İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Oldu ?
  3. Cengizhan’ın Oldukça Sert 20 Yasası

Cengizhan’ın Oldukça Sert 20 Yasası

5a9e74830f25441c5039d1a7

Adından senelerce söz ettiren ve neredeyse binlerce sene sonra bile halen bazı araştırmalarda yeni bulgularına erişilen Cengiz Han’ın oldukça sert yasalarını biliyormuydunuz?

CENGİZ HAN KİMDİR?

Cengiz Han, Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk Kağanı ve İmparatoru olan Moğol komutan ve hükümdardır.

Cengizhan’ın Oldukça Sert 20 Yasası

1.Evli olsun bekar olsun gayrimeşru ilişkide bulunan idam cezasına mahkum olur

2.Livata yapan ölüm cezasına çarptırılır.

3. Kasten yalan söyleyen, sihirbazlıkla uğraşan, yahut başkasının hareketlerini tecessüs eden kavga etmekte olan iki şahıs arasına giren ve onlardan birine yardım ederek diğer tarafa saldırının cezası da ölümdür.

4.Su yataklarına yakut küpe idrarını yapanlar ölüme mahkum olur

5. 3 defa başkalarından mal alıp 3 defa iflas eden de üçüncü iflasından sonra ölüm cezasına çarptırılır.

6. Bir savaş esirine esir edilen müsaadesi olmaksızın yiyecek veya giyecek veren de ölüme mahkum olur

7. Kaçan birisi veya harp tutsağını eline geçirip sahibine iade etmeyen dahi ölümle cezalandırılır.

8.Savaş sırasında veya çekilme anında Eğer 1 kişi silahlarından birini yere düşürürse arkasında bulunan adam atından inmeli ve düşen eşyayı yerden alıp sahibine vermelidir bu şekilde altından inmeyen de malı sahibine iade etmeyen idam edilmelidir.

9. Sözler vurgulanarak söylenmeyecektir Sultan veya her kim ile konuşuluyorsa sadece onun adı zikredilmelidir Onur veren ünvanların kullanılması yasaktır.

10. Savaşa gidilirken askerlerin donanmaları önceden denetlenmelidir. Askerlerin sefer için ihtiyacı olan her neyse iğneden ipliğe kadar her şey gözden geçirilmelidir eğer. Askerlerden biri zorunlu ihtiyaçlarından birini beraberinde getirmemişse o asker cezalandırılacaktır.

11. Hükümdar dışında kimse kendisine başka bir muhatap gösteremez her kim kendileri başka bir muhatap gösterirse idam edilecektir.

12. İhmalkarlık cezalandırılacaktır. Sürek avı sırasında avın kaçmasına neden olan kişiler sopayla dövülerek cezalandırılacak. Suç eğer ağır ise idam edilecektir.

13. Adam öldürmenin cezası idamdır ama fidye verilirse kendini kurtarabilir.

14. Eğer bir kişinin mülkünde çalınmış biraz at bulunursa kişi aynı cinsten 9 at ekleyerek sahibine iade edecektir. İade edilmediği takdirde hırsız boğazlanır.

15. Cengizhan yasaları yalan söylemeyi, yalanı hırsızlık yapmayı, zina etmeyi yasaklar ve kişinin komşusunu en az kendisi kadar sevmesini emreder. İnsanların birbirlerini yaralamamasını emreder saldırıları unutmalarını İntikam almamalarını elde eder.

16. Gönüllü olarak teslim olan ülke ve şehirler bağışlanmalıdır.

17. Tanrıya adanmış tapınaklar vergiden muaf tutulmalıdır.

18. Yalancı şahitlik ya da hainlik yapılmayacaktır. Yaşlı ve hasta insanlara saygı gösterilecek. Bu emirlere karşı Duranlar ise idam edilecektir.

19. Kişi içmekten vazgeçemiyorsa ayda 3 defa sarhoş olabilir. Eğer 3 kereden fazla sarhoş olursak kabahatlidir. Eğer Ayda iki kez sarhoş oluyorsa bu iyidir. Eğer bir kez sarhoş oluyorsa bu daha iyidir. Eğer hiç içmiyorsa o en yüksek saygıyı hak etmektedir.

20. Yasal mirasçıları hariç hiçbir kişi vefat edenin malını kullanamaz.

Yorum Yap

Yorum Yap