İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Depresyondan Nasıl Kurtuluruz?

Depresyondan Nasıl Kurtuluruz?

featured

Depresyon: Dünyada en çok görülen bir hastalıktır.Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

Enerjisizlik,kişinin kendini mutsuz , değersiz , hüzünlü hissetmesi , daha önce yaparken keyif aldığı şeylerden keyif almaması , kaygı , stres , normalden daha fazla ya da daha az uyumak ,karasızlık , iştahsızlık , dikkat dağınıklığı , güçsüzlük , ilgisizlik gibi duyguların uzun süre devam etmesi depresyonun başlıca belirtileridir.

Depresyon kişinin hayattan zevk almamasıyla birlikte intiharla sonuçlanabilir.Bu nedenle tedavi olmayan depresyonlarda dikkatli olmak gerekir.Depresyon insan hayatında önemli kayıplara ve zorluklara yol açar.

Herkes depresyona girebilir.Ama bazı durumlar depresyon için risk taşır.Kullanılan ilaçlar , ailevi durumlar , alkol kullanımı , yalnızlık gibi durumlarda depresyona girme olasılığı daha yüksektir.Depresyonun gerçekleşme sebebi biyolojik olmasıyla beraber genetik yatkınlığı da barındırır.

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz ve depresyon için etkili ilaçlardır.Doktor tarafından tanı konulduktan sonra uygun dozda ilaçlar kullanılmalıdır.Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır.Tedavi edilmediği zaman ise yan etki olarak başka hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

İş ve güç kaybına ve ilişki bozulmalarına da neden olur.

İlaçlar gibi terapiler de depresyon tedavisinde işe yarar.

Fakat çok ileri düzeyde olmayan depresyonları kendimiz de aşabiliriz!

Bizde öz güven düşüklüğüne neden olan insanlarda uzak durmakla başlayabiliriz.

Kendi duygu ve ihtiyaçlarımıza başkalarınkinden daha fazla önem vererek , kendimize özen göstererek, olumlu cümleler kurarak  bu duygu karamsarlığından kurtulabiliriz.

Geçmişe bağlı kalarak ya da kendimizi yerin dibine sokarak hiçbir şeyi halledemeyiz. Depresyondayken bazen basit olayları büyütüp ,  kendimizi değersiz görmeye başlayabiliyoruz.Bu gibi durumlarda olayları en sade ve basit halleriyle değerlendirmeye çalışalım.

Her ne kadar hiçbir şey yapmak istemeseniz de yerinizden kalkın ve eskiden keyif aldığınız şeyleri yapmaya çalışın. Yeniden keyif almayı deneyin.

Evde yataktan çıkabilmek için sorumluluklar alın.

Geç saatte yatıp geç saatte kalkmak depresyonun devam etmesini sağlar.Bu yüzden erken yatıp erken kalkmaya özen gösterin.

Her gün düzenli yürüyüş yapmak terapi gibi geleceğinden dolayı her gün süresini biraz daha artırarak tempolu yürüyebilir, koşabilirsiniz.

Sizi rahatlatan ,  kafanızı dağıtan aktiviteleri tercih edin ve sizi geren insanlardan uzak durun.Geçmişte yaptığınız hatalara odaklanmak yerine an’ı yaşayın.

Aniden gerçekleşen duygu değişikliğinin nedeni duygularımızı anında yaşamayıp ertelediğimiz içindir.Duygularımızı zamanında yaşarsak sonradan bizi yakalamazlar ve ani çöküş ya da yükseliş yaşamayız.Bu nedenle an’ı yaşamaya özen gösterin.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap