İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Boğaz Kuruluğu Neden Olur ?

Boğaz Kuruluğu Neden Olur ?

featured

Boğaz Kuruluğu Neden Olur ? Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer ?

Gündelik yaşantımızda bir çok insanın karşılaştığı bir sorun olan boğaz kuruluğu sorunu, gün geçtikçe artan bir şikayete dönüşmeye başladı.

Peki Boğaz Kuruluğu Neden Olur ?

"<yoastmark

İnsanlar genelde burundan nefes almaya programlanmıştır, uyku esnasında burundan nefes alma konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız, burnunuz açıksa rahat ve derin bir şekilde nefes alıyorsanız, çok rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Çünkü burundan giren hava anında ısıtılır, nemlenir ve temizlenir.

Ancak eğer ağzınızdan nefes alıyorsanız, boğazınız kuruyor olabilir. Çünkü ağızdan giren hava nemlenmez, temizlenmez ve ısıtılmaz. Bu sebeple ağzından nefes alan birey, gece boyunca bu şekilde nefes alırsa, boğazlarında yanma veya kuruma hissedebilir.

Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer ?

Eğer boğaz kuruluğunun sebebi, burun tıkanıklığıysa, burun tıkanıklığı üzerinde bir kaç tedavi yolları bulunmaktadır.

Özellikle mekanik bir tıkanıklık var ise, (kıkırdak eğriliği veya geniz eti büyüklüğü gibi) bu sorunlar belirli ameliyatlar ile aşılabilen sorunlardır. En yakın kulak burun boğaz doktoruna giderek muayene olabilirsiniz.

Fakat eğer alerjik bir sıkıntınız var ise, alerjik tedavi yollarına başvurulmalıdır. Ayrıca kronik sinüzit rahatsızlığı da boğaz kuruluğu yapan hastalıkların başında yer almaktadır.

Boğaz Kuruluğu Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

"<yoastmark

Boğazımızı en çok nemlendiren olay, tükürük bezlerinde ki salgılardır.

Eğer tükürük bezlerinde herhangi bir sorun varsa, tükürük bezlerinin kanalını tıkayan taş, enfeksiyon veya tümör gibi sorunlar söz konusu ise, tükürük bezleri görevini iyi yapamaz ve salgılaması gereken salgıları, gerekince salgılayamaz.

Bu durumda boğazınızın gıcıklanmasına yani kurumasına yol açan başlıca sebeplerden birisidir.

Yine boğaz baş-boyun kısmında bir takım kanser veya tümör nedeniyle uygulanan tedavilerde de boğazda yanma görülebilir.

Genizi tıkayan, geniz etlerine zarar veren bir rahatsızlığınız olabilir. Çünkü geniz eti burnunuzdan rahat nefes almanızı engeller ve sizin ağzınızdan nefes almaya zorlar. Bu durumda da boğaz kuruması görülür.

Son olarak ise, geçmişte daha çok yaşlılarda görülen, fakat zamanla her yaş grubunda görülmeye başlanan şeker hastalığı / diyabet sebebiyle de boğazlarda kuruma meydana gelebilir. Bu durum her ne kadar genellikle yaşlılarda görülse de, eğer ki boğazınızın kurumasının sebebini bulamadıysanız, kesinlikle diyabet testine tabi tutulmalısınız.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Yorum Yap