İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Değişen Eğitim Sistemin’de ki yanlışlar Ve Yıllardır düzeltemediğimiz hatalar!

Değişen Eğitim Sistemin’de ki yanlışlar Ve Yıllardır düzeltemediğimiz hatalar!

featured

Nooldu.net ailesi olarak okul öncesi bu içeriği değerli okurlarımız için hazırladık.
Geçtiğimiz senelerden farklı olacak bir sisteme giriş yapmak üzereyiz. Yaklaşık 90 yıllık bir düzen’in değişeceği bu ‘tatil’ sistemi ne kadar doğru?
Sistemin doğrulukları neler?

Tatil süresi yaz tatilinin başından ve sonunda birer hafta alınarak, Kasım ve Nisan ayına orantılı şekilde ayarlandı.
Peki bu ne kadar doğru, ne kadar yanlış?
Tatilden sıkılan öğrenciler için doğru bir uygulama olabilir. Lakin konuyu dışarıdan inceleyecek olursak, okulların haziran ayının 19’una sündürülmesi hiç hoş olmadı. Çünkü takribi olarak Mayıs ayının başında okuldaki o sıkı ders vaziyeti azalır ve öğrenciler yavaştan tatil moduna girerler..

Lise öğrencileri için ders konuları bitse dahi, devamsızlık sorunundan dolayı çocuklar okula devam edecek. Haziran ayının 19’una kadar sündürülmesi bizce mantıklı değil.
Evet tatil’den alınacaksa birer hafta alınırdı sadece, o arayı da Kasım’da vermek mantıklı. Çünkü uzun süren tatilden sonra ilk dönem her öğrenci için zor gelir. Kış şartlarının da gelmesiyle birlikte, ev/okul denkleminde kalan öğrencilere Kasım ayında birer hafta tatil kararını olumlu karşılıyoruz.
Ama dediğimiz gibi Nisan ayında verilen tatil bizce gereksiz. Sebebi şu ki, Mayıs’da aktardığımız gibi yavaştan tatil havasına giren öğrenciler bu sistem yüzünden Haziran’ın on dokuzuna kadar okula bağlı kalmış olacak.

Buda yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte öğrencilerin pek hoşuna gitmeyecek gibi..

Evet gelelim ders sürelerine.. Belki her dönem bir öne çıkıyor bu konu.. Ama eski MEB Bakanı’nın bir sözü var ki : ’40 Dakika ders süresi çok fazla, ben 40 dakika konuşsam siz beni dinler misiniz?’ demişti.
Evet fazlada abartılmadan 30/35 dakika ders süresinin orantılı olacağı görüşündeyiz.
Tenefüs süreli 10 dakika ideal, lakin 40 dakika derse göre az. Ama ders süreli 30/35 dakika olsa tenefüs süreleri ihtiyaç ve dinlenmeye yeterli olacaktır.

GEREKSiZ DERSLER!
Bu ülkede Güzel Sanatlar Lisesi diye liseler mevcut ama, halen meslek liseleri ve düz liselerde görsel sanatlar ve muzik dersleri uygulanmakta.
Peki kardeşim siz bu çocuklara tercih sundunuz, meslek seçen mesleğe, düz seçen düze, sanat okulunu seçen oraya gitti.
Şimdi çocuk resim ödevini yapmadı diye notu düşüyor, sınıfta kalma riskine etki ediyor. Ve takdir teşekkür belge ortalamasında sırf Resim’den kaynaklı başarılı olamıyor belki!
Çocuk meslek seçtiyse onu orada dört dörtlük yetiştirmelisiniz!
Çocuk Anadolu/Fen lisesi seçtiyse onu orada üst düzeye getirmelisiniz.
Eğer çocuk zaten Sanat ve Spor okullarının tercih ettiyse zaten ilgi odağı orada olmuştur..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap