1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Dünya’nın En Göz Kamaştıran Köprüleri

Dünya’nın En Göz Kamaştıran Köprüleri

1680x1050_px_bridge_landscape-706446.jpg!d

Dünya’da bazı köprüler, hem mimari açısıyla hemde yükseliği ve uzunluğu adeta göz kamaştıran boyutta.

Dünya’nın En Göz Kamaştıran Köprülerini bugün ki LiSTEPLUS yazımızda sizlere aktaracağız..

Millau Köprüsü – Fransa ; 2004’te hizmete giren Millau köprüsü yedi sütunun üzerinde yaklaşık 2,5 km boyunca uzanan bir mimari yapı olma özeliğini üzerinde barındırıyor.

Capilano Cliffwalk – Kanada ; Capilano Nehri’nin kanyonunu ve manzarasını adeta içinde yaşamak için bu köprüye çıkmanız yeterli oluyor. Köprü 70 metre yüksekliğe ve 213 metrelik uzunluğa sahip bir mimariye sahip konumdadır.

Helix Köprüsü – Singapur ; Singapur’un Marina bölgesini bağlayan bu köprü özellikle geceleri ışıklarıyla adeta bir görsel şova ev sahipliği yapmaktadır. Köprü uzaktan seyredildiğinde adeta kendine hayran bırakan bir mimariye sahip.

Henderson Waves Köprüsü / Singapur ; Singapur’un en uzun yaya köprüsü olan Henderson Waves, 118 metre uzunluğa sahiptir. Köprü şık ve tasarımsal mimari yapısıyla adeta görenleri hayrete düşüren bir yapıdadır.

Chapel Köprüsü – İsviçre ; İsviçre’nin ilginç mimari yapılarından birisi olan Chapel köprüsü, 1333’yılında yapılmıştır. 204 metrelik bir uzunluğa sahip oldukça büyük bir köprüdür. Köprüde 17. yüzyılda çizilen tablolarda bulunmaktadır. Mimarisiyle tam bir eski yapıt olduğunu aktaran bir yapıdır.

Chengyang Köprüsü – Çin ; Chengyang Köprüsü 1916’da inşa edilmiş ve 65 metrelik uzunluğa sahip bir köprü olma özelliğine sahiptir. Tamamen ahşaptan yapılan bu köprüde hiç çivi kullanılmamıştır. Çivi kullanılmadan inşa edilen bu köprü Çin mimarisi olduğunu her yönüyle ispatlamaktadır.

Gold Bridge – Vietnam ; 1.4 km yükseğe sahip bu köprü Vietnam’ın uğrak turistlik bölgelerinden birisidir. Adeta tasarımsal açıdan dünyanın enleri arasındadır. Köprü, 150 metre uzunluğunda bir yaya köprüsüdür. Teleferik istasyonunu bahçelere bağlamak ve doğal bir görünüm ve turistik cazibe sağlamak için tasarlanmıştır.

Stari Most -Bosna : Stari Most, Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiştir. 1993 yılında Bosna savaşı sırasında yıkılmıştır daha sonra 2004 yılında yeni bir köprü hizmete açılmıştır.

Danyang-Kunshan Grand Köprüsü – Çin ; Dünyanın en uzun köprüsü unvanına sahip bu köprü 164.8 km uzunluğa sahiptir. Su üzerine inşasıyla yapılışı açısından oldukça zor inşa edilen bir köprüdür. Dünya’nın en uzun köprüsü ünvanına sahip olan bu köprü Çin’in göz bebeği konumundadır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü – Türkiye ; Köprü ismini 9.Osmanlı padişahı olan 1.Selim’den almıştır. Köprü dünyada asma köprüler sınıfında en uzun köprülerden biri olarak ülkemizin adeta mimari açısından en gelişmiş köprüsüdür. İstanbul’da bulunan bu köprü heybeti ile adete görenleri kendine hayran bırakmıştır. Yavuz Sultan Selim köprüsü 322 metre kule yüksekliğe ve 59 metre genişliği sahip bir mimaridir.

Yorum Yap

Yorum Yap