1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. C Vitamini Deposu 8 Besin

C Vitamini Deposu 8 Besin

featured

Koronavirüse karşı en etkili vitamin olarak duyurulan C Vitamini, virüs ile adeta savaştığımız şu günlerde bağışıklık sistemimizin oldukça ihtiyacı olan en önemli etkenlerden biri.

Peki C vitamini hangi besinlerde var, hangi besinlerde ne kadar oranla C vitamini var ? C vitamini içeren gıdaları ne kadar yemeliyiz?

İşte tüm bu sorular ile birlikte C Vitamini Deposu 8 Besin’i bugün sizlerle paylaşacağız.

C Vitamini Deposu Olan 8 Besin ;

C Vitamini İçeren 8 Gıda
C Vitamini İçeren 8 Gıda

Kırmızı-Yeşil Biber ; 

Acının insan sağlığına faydalı olduğunu zaten duymuşuzdur. Fakat kırmızı ve yeşil biberin tam bir C vitamini deposu olduğunu biliyor muydunuz ?
1 adet orta boy yeşil biber (yaklaşık 45 gram) günlük önerilen miktarda C vitamininin tamamını karşılaşamaya yeterlidir.

Portakal ; 

Yine hakeza vitamin deposu olarak bilinen turunçgiller grubundan portakal, günde sadece 1 kez tüketildiğinde bile günlük C vitamini ihtiyacımızı almamızı sağlar.

Kivi ; 

Tadı ve görünümü ile de gayet güzel olan Kivi, günde 1 adet orta boy kivi günlük C vitamini ihtiyacının %140’ını karşılar. Bu günlerde sıklıkla tüketilmesi gereken meyvelerin başında yer almaktadır.

Karnabahar ;

100 gram karnabahar günlük C vitamininin %77’sini karşılar. Sofralarımızda sıklıkla tükettiğimiz karnabahar vitamin konusunda oldukça zengindir. Bir çok konu da faydalı olan karnabahar C vitamini ihtiyacı durumunda da vücudumuzun ihtiyacını karışıyor.

Greyfurt ; 

Bu yaz günlerinde bulunması zor olsa da, greyfurt c vitamini konusunda vücudun tamda aradığı bir besin. 1 adet greyfurt tüketmek günlük c vitamini ihtiyacımızın hepsini karşılamaktadır.

Brokoli ; 

Karnabahar’ın bir diğer çeşidi olan brokoli, tadıyla ve faydalarıyla sofralarımızda haftada en az bir kez bulunması gerekir. 100 gram çiğ brokoli tüketmek günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katına denk gelen 89mg C içerir. Genellikle yoğurtla tüketilen brokolinin çiğ tüketilmesi daha çok tavsiye edilir.

Limon ;

Kuşkusuz bu listenin olmazsa olmazı. Kış aylarında adeta virüsler ile savaşmamız da oldukça büyük etken oynayan limon, koronavirüse karşı da en büyük yardımcımız olabilir :) Günde bir adet limon tüketmek veya içmek günlük C vitamini ihtiyacımızın %50’sini karşılamaktadır.

Kavun ; 

Yaz aylarında sıklıkla tercih edilen meyve olan kavun, C Vitamini bakımından en zengin yaz meyveleri arasında. 100 gram kavun tüketmek, günlük C vitamini ihtiyacımızın % 60’ını karşılamaktadır.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap