1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Dinimiz’de Takvanın Önemi

Dinimiz’de Takvanın Önemi

Takva, kulun, azametinden korkarak ve rahmetini ümit ederek Rabb’ine karşı olan kulluk görevlerini yerine getirmesi, emirlerini tutup yasakladıklarından kaçınması anlamına gelen bir terimdir. Kuran’ı Kerim’de Allah katında insanların en üstünün en çok takva sahibi olanlar olduğu bizlere vahyedilmiştir..

Allah’u Teala, yapılan bütün ibadetlerde kalp hassasiyetini, yani takvayı istiyor.
İbnü’l-Mu’tez takvayı şöyle tarif eder ; ‘’Günahların küçüğünü de, büyüğünü de bırak. Takva budur işte. Tıpkı dikenli bir arazide yürüyen kimsenin dikenlerden kaçması gibi. Diken ne kadar ufak olsa da onu  hafife alma.

Bizlerinde bu bilinç doğrultusunda hayatımızı sürdürmemiz gerekir. Tıpkı dikenlerden kaçarak karşı tarafa geçmek gibi.

Bu dünyayı arazi, dikenleri de kötülük ve günah olarak görmeliyiz. Onlar bize batmadan dünya hayatımızı geçirmeliyiz. Takvalı yaşayan bir insan dünya hayatını tıpkı Rabbi’nin istediği gibi tamamlar.
Takva bundan dolayı dinimizde oldukça önemlidir.

TAKVA’NIN İBADETLER’DE Kİ ÖNEMİ ;
Namaz,
dinimizde ibadetlerin başında gelen namazda takva konusu şöyle geçmektedir ; Namazın kabul olmasının şartı, haramlardan sakınmak, huşû ve takva ile kılmak ve malayaniyi terk etmektir.

Oruç : Oruç ibadetinde esas konu akşama kadar aç ve susuz durmak değildir, esas mana Allah’a daha da yaklaşmak, günahlara karşı kalkan tutmaktadır.

Kurban İbadeti ; Kurban ibadetinde de takva elbette çok önemlidir. Kurbanı kendimiz için değil, yüce Rabbimiz için keseriz. Kurbanı kestiğimizde akan kan Rabbimizin huzuruna ulaşır. Maksat kan akıtmak telaffuzu oldukça doğrudur.

Yorum Yap

Yorum Yap