yenidir. Bütün sesler bütün objeler bütün insanlar bütün renkler her şey yenidir. Her şeyin taranması her şeyin algılanması hafızaya atılması için beyin cayır cayır çalışır. Beyin yeni bir yere gittiğinde cayır cayır çalışırken mutluluk hormonu salgılar. Dolayısıyla yeni yerlerde kendimizi mutlu hissetmemizin sebebi Beyin yeni şeyleri keşfederken sağlıklı ve mutluluk hormonudur.

9.Yeni Bir Dil, Yeni Bir Beyindir

 Farklı dil daha iyi hafıza sorunu çözmeye, düşündüklerini doğrudan anlatabilme daha kapsamlı cümleler kurabilme, hızlı karar verme ve çevik zeka için en performanslı en verimli aktivitelerden biri olduğu söyleniyor. Birden fazla dil de konuşabiliyor olmak aynı zamanda yaşa bağlı beyin gerilemesinin zayıflamasının bunamanın yaşlanmanın da önüne geçiyor. İyi bir haber de var yaş  ilerledikçe dili öğrenmek her ne kadar zorlaşsada bu doğru olsa da her yaşta yeni bir dil öğrenmek mümkündür. Örneğin bugün yeni bir dil de birkaç kelime öğrenmeye kendinizi basit basit kavramlarla anlatma başlayabilirsiniz.

10. Güzel Sesler Tedavi Eder

Suya söylenen sözlerin suya dinletilen şarkılarının su moleküllerinin fiziksel yapısını değiştirdiğini duymuşsunuzdur. Bu bir şehir efsanesiydi. bu bilimsel bir gerçek. Şimdi buradan yola çıkarak insanın yüzde yetmişi suy. Ama bu oran yaşlılarda yüzde elliye kadar düşer. Dolayısıyla yaşlanmayı geciktirmek için alacağımız önlemlerden birisi bol su tüketmek olabilir. Beyninde yüzde sekseni su olduğuna göre insanın yüzde yetmişi beyninj yüzde sekseni su olduğuna göre dinleyeceğimiz müzikleri doğru seçmek dinlendirici olacaktır. Uygun doğru müzikler seçmekte bizim sahip olduğumuz bu bedendeki atomların moleküllerinin fiziksel yapısını iyileştireceğini söylemeye sanırım gerek yok.

11. Meditasyon Doğru Düşünebilmek

Hayatımın merkezinde olan şeylerden birisi ve size önerdiğim şeylerden birisi; insan anda yaşayamaz insan yaşadığı anı hissedemez. Neden anda yaşayamaz? Çünkü insan ya geçmişte yaşar ya da gelecekte yaşar. Dolayısıyla insanın üzerinden kaygı stres üzüntü ve endişenin gitmemesinin sebebi anı yaşayamaması anda kalamasıdır. Stres, kaygı, endişe bu gibi kötümser, kötü negatif kuyularda beynin en büyük düşmanlarıdır. Beynimize iyi bir hale getirmek istiyorsak önce bu haşerelerden kurtulmayı öğrenmeliyiz. Bunun içinde meditasyonunun en önemli araçlardan birisi bunu medidate olmak medite halde olmak. Yani derin düşünce halinde olmak. Şimdi ben her şeyi kafaya takıyorum Bu da bende endişe yaratıyor. Siz şimdi beni düşünmekten bahsediyorsunuz işimiz zaten benim derdim düşünceler. Düşünceyi kafaya takmak en derin düşünmek bunu Önermek çelişmiyor mu? Hayır çelişmiyor yanlış düşüncelerden kurtulmak için doğru düşünceleri öğrenmeliyiz. Derin düşünmeye derin düşünebilmeyi öğrenmelisin ki yüzeyde duran Aslında ilgilenmen gereken seni hiç ilgilendirmemesi gereken konuları kafaya takmamayı öğrenmelisin. Yani yanlış düşüncelerden kurtulmak yerine doğru düşünmeyi öğrenmelisin.

12. Beynin Seveceği Şeyler Tüketmek  

Vücüdun en yağlı bölgesi beyin. Ceviz, fındık, doğal zeytinyağı… Bunlar beyin için çok gerekli ve çok kritik özellikle Altını çize çize söylüyorum Omega 3 takviyesi almanız gerekiyor. Ben uzun yıllardır çok sık alıyorum bunu beyinle ilgili birçok tedavide Hatta Bildiğim kadar evde kemikte bile Omega 3 takviyesi öneriyorlar. Bu arada sağlıkla ilgili söylediğim hiçbir bilgiyi doktorunuzun tavsiyesi olmadan tüketmeyin. Örneğin; internette basit bir arama yaparsanız beyne iyi gelen gıdalar diye çok rahat zaten ulaşabilirsiniz. Bu saydıklarımın Hepsine çok kolay hepimizin Hayatımızında böyle ucundan etkileyebileceği şeyler. Bunun sayesinde beyin mutluluk hormonu salgılar.

Umarım yazımı beğenirsiniz. Sağlıklı günlerde kalmanız dileğiyle Hoşça kalın.

Yorum Yap

Yorum Yap