1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Dünyanın En Tehlikeli Akrepleri

Dünyanın En Tehlikeli Akrepleri

scorpion

Akrebin kendisi, kelimesi, fotoğrafı dahi bazı insanları korkutmaya, endişelendirmeye yeterli olur. Günümüze kadar bilinen 1000′ den fazla akrep çeşidi vardır. Bu türlerden insanların hayatlarına mal olacak türden tehlikeli olanlar ve insanları hiç öldürmeyecek olan akrepler olabildiğince az sayıdalar. Günümüze kadar bulunan akrep türlerinden neredeyse hepsi zehirli acı vermektedir. Böyle olmasına rağmen yetişkin bir insanı öldürebilecek derecede tehlikeli olan akrep tür sayısı 25’tir. Normalden daha ölümcül olan dünyanın en tehlikeli akreplerini listeledik.

10. Sarı Ayaklı Oyuk Akrep

Bir diğer adı “parlak yuva akrep” olan sarı bacaklı oyuk akrep , genellikle Afrika’nın bazı bölgelerinde bulunur. Bu akrep türleri sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği yerlerde, soğuk yerlerde yaşayabilirler, yuvalarını da böyle yerlere yaparlar. Bu akrebin zehrinin insanlar üzerindeki önemine dair pek bir bilgi yoktur. Mağdurların raporlarına göre sağlıklı yetişkin bireylerde etkisinin hafif olduğu görülüyor. Zehir olarak diğer akreplere göre etkisi daha azken kıskaçları çok güçlüdür ve insan derisine önemli ölçüde zarar verebilir.

9. Tanzanya Kırmızı Tırnaklı Akrep

Bir diğer adı “kırmızı pençe akrep” olan Tanzanya kırmızı pençe akrep, sokmalarının dikkate alınması gereken bir akrep türüdür. Çoğunluğu Afrika Tropik yağmur ormanlarında yaşar. Bu akrep türü nemli zeminleri çok sever. Davranışları saldırgan değildir ve hatta bazen evcil hayvan olarak beslenirler. Derilere zarar verme amacı ile enerji harcarlar. Akrep sokması ile arı sokması karşılaştırılabilmektedir. 12 inç uzunluğuna kadar büyürler.

8. İmparator Akrep

Batı Afrika’nın yağmur ormanlarında yaşamını sürdüren ve oldukça hantal olan bu akrep, dünyadaki en büyük akrep türlerinde biridir ve yaklaşık 7 inç uzunluğuna kadar büyür. Ömrü 6 ve 8 yıl arasındadır. Zehirleri büyüklükleriyle kıyaslanamaz. Ve bünyesine göre zehri oldukça azdır. Soktuğu zaman aslında ağrısı hafiftir. Ama alerjik reaksiyonlar göstermenize sebep olacak kadar etkilidir. Öldürücü değildir. Avlama yetenekleri oldukça güçlüdür. Ve avlanmak için 6 feet derinliğinde oyuklar açabilirler.

7. Brezilya Sarı Akrep

Brezilya sarı akrep çoğunluk olarak Brezilyada yaşayan ölümcül akrep türlerindendir.

Toksikler nedeniyle oldukça tehlikeli olduğu varsayılan bu akrep Brezilyadaki en tehlikeli hayvan olarak bilinir. Beslenmese bile aylarca yaşamını sürdürebilen hamam böceklerinin metabolizması ile bu akrebin metabolizması karşılaştırılabilir. Zehirlerinin özünün merkezi sinir sistemlerine zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu zehre maruz kalan insanların gösterdiği semptomlar miyokard hasarı, pulmoner ödem, solunum güçlüğü ve şok olarak tespit edilmiştir.

6. Tükürme Kalın Kuyruk Siyah Akrep

Bu akrebe tükürme denmesinin sebebi belirli bir mesafede bulunan herkese saldırabilmesinden kaynaklanıyor.

Bu durum akrebin tehlikesini daha da artırmaktadır. Tükürme kalın kuyruk siyah akrep, Güney Amerika’nın kurak bölgelerinde yaşamaktadır. Zehirlerinin Kurtoxin’den oluştuğu tahmin edilen ve oldukça tehlikeli olduğu bilinen bu akrep dünyanın en tehlikeli hayvanları içerisinde yer alır. Kurtoxin bileşenlerinin reaksiyonu temel olarak sodyum hücre kanallarının deaktivasyonunu ve bir miktar aktivasyonunu etkiler.Diğer akreplerle karşılaştırıldığı zaman, kuyruk yavaşça uçtan yağlanan bir canavardır ve zehri sokmadan 1 metre uzunluğunda tükürüyor gibi görünüyorlar.

5. Arap Yağlı Kuyruklu Akrep

Çok iğrenç ve korkutucu bir canavar gibi görünüme sahip olan bu akrep, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yaşamını sürdürmektedir. Dıştan bakıldığına tamamen siyah renkte görünürler.Kıskaçlaı hafif kahverengimsi renktedir.

3.9 inç uzunluğuna kadar büyüyebilirler. Soktukları zaman zehirleri oldukça tehlikelidir.

4. Sarı Yağ Kuyruğu Akrep

Dünyanın en tehlikeli çöl akreplerinden biri olan sarı yağ kuyruğu akrep, Somali, Kuzey Amerika, Pakistan ve Hindistan gibi bazı yerlerde bulunmaktadır. Akrepler çok agresif olurlar. Akrep Yunanca “katil” manasındaki “Androctonus australis” olarak bilinir. İçlerin de bulunan zehir çok tehlikelidir. Ve yıllarca birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. Bu akrebin kuyruğu büyük ölçüde güçlüdür. Akrebin kenarlarında bulunan kubbe yapısı kavga esnasında daha iyi görebilmeleri içindir. Sarı yağ kuyruğu akrepleri fırtınalara çok dayanaklıdır.Kum tepelerini sıkı tutarlar.

3. Ölümcü

Deathstalker (Ölümcü) akrep sokmalarındaki aşırı zehir sebebiyle üçüncü sıradadır. Ortalama uzunluğu 2,2 inç ‘dir. Soktukları zaman zehirleri akrep türlerinden en tehlikeli olarak diğerlerinden daha ölümcül olabiliyor. Bir diğer adı “israil sarı akrep” olan bu akrep sokmalarında çok acı verir. Yetişkin ve sağlıklı bir insanı öldürmek için bir iğnesi yeterli gelemeyebilir. Ancak genç insanlar bağışıklık sisteminin güçsüz olmasından kaynaklı bu konuda risk altındadır.

2. Arizona Kabuğu Akrep

Diğer akreplerle karşılaştırıldığı zaman çok daha küçük bir görünüme sahip olan arizona kabuğu akrep, içindeki zehir oranına bakıldığında diğer akrep türlerinden çok daha öümcül riskler taşıyabilir.7 cm uzunluğunda olan bu akrep genellikle

 Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında Sonoran Çölü‘nde yaşamını sürdürmektedir. Soktuğu zaman ki acısı elektrik çarpması ile neredeyse aynıdır. Zehirleri inanılmaz derecede bir acıya sebep olur. Soktukları zaman nefes darlığı, uyuşukluk ,kusma belirtilerini gösterirler.1980’lerde ağaç kabuğu akrebinin sokması sonucu 800’den fazla ölüm kayıtları bulunuyor.

1. Hint Kırmızı Akrep

Dünyanın en tehlikeli akrebi olarak kabul edilen Hint kırmızı akrep, Doğu Hint Akrebi olarak da bilinir. Bu tür Hindistan, Pakistan, Sri Lanka’nın bazı bölgelerinde yaşamını sürdürüyor. Uzunluğu 50 ile 90 mm arasındadır. Parlak dağıtılmış kırmızı, zifiri siyah, kahverengi renkleri bulunur. İçlerinde bulunan zehir çok az bir sürede bir yetişkin insanı öldürmeye yeterlidir. Bu akrep türü en ölümcül türdür. Eğer bu akreple karşılaşırsanız sakince uzaklaşın. Saldırı belirtileri ise şöyledir; terleme , kalp durması, bilinç kaybı, nefes darlığı…

Yorum Yap

Yorum Yap