1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. BTK’dan Bazı Telefonlara Kullanım Yasağı Geldi!

BTK’dan Bazı Telefonlara Kullanım Yasağı Geldi!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yapmış olduğu duyuruda, bazı model telefonların yasaklandığını aktardı.

TK tarafından güvensiz olarak tanımlanan ürünler arasında Kaan N1 cep telefonu, Xiaomi Mi 5S cep telefonu, BAOFENG UV-5R telsiz, Concord C5 cep telefonu gibi ürünler bulunuyor.

Ancak burada ilginç olan özellikle telefonlarda BTK‘nın onayı olmadan bu tarz ürünlerin satışa sunulmadığı gerçeği. BTK, Türkiye’de satılan bütün telefonları gümrük aşamasında alarak çeşitli testlerden geçiriyor. Ve bu testleri geçemeyen cihazlar hiçbir şekilde satışa sunulamıyor. Listede yer alan telefonların nasıl satışa sunulduğu ve neden buna izin verildiği bilinmiyor.

BTK’nın “Güvensiz Olduğu Tespit Edilen Cihazlar” başlığıyla yaptığı kamuoyu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.”

Açıklamada yer alan ‘güvensiz’ ifadesinin ne anlama geldiği bilinmiyor. Örneğin listede yer alan Kaan N1 cep telefonu, 2016 yılında duyurulan ancak şu an satışta olmayan bir telefon. Yani satın almak isteseniz de sıfırını bulmak mümkün olmayan bir cep telefonu.

İşte BTK‘ye göre güvensiz olan cihazlar:

Yorum Yap

Yorum Yap