İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Eklem Tutulması Rahatsızlığınız Varsa, Bu 5 Egzersizi Deneyin

Eklem Tutulması Rahatsızlığınız Varsa, Bu 5 Egzersizi Deneyin

featured

Eklem tutulmaları, vücudumuzun sağlığı için çok önemli bir etkendir.

Birazdan aşağıda okuyacağınız egzersizler, ağrıyı azaltmanıza, esnekliği artırmanıza ve kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir.

Eklem tutulmasına bağlı ağrı ve acı çekiyorsanız, egzersiz yapmak istediğiniz – veya yapabileceğinizi hissettiğiniz – şey olabilir. Fakat gerçek şu ki, fiziksel aktiviteyi kesmek sert eklemlere ve kas zayıflığına neden olabilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Amerikan Romatoloji Koleji’ne (ACR) göre egzersiz, hareket aralığını korumak, iltihabı azaltmak ve kaslarınızı ve eklemlerinizi esnek tutmak için önemlidir .

Doktorunuz size harekete geçmeniz için onay verdiğinde, fizyoterapistle birlikte çalışmaya devam edin. Doktorunuzla mutlaka iletişime geçin.

Gelelim 5 Egzersize.. 

Egzersizlerin Başında Yüzme geliyor.

Yüzme, eklem tutulması hastaları için en iyi egzersizlerden biridir, çünkü kaslarınızı güçlendirmenize ve eklemlerinize herhangi bir ağırlık kaldırma baskısı uygulamak zorunda kalmadan esnekliği korumanıza yardımcı olur. Yüzme özellikle sırtınızdaki, omuzlarınız ve kalçalarınızdaki kasları yapmak için iyidir ve NPF’ye göre mükemmel bir kardiyovasküler egzersizdir.

Bir diğer egzersiz ise Yürüme ;

Yürümek kolaydır ve kas geliştirmek için eklemlerinizde esnekliği korumak için mükemmeldir. Aynı zamanda ağırlık kaldırma egzersizine yardımcı olur. Bu egzersiz kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur ve kilo vermek için mükemmeldir.

Güç Eğitimi (Kuvvet Antremanı); 

Kuvvet antrenmanı, kas kütlesi ve gücünü arttırmanıza ve korumanıza yardımcı olmak için serbest ağırlıklar, makineler veya direnç bantlarıyla çalışmayı içerebilir. Güçlü kaslar, eklemlerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olur ve NPF’ye göre yaralanmaya daha az duyarlı olmalarını sağlar.

Sabit bisiklet ;

Spor salonunda sabit bir bisiklete binmek, dengesi sorunları olan insanlar için açık havada dolaşmaktan daha iyi bir seçenek olabilir. Bisiklete binme, oldukça düşük etkili iyi bir kardiyovasküler egzersiz programıdır. Bu hareket sayesinde eklem ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Yoga ;

Yoga’da, kasları gevşetmek, eklem eklemlerini rahatlatmak ve hareket aralığını iyileştirmek ve ayrıca gevşeme hissi elde etmek için kontrollü hareketler, germe ve derin nefes alıp verirsiniz. Uzmanlar “Esnekliği artırabilir ve kasları gerebilir ve güçlü bir zihin-vücut bileşenine sahiptir” diyor. “Her hastalık sürecinde büyük rol oynayan stresi azalttığı gösterilmiştir.” Bu yüzden yoga her ne kadar bizlere uzak bir kültür gibi gelse de eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

 

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap