İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Dünya’da ki 5 önemli kutsal yer!

Dünya’da ki 5 önemli kutsal yer!

featured

Tarih boyunca farklı inanç ve itikatların, farklı bölgelerde ve çeşitlikte kutsal saydıkları pek çok alan bulunmaktadır.

1-İsrail – Kudüs 

Kudüs YahudilerHristiyanlar ve Müslümanlar için önemli bir şehirdir. Çok sayıda camii ve kiliseyi içerisinde barındıran Kudüs, yaklaşık olarak 3000 yıldır Yahuduliğin merkezi sayılmaktadır. Yahudiler için önem taşıyan bu şehir Ağlama Duvarı her sene yahudilerin büyük bir çoğunluğunun geldiği kutsal yerdir.
Ve tabi ki Mescid-i Aksa zulüm altında olsa dahi, müslümanların ilk kıblesi konumunda olup islam alemi için oldukça önemlidir.

2-Yunanistan – Athos Dağı

Yunanistan’da bulunan Athos Dağı ilginç bir kutsal yer. Meryem Ana’ya tanrı tarafından hediye edilmesiyle başlayan dağın kutsallığı, dağa 20 manastır yapılmasıyla devam etmiştir. Athos Dağı’ndaki 20 manastırda yaşayan din adamları içinde hiçbir kadın yoktur çünkü oraya kadınların girmesi kesinlikle yasaktır.

3- Koyasan Budist Tapınağı

Japonya‘da bulunan Koyasan Budist Tapınağı, Osaka şehrinin sınırlarında, kutsal mekanlar arasında.

4-Roma – Vatikan

İtalya‘nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin kutsal devletidir. Katolik mezhebinin ve Papa’nın şehri olan yer Roma‘nın içinde bambaşka bir devlettir. Papa hem devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir.

5-Mekke ya da Mekke-i Mükerreme :

Bugünkü Suudi Arabistan’nın tarihi Hicaz’ında Mekke Bölgesi’nin yönetim merkezi olan şehir. Mekke, Arap Yarımadası’nın batısında bulunan eski Hicaz bölgesinde ve Kızıldeniz’in doğusunda yer alır. İslâm dininince en kutsal şehir kabul edilmektedir.
Kudüsten sonra kabemiz olan Mekke/Kabe İslam aleminin en önemli yeri halindedir. Peygamber efendimiz s.a.v’e bu şehirde peygamberlik gelmiştir. Mekke’de islamın çağrısı başlamıştur.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap