1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Çatalhöyük’te bulunan 8 bin yıllık parazitler ilk insanlar hakkında bakın neyi açıkladı

Çatalhöyük’te bulunan 8 bin yıllık parazitler ilk insanlar hakkında bakın neyi açıkladı

catalhoyukte-bulunan-8-bin-yill-e5ww.png
Dünyanın en eski parazit vakası Konya Çatalhöyük’te keşfedildi. Çatalhöyük’te bulunan 8 bin yıllık bağırsak paraziti o dönemin insanlarının tuvalet alışkanlıklarını ortaya çıkardı.

Çatalhöyük’te bulunan kamçılı kurt parazitinin fosili, yerleşik hayata geçen ilk insanların tuvalet alışkanlıklarını ortaya çıkardı. Araştırmacılar söz konusu buluşu “özel bir an” olarak nitelendirdi. Yaklaşık 5 cm civarında bulunan parazir, kalın bağırsakların astarlarına yerleşiyor.

Diğer yandan, 10 bin yıl önce avcılık ve toplayıcılıktan tarım toplumlarına geçiş yapan Yakın Doğu’daki dedelerımızın ne gibi enfeksiyonlara yakalandığına dair çok az şey biliniyor. 

Cambridge Arkeoloji Departmanı’ndan Dr. Piers Mitchell, atalarımızın yaşam tarzındaki değişimin, hastalık türlerinde de benzer bir değişikliğe yol açmış olabileceğini belirtti.

Yerleşik hayata geçiş süreci: Mitchell, bu konuyu “Çatalhöyük, zamanının en büyük ve en kalabalık yerleşimlerinden biriydi. Bölgedeki bu çalışma, yerleşik hayata geçiş sürecini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor” şeklinde açıkladı.

3 bin yıl sonra icat edildi: Çatalhöyük, yerleşimcilerinin buğday ve arpa yetiştirirken, aynı zamanda koyun ve keçileri de güttüğünü, M.Ö. 7 bin civarında kurulan ve izlerin günümüze ulaşabildiği bir bölgedir. 

Tuvaletinse M.Ö. 4 bin’de Mezopotamya’da, yani Çatalhöyük’teki ilk yerleşimden 3 bin yıl sonra icat edildiği biliniyor.

Dışkıları bakın ne yapmışlar?

Bu nedenle, bölgede yaşayan insanların tuvaletlerini çöp döktükleri alanlara yaptığı ya da dışkılarını bir kap içinde çöplere taşıdığı düşünülüyor.

Araştırmanın başyazarı Marissa Ledger, “Bu durum, yerleşimcilerin dışkıyla temas yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Bu nedenle insanların kamçılı kurtlara karşı savunmasız hale geldiğini düşünüyoruz”

“Yazı, Çatalhöyük’ten 3 bin yıl sonra bulundu. Yani birçok insan, yaşamı boyunca kendisine neler olduğunu kaydedemedi. Bu araştırma, Çatalhöyük’te yaşayan ve bu parazitten muzdarip olan eski insanların, semptomlar karşısında neler hissettiğini hayal etmemizi sağlayacak.” dedi.

Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre, bu parazitin neden olduğu enfeksiyonun semptoları arasında ağrılı, sık ve keskin kokulu kanlı ishal bulunuyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap