İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Çinli Markaların Telefonları Neden Ucuz ?

Çinli Markaların Telefonları Neden Ucuz ?

Bilindiği üzere son dönemde oldukça piyasaya hakim olan Çin üretimli telefonlar, piyasada ki normal telefon markalarına göre daha ucuz.

Birbirinden kaliteli cihazlar, birbirinden kaliteli şık tasarımlar barındıran Çinli modellerin bu sırrı nedir ?

En büyük sebeplerinden birisi, Çinli üreticilerin az karla çalışırken, diğer (Apple, Samsung) gibi firmaların yüksek karla çalışmış olmaları.
Peki nasıl oluyor da Çinliler az karla çalışıyor? Ürettiği telefondan zarar edecek değiller elbette.
Bu sorunun cevabı, Apple, Samsung gibi dev firmaların rekabet uğruna yaptıkları şeyler. Bilinirliğe ulaşmak ve lider olma hevesi devası şirketlerin cihazlarının yüksek ücretli olmasının başlıca sebeplerinden birisi. Çünkü, her ülkeye açılan ofisler, her ülkeye yapılan yatırımlar büyük firmalara yüksek ücretler harcamalarına sebep oluyor.

Bu ücretlerinde elbette bir yerden çıkması gerekir. Bundan mütevekkil dev firmalar ücret konusunda Çinli üreticilere göre daha pahalılar.

Çinli telefon üreticiler ise bu durumdan uzak durarak, online satış başta olmak üzere farklı yollar ile tüm modellerini hızlı bir şekilde tüm Dünya’ya duyurdu bile.

Bir diğer konu ise pazarlama, pazarlama konusunda dev firmalar çeşitli yollar gözlerken, Xiaomi, OnePlus, Huawei, ZTE, Meizu, Oppo ve Vivo gibi firmaların en büyük kozları ise şık bir model ile yüksek performansı sağlamaktan geliyor. Neden derseniz, bu durumda kaliteli cihazlar üreten üreticilerin en büyük pazarlamacıları bizleriz.
Çünkü örneğin siz bir Oppo cihaz kullandınız zamanla bunu diğer insanlara da tavsiye ediyorsunuz.
Örneğin en yakınınızda babanız telefon değiştirecekse ona başta kendi kullandığınız modeli, daha sonra ise çevrenizde kullanıp da memnun olan insanlardan duyduğunuz telefon modellerini tavsiye etmeye, hatta aldırmaya başlıyorsunuz.

Pazarlama konusu da Çin patentli modellerin daha düşük ücretlere telefon satmasında ki en büyük etkenlerden birisi.

Diğer dev şirketlerin ise pazarlama konusunda alternatifleri oldukça çok. Televizyonlar, Youtube reklamları başta olmak üzere dev şirketleri bilbordlarda dahi ara ara görüyoruz. Bu durumu da düşünecek olursak bunun kaynağı da rekabet. Çünkü A isimli firma bu ay Youtube’ye reklam vermişse benimde vermem gerekir mantığı doğrultusunda hareket eden X firması, A firmasına göre daha çok reklam verme düşüncesine kapılıyor.

Reklamlarında oldukça yüksek ücreti var tabi ki.

Diğer bir konu ise dev şirketlerin kendine güveniyor olması. Garanti konusu başta olmak üzere dev şirketlerde güven ve teslimat konusunda asla sorun yaşamazsınız.
Örneğin Apple veya Samsung’da üretimden kaynaklı bir hata oluşursa, gönül rahatlığı ile garantisine verebilirsiniz.
Yazımızda da belirttiğimiz üzere hemen hemen her kentimizde bir bayileri olan dev firmalara, kolayca erişim sağlayabiliriz.

Elbette Çin üreticilere de kolayca erişim sağlayabiliriz, fakat bu durum Çinli üreticileri şu duruma sürüklüyor.

Benim cihazımda erişim sıkıntısı olabilir, benim cihazım hata yaparsa kullanıcım beni kısa sürede bırakabilir. Her ne kadar kaliteli bir cihaz ortaya koysalar da köklülük açısından bir Samsung veya bir Apple değiller.

Bundan kaynaklı hata oranını düşürmeye odaklı çalışıyorlar, bunun neticesinde ise, kullananların çoğu bu telefonlardan oldukça memnun.
Adımları bu şekilde işleyen Çinli üreticiler, kısa sürede oldukça net satış rakamlarına imza atıyorlar.

Satışlar arttıkça, üretimler daha da şekilleniyor ve başta Xiaomi, Oppo ve Huawei olmak üzere tüm Dünya’da ve Türkiye’de yaygınlığını arttıran Çinli üreticiler, dev firmaların artık bir numaralı rakibi konumunda.

Yorum Yap

Yorum Yap