1. Ana Sayfa
 2. LiSTEPLUS
 3. Dünya Tarihindeki En Büyük 9 Volkanik Patlama

Dünya Tarihindeki En Büyük 9 Volkanik Patlama

featured

Merhaba Nooldu takipçileri bugün sizlere alışık olmadığımız bir konu işleyeceğiz Konu Başlığımız VOLKANİK PATLAMALAR !

Halen, dünya çapında 1500 aktif volkan olduğu tahmin edilmektedir. Neyse ki, modern teknolojinin yardımıyla, bu volkanlar her gün izleniyor ve bu liste var olan bazı patlamalarda olduğu gibi potansiyel krizlerden kaçınılabiliyor.

Bu liste, tarih boyunca bilinen ve en yıkıcı ve en büyük volkanik püskürmelerden bazılarını içermektedir. Bu volkanik püskürmeler sonucunda on binlerce insan öldü. Ek olarak, bu volkanik püskürmelerin birçoğu, yıllar sonra çevre bölgelerdeki toprağın yanı sıra, dünyanın havasını da etkiledi.

 

 1. Vezüv Yanardağı

Vezüv Yanardağı

 

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 5

Çıkan Malzemenin Hacmi: Belirtilmemiş

Tahmini Mağdur Sayısı: Bilinmiyor (1.500 kişinin kalıntıları ortaya çıkarıldı)

Yer: Napoli Körfezi, Campania, İtalya

Tarih: Ekim / Kasım 79

 

Vezüv Yanardağı belki de bu listedeki en meşhur volkandır ve popüler kültür eserlerinde defalarca yer almıştır. Vezüv Dağı’nın en yıkıcı patlaması, MS 79 yılının sonbaharında meydana geldi. Bu patlama tüm Pompeii şehrini yerle bir etti.

 

79 yılında patlamasından önce, Vezüv Yanardağı’nın bir volkan olduğunun bilindiğine dair hiçbir kanıt yoktur. O zamandan beri Vezüv Yanardağı defalarca patladı ve hala aktif. Vezüv Yanardağı’nın bir enkaz haline dönüştürdüğü tek Roma köyü Pompeii değildi. Herculaneum, Oplontis ve Stabiae köyleri de tamamen küllerle kaplanmışt. Vezüv Yanardağı’nın 79 yılındaki patlaması sırasında kaç kişinin öldüğünü kesin olarak bilmiyoruz. Ancak tahminler 13.000 ila 30.000 arasında.

 

 1. Pinatubo Dağı

Pinatubo Dağı
Pinatubo Dağı

 

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 6

Çıkan Malzemenin Hacmi: 5 km³’den fazla

Tahmini Mağdur Sayısı: 800 kişi öldü ve 10.000 kişi evsiz kaldı

Yer: Luzon, Filipinler

Tarih: 15 Haziran 1991

 

1991’de Pinatubo Dağı’nın patlaması, 20. yüzyılın, 1912’deki Novarupta’nın hemen ardından ikinci en büyük volkanik patlaması olarak kabul edilir.

 

Pinatubo Dağı çevresindeki alan yoğun bir nüfus barındırııyordu. Amerikan Clark Hava Üssü yakınlardaki Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü (PHIVOLCS), Pinatubo Dağı’nı yakından izliyordu ve binlerce kişiyi önceden haber vererek kurtardı. Yerel sakinler ve Clark Hava Üssü’nün tamamı tahliye edildi, ancak buna rağmen 800 kişi öldü. Pinatubo Dağı’nın patlaması, 16 Amerikan askeri uçağı (toplam 100 milyon dolar) ve 250 milyon dolarlık maddi hasar dahil olmak üzere 700 milyon dolarlık hasara yol açtı.

 

 1. Santa Maria Volkanı

Santa Maria Volkanı
Santa Maria Volkanı

 

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 6

Çıkan Malzemenin Hacmi: 10 km³

Tahmini Mağdur Sayısı: 5.000’den fazla kişi

Yer: Quetzaltenango Departmanı, Guatemala

Tarih: Ekim 1902

 

1902’deki Santa María volkanik patlaması, dünyanın Santiaguito denilen en aktif lav kubbe komplekslerinden birini üretti. Lav kubbeleri, Santa María volkanının patlamasından 20 yıl sonra oluşmaya başladı ve o zamandan beri büyümeye devam ediyorlar.

 

Uzun süreli bir etki yaratmasına ek olarak, 1902 Santa María volkanik patlaması büyüktü ve 10 kilometrekare çapında lav tabakası üretti. Ek olarak, Santa María patlaması 5.000’den fazla insanı öldürdü ve o yılki tarım mahsullerini de yok etti. Santa María 1902’den beri çok aktif ve 1929’da yıkıcı bir patlama oldu. Ayrıca yaklaşık 5.000 kişinin de ölümüne sebep oldu.

 

 1. Novarupta

Novarupta volkanik dağı
Novarupta volkanik dağı

 

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 6

Çıkan Malzemenin Hacmi: 13 km

Tahmini Mağdur Sayısı: Yok

Yeri: Katmai Milli Parkı ve Korusu, Alaska, ABD

Tarih: 6 – 8 Haziran 1912

 

Novarupta’nın 6 – 8 Haziran 1912’de patlaması, ABD’de yakın tarihin en büyük volkanik patlamasıydı. Novarupta, 13 kilometrekarelik lav tabakasının etrafa yayılmasına ve yakındaki alanı kaplayan 30 kilometrekarelik bir kül tabakasına sebep oldu. Novarupta’nın külü, havada 32 kilometre yüksekliğe kadar çıktı.

 

Novarupta bu kadar büyük bir patlama meydana getirse de, neyse ki ölüm olmadı. Şu anda Katmai Milli Parkı ve Korusu olan bu bölgede çalışan insanlar haftalarca süren alışılmadık sarsıntılar hissetmiş ve burası zamanında tahliye edilmişti. Novarupta patlaması 60 saat sürdü ve güneşi tamamen kapattı.

 

 1. Huaynaputina

Huaynaputina Volkanı
Huaynaputina Volkanı

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 6

Çıkan Malzemenin Hacmi: 30 km³

Tahmini Mağdur Sayısı: 1.500’den fazla kişi

Yer: Güney Peru

Tarih: Şubat 1600

 

Huaynaputina, 17. yüzyılda Güney Amerika’daki en büyük volkanik patlamayı üretti. Patladığı zaman, Huaynaputina dağı 30 kilometrekare yükseğe lav çıkardı. Huaynaputina’nın yarattığı pomza ve kül tabakası da oldukça büyüktü ve 360.000 kilometrekarelik bir alanı kapsıyordu.

 

Huaynaputina patlaması sırasında yaklaşık 1.500 kişi öldü. Huaynaputina aynı zamanda Arequipa ve Moquengua şehirlerine de ciddi zarar verdi ve bu alanların ekonomik olarak iyileşmesi 150 yıldan fazla sürdü. Bilim adamları Huaynaputina patlamasının 1601’de kaydedilen tarihin en soğuk yılına neden olabileceğine inanıyor.

 

 1. Krakatoa

Krakatoa Volkanik Dağı
Krakatoa Volkanik Dağı

 

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 6

Çıkan Malzemenin Hacmi: 45 km³

Tahmini Mağdur Sayısı: 36.000’den fazla kişi

Yer: Java ve Sumatra arasındaki Sundra Boğazı – Endonezya

Tarih: 26 – 27 Ağustos 1883

 

Krakatoa’nın 1883’teki patlaması, volkanların ne kadar yıkıcı olduğu konusunda tarihteki bilinen en iyi volkanik patlamalardan biridir. Krakatoa, 45 kilometrekarelik bir alanı kaplayan lav üretti. Krakatoa’dan ilk patlamanın yaklaşık 24 km yükseğe ulaştığını bildiren raporlar var.

 

Krakatoa patlaması ve bunun ardından gelen tsunami, çevresindeki adalarda 36.000’den fazla insanı öldürdü. Tsunami de büyüktü ve yaklaşık olarak 37metre yüksekliğinde dalgalar görüldü. Yakındaki küçük adaların tümü etkilendi ve yaklaşık 165 kıyı köyü tsunami tarafından yerle bir edildi. 1883 patlamasından önce, Krakatoa 200 yıldan fazla bir süre uykuda kaldı.

 

 1. Tambora Dağı

Tambora Dağı

 

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 7

Çıkan Malzemenin Hacmi: 160 km³

Tahmini Mağdur Sayısı: Bilinmiyor. 90.000 kişi olduğu tahmin ediliyor

Yer: Sumbawa, Endonezya

Tarih: 1815

 

Tambora Dağı şu anda 19. yüzyılın en kötü volkanik felaketlerinden birine sebep olan aktif bir volkan. 1815 yılında, Tambora Dağı’nın tepesinde bir patlama gerçekleşti ve yaklaşık 160 kilometrekarelik bir alan lav ve küllerle kaplandı. Bu, tarihteki kaydedilen ve büyük volkanik patlamadır.

 

Tambora Dağı’nındaki patlamalar sırasında 10.000’den fazla insanın öldüğü tahmin edilmektedir. Bununla birlikte volkanik patlamanın neden olduğu mahsul yetersizliğinden, hastalık ve yaşanan açlıktan 80.000 kişi hayatını kaybetti.

 

 1. Lava Creek Patlaması

Lava Creek Patlaması
Lava Creek Patlaması

 

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 8

Çıkan Malzemenin Hacmi: 1.000 km³

Tahmini Mağdur Sayısı: Bilinmiyor

Yeri: Yellowstone Ulusal Parkı, Wyoming, ABD

Tarih: 640.000 yıl önce

 

Yellowstone Milli Parkı’ndaki son büyük volkanik patlama yaklaşık 640.000 yıl önce oldu. Bu volkanik patlama, 1500 kilometrekarelik dev bir krater olan Yellowstone Caldera’yı oluşturdu.

 

Yellowstone’un 640.000 yıl önceki volkanik püskürmesi, şu anda Lava Creek Tüfü olarak bilinen kalın volkanik birikintilerin oluşmasına sebep oldu. Lava Creek Tüfü, Yellowstone Caldera’nın kuzey duvarını oluşturur. Patlama, Volcano Patlama İndeksi (VEI) üzerinde 8. seviye olarak sınıflandırıldı. Yellowstone yanardağı tahmini 1000 kilometrekarelik bir alanda lav ve kül bıraktı. Yellowstone’un son volkanik püskürmesinden elde edilen kül rezervleri halen Yellowstone Iowa, Louisiana ve Kaliforniya civarlarında görülebilir.

 

 1. Toba Caldera

Toba Caldera
Toba Caldera

 

Volkan Patlama İndeksi (VEI): 8

Çıkan Malzeme Hacmi: 2,500 – 3,000 km³

Tahmini Mağdur Sayısı: Bilinmiyor

Yer: Kuzey Sumatra, Endonezya

Tarih: 69.000 – 77.000 yıl önce

 

Endonezya’daki Toba Caldera volkanı en son 69.000 – 77.000 yıl önce patladı. Toba yanardağının, 2.500 ila 3.000 kilometrekare arasında bir kül fırlatmasının bilinen en büyük volkanik püskürme olduğuna inanılmaktadır. Bu son patlama, Volcano Patlama Endeksinde (VEI) en yüksek seviye olan 8 olarak belirlendi.

 

Bazı araştırmacılara göre Toba volkanının patlaması o kadar büyüktü ki on yıl boyunca volkanik bir kış yaşandı. Bu, çeşitli türlerin kaybına neden olmuş ve gelecek bin yıl boyunca Dünya’nın sıcaklığını düşürmüş olabilir. Bununla birlikte, son yıllarda, diğer araştırmacılar bu teoriye karşı çıktılar ve Toba yanardağının etkilerinin bu kadar çarpıcı olamadığını söylediler. En yeni Toba patlaması, 1.2 milyon yıl önce başlayan ve sonunda kalderanın merkezinde bulunan Toba Gölü’nün yükselişine neden olan dört büyük volkanik patlamanın sonuncusudur.

EN BÜYÜK 9 VOLKANİK PATLAMA İÇİN DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

 

Önerilen Yazı
Bilinen En Büyük 10 Galaksi
Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap