1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi
  3. Dünya’nın En Ölümcül 15 Canlısı

Dünya’nın En Ölümcül 15 Canlısı

featured

Dünyanın en ölümcül canlıları listesini gördüğünüzde aklınıza hemen timsahlar, yılanlar, köpek balıkları ve diğer vahşi canlılar geldi değil mi? Yalnız değilsiniz, insanların aklına elbette ölümcül canlı denilince ilk başta vahşi hayvanlar geliyor.

Listenin sonuna doğru ilerledikçe, bu konuda ki fikrinizin değişeceğinize inanıyorum..

İşte Dünya’nın En Ölümcül 15 Canlısı:

(Bu liste, canlıların BiR sene içerisinde öldürdüğü insan sayısını baz alarak hazırlanmıştır.)

15- Köpekbalığı / 10:

Filmlerden aklımızda kalan vahşi yapısıyla her zaman insanoğlunun denizlerde ve okyanuslarda korkulur rüyası olan köpekbalığı, bir sene içerisinde tam 15 insanın ölmesine sebep olmuştur. Kıkırdaklı balıklar sınıfında yer alan köpekbalığı, listemizin 15.sırasında bulunmaktadır.

14- Kurt / 10:

Vahşi görünümü ve dağlarda yaşamasıyla bilinen kurt, çok eski zamandan bu yana gerek sürülere, gerekte insanlara saldırması ile bilinen vahşi bir hayvandır. Birkaç çeşidi bulunan kurdun ortalama yaşam süresi 14-15 senedir. Belirlenen rakamlara göre, kurt öldürdüğü 10 insan ile köpekbalığı ile listenin sonlarında yer alıyor.

13- Aslan / 100:

Belki de listenin başında aklınızdan geçen bir diğer canlıda aslan olmuştur. Kedigiller ailesinin en büyüklerinden olan aslan, 100 kişinin ölümüne sebep olarak ciddi bir rakama erişmiştir. Saatte 80 km/s hızla avlarının her zaman korkulur rüyası olmuşlardır.

12- Fil / 100:

Hortumlular takımının filgiller ailesinin oluşturan memeli bir canlıdır. Genel olarak Asya fili ve Afrika fili olmak üzere iki türü yaygın olarak bilinmektedir. Kütlesi 4.000 ila 6.000 kg arasında değişkenlik göstermektedir. Filler, bir sene boyunca aslanla aynı sayıda insanın ölümüne sebep olmuşlardır.

11- Hipopotam / 500:

Hipopotam diğer adıyla Su Aygırı, iri gövdeli bir otçul memeli hayvandır. 1.500 – 1.800 kg ağırlığında olan su aygırlarının ısırma gücü ise 126,5 kg ağırlığındadır. Afrika’nın en tehlikeli canlıları arasında gösterilen hipopotamlar, bir ısırıkları ile aslan ve timsah gibi vahşi canlıları öldürebilirler. Su aygırları tam 500 kişinin ölümüne sebep olarak listede dikkat çeken canlılar arasına girmiştir. 

10- Timsah / 1.000:

Listemize su ve kenarında yaşam süren bir hayvanla devam ediyoruz. Gerek bataklık ve nehirlerde gerek ise su kenarlarında yaşayan timsahlar, sürüngen yapıya sahiplerdir. Uzunlukları ortalama olarak 5 metre olan bu vahşi canlılar, 1.000 kişinin ölümüne sahip olmuşlardır. Listenin onuncu sırası timsahların!

9- Tenya / 2000:

Omurgasızlar familyasında yer alan tenya, sığır etinden oluşan ve ülkemizde en yaygın olan türü Taenia saginata olarak da bilinen, ince bağırsakta yaşayan bir canlıdır. Listedeki diğer hayvanlara göre oldukça farklı bir klasmanda olan tenya, bir nevi parazit türüdür. Zaman zaman 30 yıla kadar ömrünü devam ettirebilen ve 25 metreye kadar uzayabilen tenyalardan doğal yollarla veya ilaç tedavisi ile kurtulmak mümkündür. Tenyalar çiğ veya az pişmiş gıdaları tüketmekle suretiyle bulaşır. Yılda 2000+’den fazla can almasıyla listede gözümüzü korkutan canlılar arasında yerini almıştır.

8- Ascaris Yuvarlak Solucanı / 2500:

Listemize yine bir solucan türüyle devam ediyoruz. Solucanlar familyasından olan ascaris yuvarlak solucanı Dünya üzerinde en fazla bulunan omurgasız hayvanlardan biridir. Hayvan ve bitkilerde önemli zararlara neden olan birçok türleri bulunmaktadır. 2500’den fazla can almasıyla doğanın katil hayvanlarından birisi olmuşlardır.

7- Tatlı Su Salyangozu / 10.000:

Elma salyangozu olarak da bilinen tatlı su salyangozları, çeşitli renkleriyle karşımıza çıkabilir. Her hafta yumurtlamalarıyla bilinen elma salyangozları bir yumurtlamada 200 ila 600 arasında yumurta yumurtlayabilme özelliğine sahiplerdir.

6- Yarım Kanatlı Böceği / 10.000:

Yarımkanatlılar olarak adlandırılan bu böcek türü, böcekler familyasının en zararlı böcek türünden birisidir. 10.000 kişinin yaşamına son vermesiyle Dünya’nın en tehlikeli canlılar listesine adını yazdırmıştır.

5- Çeçe Sineği / 10.000 :

İnsanlara uyku hastalığı bulaştırmasıyla bilinen çeçe sineği, Trypanosoma gambiense parazitini üzerinde taşıyan bir sinek türüdür. Orta ve Batı Afrika’da özellikle de Zaire’de ırmak kenarlarında yaşamını devam ettirmektedir.
Çeçe sinekleri insanları adeta uyutarak öldürüyor. Bakteri vücuda girdiğinde birkaç belirti sonrasında, vücut ısısı düşüyor ve kişilere sürekli uyuma isteği geliyor. Uykunun ardından ise koma geliyor ve hastalık tüm vücutta etkin bir rol oynuyor. Çeçe sineği bir yıl içerisinde 10.000 can almıştır.

4- Köpek / 25.000:

Köpek deyip geçmeyin.. Saldırgan yapısıyla çoğu zaman bazı vakalarda altından onlar çıksa da, daha saldırgan türleri ile binlerce cana sebep oldular. 400’den fazla ırkı olan etçil bir memeli olan köpekler, ortalama 10-13 yıl kadar yaşamlarını devam ettirirler. Listemizin altıncı sırasında 25.000 kişinin ölüm sebebi olan köpekler bulunmaktadır.

3- Yılan / 50.000:

Listenin daha başlığını okuduğunuzda aklınızda yer edecek hayvanlardan birisi ile devam ediyoruz. Yılanlar; ayaksız etçil bir sürüngen olan yılanlar, bütün pullular gibi, vücudu üst üste binen pullarla kaplı ektotermik amniyot omurgalılardır. Türlerinin ulaştığı en yüksek hız, Boynuzlu Çıngıraklı Yılan türünün ulaştığı hızdır ve saatte 29km’dir. Yaşam süreleri ise ortalama olarak 9 senedir.

2- İnsan / 475.000:

Belki de bunu beklemiyordunuz değil mi? Neticede insanda bir canlı ve canlılar arasında en çok can alan ikinci varlık.. Tam tamına 475.000 can alarak, kendi türüne bu kadar zarar veren tek canlı. Listemizin ikinci sırası insanların!

1-Sivrisinek / 725.000:

İşte geldik zirveye! Yaz aylarında kabusumuz olan sivrisineklerin bazı türleri insanlar için oldukça tehlikeli bir boyutta. Kan emmek için insana yaklaşan ve çıkardığı sesle kolayca tanıdığımız o varlıklar, insandan sonra Dünya’da ki en ölümcül canlı sınıfında. Tam tamına 725.000 kişinin ölüm sebebinde yer alan sivrisinekler, farklı türleriyle buna sebebiyet vermişlerdir. Özellikle Afrika kıtasında sıklıkla bulunan bu sivrisinekler insan sağlığı için ciddi tehlike oluşturmaktadır. Genellikle su birikintisinde üreyen sivrisinekler, listenin zirvesinde yer almaktadır.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap