1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Çocuklarda Ateş Düşürücü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda Ateş Düşürücü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ateşdüşürücü-kullananlar-dikkat

Çocuklarda Ateş Düşürücü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ateş, özellikle çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle viral hastalıklardan kaynaklanır. Ateş, vücutta var olan enfeksiyona karşı bir tepkidir. Ateşi olan çocuğun sık sık ateşini ölçmek ve ateşi kontrol altında tutmak önemlidir. Koltuk altından 37.5, kulaktan 37.8 derecenin üzerinde ölçülen değer ateş olarak değerlendirilir. Çocuğunuzda bu değerleri ölçtükten sonra panik yapmadan ve hemen ateş düşürücü vermeden önce ateşini düşürmeyi denemeniz gerekiyor. Düşüremediğiniz durumlarda ise, doktora gitmek en doğrusudur.

Çocuklarda Ateşi Nasıl Düşürebiliriz?

Çocuklarda Ateşi Nasıl Düşürebiliriz?
Çocuklarda Ateşi Nasıl Düşürebiliriz?

Eğer ateşi artıyor ve 38 derece civarındaysa ılık duş aldırın. Duşun ılık olması önemlidir, ateşi yükseliyor düşüncesi ile çocuğu soğuk suya temas ettirmek çok risklidir. Şok geçirmesine dahi sebep olabilirken, ateşinin daha da artmasını da sağlayabilir. Duştan sonra hemen kalın kıyafetler giydirmek yerine kuruladıktan sonra ince ve tek kat kıyafetlerle ateşinin düşmesini beklemek gerekir. Alnına, koltuk altına, bacaklarına ıslak havlu koyabilirsiniz.

Eğer çocuğun ateşini evde düşürememişseniz özellikle 1-3 yaş aralığındaki çocuklarda hekime danışmadan ateş düşürücü vermek tehlikeli olabilir. Bu durumda doktora götürmeniz en doğrusu olacaktır.

Ateş Düşürücü İlaçların Etken Maddeleri

Ateş Düşürücü İlaçların Etken Maddeleri
Ateş Düşürücü İlaçların Etken Maddeleri

Paracetamol etken maddesi olan ilaçlar eczanelerde reçetesiz de satılan ilaç gurubudur. Paracetamole ek olarak başka etken maddelerle karıştırılmış ve ateşi düşürmenin yanı sıra burun akıntısı, öksürük gibi viral bulguların tedavisinde de kullanılır. Maksimum etkisini en geç 1,5 saatte gösterir ki bu süreyi beklemek önemlidir.

Ibuprofen etken maddesi içeren ilaçlar paracetamole göre biraz daha etkilidir. Eczanelerden kolayca ulaşılabilir.

Metamizol etken maddesi içeren ilaçlar oldukça etkili ateş düşürücülerdir. Ancak yan etkileri de mevcuttur ki en bilindik yan etkisi mikroplarla savaşan bakteri sayısını azaltmasıdır. Bu da sadece ateşi düşürecek, ateşe sebep olan sorunu ortadan kaldırmayacak demektir. Aslında bütün ateş düşürücü ilaçlar aynı etkiyi sağlar. Önemli ola ateşin altındaki sebebi öğrenip ona göre bir tedavi uygulamaktır.

Ateş Düşürücülerin Çocuğa Ne Gibi Zararı Olabilir?

Bilinçsiz ve gereksiz ilaç kullanmak her zaman zararlıdır. Özellikle konu çocuklar olduğunda daha dikkatli davranılmalıdır. 37-38 derecede ölçülen ateşte öncelikle çocuğa evde soğutma yöntemi uygulamadan ateş düşürücü vermek onun bağışıklık sisteminin güçlenmesini engelleyecektir.

Ateş düşürücü kullanırken önerilen doz miktarının aşılmaması önemlidir. Doz aşımından dolayı kaybedilen çocuklar olduğu unutulmamalıdır. Ateş düşürücüler 6 saat aralıkla verilmelidir. Karaciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir. Ayrıca ilaç kullanırken bol sıvı alımı da önemlidir.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap