1. Ana Sayfa
  2. Neler Olacak ?
  3. Dünya’yı Bekleyen Büyük Bir Ekonomik Kriz!

Dünya’yı Bekleyen Büyük Bir Ekonomik Kriz!

ekonomikkriz

Çin ile ABD arasındaki bu Ticaret Savaşları’ndan dolayı son zamanlarda Çin’de ortaya çıkmış olan salgın ABD tarafından üretilmiş bir biyolojik silah olduğuna yönelik Komplo teoriler mevcuttu.
Fakat bugün görüyoruz ki salgın neredeyse ABD’nin tüm eyaletlerine de yayılmış durumda ABD’de 100 binden fazla insanı bulaştı 1500’den fazla kişi hayatını kaybetti ve Amerika salgının yeni merkez üssü haline geldi.

Dünyanın her yerindeki büyük küçük tüm ülkelere zarar verirken tüm şirketlerde zarar bu virüs sebebiyle zarar görüyor.

Ne zaman biteceği öngörülmediği için ekonomik krizin büyüklüğü ve ne kadar süreceğini de tahmin etmek zor.
İşte bu belirsizlik ekonomik serpinti daha da kötüleştiriyor işletmeler sadece müşterilerini kaybettiği için değil ekonominin daha da kötüleşip kötüleşmeyeceğini bilmedikleri için geri adım atıyorlar boşta kalan üretim tesislerinde tedarik zincirleri kesintiye uğruyor insanlar artık işe gidemiyorlar ve işletmeler faaliyetlerini durdukça müşterilerini de gelir kaynaklarını kaybediyorlar.
Dünya ekonomisi günümüzde birbirlerine tamamen entegre olmuş ülke ekonomilerinden oluşur. Makro ekonomik olarak bu düzeni sürdüren ise dış ticarettir.
Her ülke salgının yayılımını azaltmak için sınırlarında tedbir aldığından dolayı İthalat ve ihracat da büyük sekteye uğruyor. Kriz ABD’deki işsizlik başvurularının 3.3 milyon ulaşmasıyla bir boyuta geçti.

ekonomikkriz

Salgının başladığı günden bu yana borsalarda da büyük düşüş yaşandı.
insanlar yatırım amacıyla aldıkları hisseleri satıp paralarını nakitte tutmaya ve altına almaya başladılar. 

Kredi derecelendirme kuruluşu moody’s salgın nedeniyle 2020 küresel büyüme tahminini %2.6’dan %.- 0.5’e çekti. Salgının Türkiye’de turizm ile bağlantılı sektörleri de etkilemesi nedeniyle Türkiye’nin bu yıl yüzde 1.4 küçüleceği tahmin edildi.
Ayrıca Almanya ekonomisinin %3, Fransa’nın %1.4, İngiltere’nin % 2.6 ve İtalya’nın % 2.7 küçüğeleceği öngörüldü.

Hizmet sektöründeki düşüş ise imalatı geride bıraktığı özellikle seyahat, turizm ve yeme içme gibi tüketiciye yüz yüze hizmet verilen sektörlerde oldukça büyük bir çöküş yaşanıyor.

Geniş bir açıdan bakarsak uluslararası Finans enstitüsünün verilerine göre koronavirüs salgının etkili olduğu son 60 günde Türkiye gibi dış finansmana bağlı gelişmekte olan ülkelerin piyasalarından yabancı yatırımcılara ait yaklaşık 83 milyar dolar sıcak para uçtu gitti.

Havacılık sektörü ise büyük zararlar gördü. Coronavirus yüzünden bir çok fazla ülke diğer ülkelere seyahat kısıtlaması getirdi.

Avrupa Birliği daha önce hiç görülmemiş bir uygulamayı hayata geçirdi ve 30 gün boyunca Avrupa Birliği dışındaki ülkelere sınırlarını kapattı.Analitik firması formatı bu süreç boyunca yaklaşık 48.200 uçuşun bu yasaktan etkilenebileceği ve toplamda 12 milyon koltuğun satışının mümkün olmayacağını öngörüyor.

Çin Dünyadaki toplam üretiminin üçte birini oluşturuyordu. Ayrıca Dünyadaki en büyük parça tedarikçisi NASA’nın kirlilik izleme uydularından alınan verilerle salgından sonra Çin’deki endüstriyel üretimin düşüşü ve ülke genelinde azot dioksit oranının azalması uzaydan bire bir fark edilmiştir.
Ülkemizin önümüzdeki 1 ayda 2 ayda veya 1 yılda ne bekleyeceğini öngörmek gerçekten zor.


Ülkemizde olası bir sokağa çıkma yasağı memleketimizin ekonomisini oldukça derinden sarsacaktır. Bu yüzden tarımsal faaliyet gösteren alanlara koronavirüs’ün mutlaka mutlaka sıçramaması gerekir.
Kriz doğrultusunda açlık ve yoksulluğun olmaması için,üretimimizin durmaması gerekir.

Allah’dan dileğimiz bu koronavirüs musibetinin bir an evvel son bulmasıdır.
#EvdeKalTürkiye

Yorum Yap

Yorum Yap