İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Dünya’da Yaşamını Devam Ettiren En Süratli 6 Kuş

Dünya’da Yaşamını Devam Ettiren En Süratli 6 Kuş

featured

Dünya’da ne kadar kuş türü biliyoruz ? Bildiğimiz kuş türlerinden hangilerinin daha hızlı olduğunu biliyor muyuz ?

Dünya’da bir çok kuş türü vardır. Bugün ki LiSTEPLUS kategorimizin konusu “Yaşamını Devam Ettiren En Süratli 6 Kuş” olacak.

İşte Dünya üzerinde ki En Süratli 7 Kuş ;

6- Gyrfalcon, 80 mil / saat ; Gyrfalcon kuş türü, şahin türleri arasından en büyüğü olarak kabul edilir. Kuş “Gyr” olarak da tanınır. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtaların da görülebilen bir kuş türüdür.
Kanatlardaki renk deseni, siyah beyaz koniklere sahip mermere benzemektedir. Bu desenler ve renklendirmeler morflar olarak tanınır. Şahin kuşların en büyüğü olsa da iyi av kuşlarıdır. Avlanırken 80 km/s hıza kadar çıkabilirler.

5- Mahmuz Kanatlı Kaz ; Listemizin altıncı sırasında bulunan  Mahmuz kanatlı kaz, genellikle Sahra altı Afrika’daki sulak alanların bir kısmında bulunur.
Kuş, beslenmesine bağlı olarak zehirden oluşur ve yenilmesi fikri tehlikeli olabilir. Zehirleri, cantidin denilen zehrinden oluşan blister böceklerini yiyerek elde eder. 10 mg’dan fazla cantidin içeriyorsa, tüketildiği anda için hayai tehlike arz eder. Düz ve güçlü kanatlardan oluştuğu için yaklaşık 88 mil/saat’lik bir maksimum hıza ulaşabilir. Ortalama kanat genişliği 200 cm olan dünyanın en büyük yabani kazlarından biri olarak kabul edilirler.

4- Kaya Güvercini, 92.5 mph ; Mahallemizde, sokaklarımzıda gördüğümüz güvercinlerin hızını hiç merak ettiniz mi ? Zaman zaman sesleriyle bizleri uyandıran, zaman zaman ise balkonlarımıza misafir olarak gelen kaya güvercini veya yaygın güvercin olarak ikiye ayrılırlar. Batı ve güney Avrupa, Güney Asya ve Kuzey Afrika’da bulunuyorlar. Kaya güvercinleri, yaklaşık üç yüz bin yıl önce ortaya çıkan eski fosil kanıtlarında da bulunan kuşlardan biridir. Sadece Avrupa’da 17-28 milyon civarında yoğun bir nüfusa sahip oldukları biliniyor. Kaya güvercinleri Kuş nüfusu açısından dünyada ki en büyük kuş nüfusuna sahiplerdir. Üstelik, yerleşim bölgelerinde ve oldukça düşük alçaklarda uçma yeteneğine de sahiplerdir.

3-Avrasya Hobi, 100 mil / saat ; Avrasya hobisi kuşu, vücut yapısı olarak, fotoğrafta da gördüğümüz üzere ince olan sevimli küçük bir kuş türüdür.
Pençeleri ifade eden Yunanca “Falco” olarak ismi anınmış ve günümüze kadar ismi o şekilde aktarılmıştır. Avrasya hobisi büyük ölçüde Avrupa, Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşar. Temel olarak, uzun mesafeli göçmen kuşlarıdır. Bu özelliklerine bağlı olarak, hareket ettikleri hız 100 mil/saat hızındadır. Hareket halindeyken diğer kuşları ve böcekleri yakalamalarına yardımcı olan inanılmaz derecede güçlü kanatları bulunmaktadır.

2- Altın Kartal, 200 mil/saat ; Kartalların yıllarca hızından ve vahşiliğinden söz edilir. Bizlerede gerek filmlerde gerek ise belgesellerde kartal türünün nasıl bir kuş türü olduğunu duyarız. Altın kartalın en çok görüldüğü topraklar ise Kuzey Yarımküre’dir.

Üstelik Altın Kartal türleri, kartal türleri arasında yer alan en hızlı olan kuştur. Avları yakalamak için harika yeteneklere sahip olmasıyla doğada anılırlar. Altın kartalların ayakları yetişkin bir keçiyi sürükleme gücüne sahiptir. Kartallar inanılmaz hızıyla, tavşan, dağ sıçanı ve yer sincabı gibi yerdeki hızlı hareket eden bazı hayvanları bile yakalayabilmektedir. Altın Kartal, maksimum 200 mil/saat hıza ulaşabilir.

1-Peregrine Falcon, 242 mil / saat ; Ünlü motorsikler markası olan Falcon ismi şimdi size daha da tanıdık geldi mi ? Peregrine Falcon kuş türü Dünya’nın en süratli hayvanıdır. Bu muhteşem kuşun hızı, Dünya’nın dev motorsiklet üreticileri olan Kawasaki Ninja gibi süper motosikletler ile yarıştırılıyor. Yarada’nın kudretine bakarmısınız.. Hayal etmek bile hayli zor. Kuşun hızı, ünlü belgesel kanalı National Geographic tarafından ölçülmüş ve ölçülen en yüksek hızı 242 mil/saat olarak belirlenmiştir. Süratinden epeyce bahsettiğimiz Falcon kuşu Dünyanın neredeyse hemen hemen tüm topraklarında rast gelinebilecek bir kuş türüdür.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Yorum Yap