1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Cennette ki Güzel Kokular

Cennette ki Güzel Kokular

Güzel koku Allah’ın insanlara sunduğu çok büyük bir nimettir. Fakat dünyada en güzel kokunun bile etkisi çok kısa süre devam eder. Koku moleküllerinin havada dağılması ve bunun da bir süre sonra bu kokuyu alışması bu nimetten alınan zevki sınırlı hale getirir. Dolayısıyla kokunun güzelliği kadar etkisinin kalıcılığı da önem taşır.

Peygamber Efendimiz Sallallahu AleyhiVesellem hadislerinde cennetteki kokuların güzelliğine ve etkisine şöyle işaret etmiştir. Cennetin kokusu 500 yıllık yerden duyulur. Cennetin bu kokusunu ahiret ameli ile dünyayı talep eden kimse duyamaz.

Ehl-i Cennet kadınlarından bir kadın yeryüzüne baksa mis kokusundan yeryüzü dolar ve yüzünün nuru Güneş ve Ay’ın ziyasını bastırdı.

Peygamberimiz (s.a.v.) gıdalardan kokuların en hoşu en güzeli hasıl Olur Hadisi ile de cennet yiyeceklerin ilk kokuların güzelliği haber verir. Yiyeceklerin lezzetini anlamında kokunun çok büyük payı vardır. Örneğin pişen bir kakaolu kekin cazip bulunmasının sebebi etrafa yayılan Kakao ve vanilya kokusudur. aynı şekilde ızgarada pişen etten portakaldan domatesten kahveden ya da bir başka yiyecek ve içecekten zevk almamızdaki sebeplerden biri bu yiyecek ve içeceklerde ki kokudur. Dolayısıyla kokunun lezzete yönelik nimetlerden alınan zevki tamamlayıcı bir yönü vardır. Cennetteki kokuların güzelliğinden bahsedilen diğer bir hadis ise şöyledir; Derken (Şimal)Kuzey Rüzgarı Eser de onların yüzlerine ve elbiselerini en güzel koku nevilerine serper. Bir hadiste de kokusuyla dikkat çekilen bitkilerden şöyle söz edilmektedir. Muhakki kına boyası ve kokusu cennet kokularının reisidir. Allah Teala cenneti yarattığı zaman onu güzel fesleğen kokusu ile kuşattı. fesleğeni de kına kokusu ile çepeçevre kuşattı. Hadislerde bahsedilen fesleğen güzel kokusuyla bilinen bir bitkidir ancak bizim bildiğimiz tanıdığımız kokularda cennette çok daha farklı. Çok hoşumuza gidecek şekilde yaratılacak olabilir. Elbette en doğrusunu Allah bilir. 

Yorum Yap

Yorum Yap