1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Birbirinde Nefret Eden 8 Ülke

Birbirinde Nefret Eden 8 Ülke

featured

Dünya’da bazı ülkeler çok uzun tarihlerden bu zamana hiç uzlaşamamışlardır. Ayrıca birbirlerine olan düşmanları ise hiçbir vakit dinmemiştir. Gelin bu listeye göz atalım !

Dünya üzerinde şüphesiz en sevilmeyen ülke Amerika Birleşik Devletleri olmuştur.
1- Listenin birinci sırasında ABD/RUSYA vardır. Bu iki devlet yıllardır birbirlerine düşmandır ve sürekli soğuk savaş içindedirlerdir.

2- Listemizin ikinci sırasında kardeş vatan Azerbeycan ve Ermenistan bulunmaktadır.
Azerbaycan-Ermenistan Savaşı, 1917’de Ekim Devrimi yani Bolşevik Devrimi’nden sonra başlamıştır. Çoğu saldırı düzenli ordu biçiminde olmadı. Daha sonra Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kuruldu. Osmanlı İmparatorluğu’nun Erivan’ı boşaltıp Iğdır Ovası’na çekilmesi ile savaş başlamış oldu. 
Bu iki devlet bu olaydan itibaren birbirlerine düşman olmuştur. Tarih boyuncada uzlaşma konusu ele alınmamıştır.

3-Hindistan/Pakistan : 1947’de Britanya Hindistanı’nın bölünmesi ve Hindistan ve Pakistan’ın bağımsızlıklarını kazanmalarından bu yana bu iki Güney Asya ülkesi birbirlerine karşı tam dört kez savaşmış ve sayısız kez sınır çatışması yaşamışlardır. Bu devletlerin nefreti 1947’lerden bu yana gelmektedir.

4-Güney Kore-Kuzey Kore 1945’de karanın bölünmesi ile iki farklı devlet ortaya çıkmıştır.
Kore‘nin bölünmesi, Kore‘nin 1945 yılında II. Dünya Savaşı’nın Müttefikler tarafından kazanılmasıyla Kore‘de Japonya’nın 35 yıllık yönetiminin 1 Numaralı Genel Karar sonucunda sona ermesinin ardından Kuzey ve Güney Kore olarak bölünmesidir.
Bu iki ülkede birbirlerinden nefret ederler..
Güney Koreyi ABD Desteklerken, Kuzey Koreyi ise de Rusya desteklemektedir.

5-Suudi Arabistan/İran : İran-Suudi Arabistan vekalet savaşları, İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerginlikler ile üçüncül ülkelerin sınırları içerisinde devam eden vekalet savaşları bütünü ve bölgesel nüfuz mücadelesidir.
Suudi Arabistan Sunni mücadelesini savunurken İran ise Şia davasını savunmaktadır.

6- İsrail / Filistin : İsrail-Filistin çatışması, 20. yüzyılın ortalarında başlayan İsrailliler ve Filistinliler arasındaki süregelen mücadeledir. Çatışmanın kökenleri, Yahudilerin ve Arapların arasındaki zorunlu Filistin’de Yahudi göçüne ve mezhepsel çatışmaya kadar uzanıyor.
Filistin Kudüs’ü korumaya çalışırken İsrail ise hemen hemen sürekli insanlara zulüm etmeye devam etmektedir.

7-Japonya/Çin ve Kore : Bu üç ülke kendi aralarında birbirlerine düşman konumundadırlar. Batı dünyasıyla tanışmadan evvel, asya’nın efendisi çin idi. ki, bunu askeri manada değil sadece… nasıl orta çağ’da kilisenin yarattığı bir evren algısı varsa, “evren=hristiyanlık alemi” gibi bir denklem kurulduysa, benzeri asya’da da vardı, bu da, konfüçyusçu evren anlayışıydı. kültür ve medeniyette, edebiyatta, felsefede en ileri olan (aynı zamanda bu unsurlarını adeta bir ürün gibi diğer asya ülkelerine ihraç eden) çin, aynı zamanda kurduğu mandarin sistemi ile devlet yönetiminde de en ileriydi.
Son dönemlerde Çin’İn büyük gelişimi Japonya’nın gözünü korkutmuş olsa gerek ki Japonya ABD Yakınlığıyla dikkat çeken konumda.

8 ve son olarak ülkemize gelelim..
Türkiye-Yunanistan : Bizim dedelerimiz Osmanlı, onların dedeleri ise Bizans..
Nefret aslında evvel zamana dayanıyor. İstanbul’un fethinden beri biz bunlardan güçlüyüz, diriyiz. Onlarında tek hayali İstanbul belki kim bilir..
Bizler ile Yunanlar arasında ki soğukluk hem dediğimiz gibi eski tarihe hemde, 1897 yıllarında ki ilk(yunanlarla) savaşa, Balkan Savaşlarına da dayanmaktadır.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap