İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Dünya’nın En Eski 20 Şehri

Dünya’nın En Eski 20 Şehri

21b2ccfa75d9c01ea0f56f8ed2da6622

Dünya’nın En Eski 20 Şehri

İnsanlığın en eski şehirlerini hiç merak ettiniz mi ? Hz.Adem’den günümüze kadar gelen Dünya ömründe bilinen 20 şehri bugün sizler için listeledik..

İşte Dünya’nın En Eski 20 Şehri ;

1- Eriha (Filistin)

Orta Doğu’nun ve Dünya’nın en eski şehri olan Eriha şehri, Filistin sınırlarında bulunmaktadır. MÖ.9000 senesinde bu yana kadar bilinen en eski şehirdir.

2- Biblos (Lübnan)

Yine Orta Doğu’da bulunan Biblos şehri, Lübnan sınırları içerisinde yer almaktadır. MÖ.5000 senesine kadar tarihi ile Dünya’nın en eski ikinci şehri unvanına sahiptir.

3- Halep (Suriye)

Son senelerde kanın gövdeyi götürdüğü, milyonlarca insanın hayatını kaybettiği şehir olan Halep’in tarihi, M.Ö 4300 tarihine kadar dayanmaktadır. Suriye sınırları içerisinde bulunan Halep, listemizin üçüncü sırasında.

4- Şam (Suriye)

Suriye’nin başkenti olan Şam, Dünya’nın en eski dördüncü şehir unvanına sahiptir. M.Ö 4300 senesine kadar dayanan tarihi ile adeta tarih kokan bir şehirdir.

5- Susa (İran)

İran’ın Susa şehri, insanlığın en eski şehirleri arasında yerini almaktadır. M.Ö 4200 senesine kadar dayanan şehrin tarihi, oldukça savaşlara ve olaylara şahitlik etmiştir.

6- Feyyum (Mısır)

Mısır’ın sınırları içerisinde yer alan Feyyum şehri, Dünya’nın en eski altıncı şehri olarak unvanını korumaktadır. M.Ö 4000 senesine kadar dayanan tarihi ile şehir, ziyaretçilerine de tarihi yaşatacak tarzdadır.

7- Sayda (Lübnan)

Yine Orta Doğu’da Lübnan sınırları içerisinde yer alan Sayda şehrinin tarihi, M.Ö 4000 senesine kadar dayanmaktadır.

8- Filibe (Bulgaristan)

Avrupa ile listemize devam ediyoruz.. Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Filibe şehri, tarihiyle Dünya’nın en eski sekizinci şehri unvanına sahiptir. Şehrin tarihi, M.Ö 4000 senesine kadar dayanmaktadır.

9- Gaziantep (Türkiye)

Yazımıza ülkemizin en güzel lezzetleri olan, en güzel adetleri olan Gaziantep ile devam ediyoruz. Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde bulunan Gaziantep, M.Ö 3650 senesine kadar dayanan tarihi ile, Dünya’nın en eski dokuzuncu şehri unvanına sahiptir.

10-Beyrut (Lübnan)

Listemize yine bir Lübnan şehri ekleyerek devam ediyoruz. Beyrut şehri M.Ö 3000’e dayanan tarihi ile Dünya’nın en eski onuncu şehri sıfatına sahiptir.

11-Kudüs (Filistin)

Senelerce verilen mücadelede Kudüs’ü hep İslam beldesi olarak korumak vardı. Şükür ki halen İslam beldesi olarak bulunan Kudüs, listemizin on birinci sırasında. İnsanlığın en eski toprakları olan Kudüs’ün tarihi, M.Ö 2800 tarihine kadar dayanmaktadır.

12-Sur (Lübnan)

Lübnan sınırları içerisinde yer alan Sur şehri, insanlığın en eski topraklarından birisidir. M.Ö 2750 senesine kadar dayanan tarihi Sur şehri, listemizin on ikinci sırasındadır.

13-Erbil (Irak)

Yine bir Orta Doğu şehri ile Dünya’nın En Eski 20 Şehri yazımız devam ediyor. Irak sınırları içerisinde bulunan Erbil şehri, M.Ö 2300 tarihine kadar dayanmaktadır.

14-Kerkük (Irak)

Yine Irak, yine tarih kokan bir şehir. Kerkük şehri, M.Ö 2200 senesine dayanan tarihi ile, Dünya’nın en eski on dördüncü şehri unvanına sahiptir.

15-Belh (Afganistan)

Bu sefer Orta Doğu’dan uzaklaşıyoruz.. Afganistan ülkesinin sınırlarında bulunan Belh şehri, Dünya’nın en eski 15.şehri unvanına sahiptir. Belh şehri M.Ö 1500 senesine kadar dayanmaktadır.

16.Atina (Yunanistan)

Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi olan Atina, Dünya’nın da en eski şehirleri arasında yer almaktadır. Atina, M.Ö 4000 senesine kadar uzanan bir tarih kokan şehirdir.

17- Larnaka (Kıbrıs)

Larnaka, Kıbrıs topraklarında bulunan tarihin en eski şehirlerinden birisidir. M.Ö 1400 tarihine kadar dayanan şehir, oldukça eski bir şehirdir.

18-Thebai (Yunanistan)

Eski çağlarda Dünya’da oldukça önemli bir rol oynayan Yunanistan’ın en eski şehirleri arasında bulunan Thebai, Dünya’nın en eski on sekizinci şehri unvanına sahiptir. M.Ö 1400 senesine dayanan bir tarihi vardır.

19- Cadiz (İspanya)

Bu listeyi yazana kadar hiç aklıma gelmeyecek bir ülkeden çıkan bir tarih. İspanya sınırları içerisinde bulunan Cadiz, M.Ö 1100 tarihine kadar dayanan tarih kokan bir Avrupa şehridir.

20- Varanasi (Hindistan)

Nufüs olarak Dünya’da oldukça önemli bir etken olan Hindistan’ın tarihinin de eski olduğunu bilmeyen yoktur. Hindistan sınırları içerisinde bulunan Varanasi şehri, M.Ö 1000 yılına kadar dayanan bir tarihe sahiptir.

Listemizin sonuna geldik, bu listenin tarih kaynakları ROTABET’dir.

Önerilen Yazı
Keşke Bitmese Diyeceğiniz 5 Mükemmel Kitap
Yorum Yap

Yorum Yap