1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Çavuşoğlu Açıkladı ; Türkiye 80 ülkeye yardım gönderdi

Çavuşoğlu Açıkladı ; Türkiye 80 ülkeye yardım gönderdi

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tüm Dünya’nın geçirdiği bu zorlu günlerde Türkiye’nin toplamda kaç ülkeye yardımda bulunduğunu açıkladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) video konferans ile gerçekleştirdiği DEİK Talks toplantısında açıklamalarda bulundu.

Başta Avrupa olmak üzere tüm Dünya koronavirüsten çok sert bir şekilde etkilendi. Çavuşoğlu toplamda 133 ülkenin Türkiye’den yardım talebinde bulunduğunu, Türkiye’nin ise bu 133 ülkeden 80 ülkeye yardımda bulunduğunu dile getirdi.

“BU RAKAM ÜLKEMİZE OLAN GÜVENİN GÖSTERGESİ”

Çavuşoğlu, sözlerinini şu şekilde devam ettirdi ;

“Koronavirüs pandemisi döneminde ülkemizden 133 ülke tıbbi malzeme isteğinde bulundu. Bugün BM’de 193 ülke var. Dünyadaki ülkelerin 3’te ikisinden fazlası  Türkiye’den tıbbi malzeme yardımı istediler. Bu rakam, ülkemize olan güvenin göstergesidir. Bunlardan 80’ine yardımcı olduk.

Bu zor dönemde sergilediğimiz fedakarlık ve dayanışma güçlü ve güvenilir Türkiye algısını güçlendirdi. Ülkemiz aleyhine ön yargılar vardı, ancak ilk defa pozitif bir atmosfer oluşturuldu. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza olumsuz algının azaldığını görüyoruz.”

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Yorum Yap