1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Bilim İnsanları araştırdı, işte koronadan en çok etkilenen kan grubu!

Bilim İnsanları araştırdı, işte koronadan en çok etkilenen kan grubu!

kan_gruplari_koronavirus

Koronavirüs (Kovid-19) ile araştırmalarına her gün yenisini ekleyen bilim adamları, kan grupları üzerinde şaşırtıcı bir araştırmayı açıkladılar.

İnsanların kan grupları koronavirüse karşı farklılık gösteriyor. A pozitif kan grubunu taşıyan hastaların solunum yolu rahatsızlığı geçirme ihtimalinin % 45 daha fazla ve 0 grubu insanların ise % 35 daha az riski olduğu araştırmalar neticesinde netleşti.

Koronavirüs gün geçtikçe can almaya devam ederken, bilim adamları kan grupları üzerinde de inanılmaz bir araştırmayı paylaştılar. Kan grubunuza göre koronavirüsü ayakta geçirmeniz, yada belirtilerde hafiflik görmeniz mümkün.

0 Kan grubu insanlarda koronavirüs’ün riski daha az faaliyet gösteriyor. 0 kan grubu insanlar koronavirüse yakalansa bile solunum sıkıntısı çekmeden bu virüsü atlatabiliyorlar. 0 kan grubu % 35’lik yüzde ile kan grupları arasında en az riski taşıyan grup ünvanına sahip.

A Grubu yüzde 45 daha riskli

MedRvix sitesinde açıklanan fakat henüz hakem incelemesinden geçmeyen yazıya göre İspanya ve İtalya’dan 1610 hasta ve 2205 kişilik kontrol grubu ile yapılan çalışmada A pozitif kan grubuna sahip hastaların solunum yolu rahatsızlığı yaşama ihtimalinin yüzde 45 daha fazla ve 0 grubu hastaların ise yüzde 35 daha az riski olduğu tespit edildi.

Kan grubunun SARS hastalığına yakalanma oranında etkili olduğunun tespit edilmiş olduğunu ilk klinik raporların da Kovid-19’da böyle bir durum olduğuna işaret ettiğini belirten araştırmacıları kendi sonuçlarının da bu tahminlere paralellik arz ettiğini aktarıldı.

Hastaların çoğu belirti göstermiyor

Yüz otuz binden fazla kişinin yaşamını kaybettiği Avrupa’da en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alan İngiltere, İtalya ve İspanya olurken Kovid-19 tespit edilen hastaların büyük bir kısmının belirtileri ya çok hafif gösterdiği ya da hiç göstermediği aktarıldı.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap