İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Dünya’nın En Değerli 10 Kedigili

Dünya’nın En Değerli 10 Kedigili

bd17ab9e522ed135b6e539547dc4588d

Vaşak

Vaşak, kedigiller dünyasının Lynx cinsini oluşturan orta büyüklükte etçil omurgalı ve yabani hayvan türlerinin ortak özelliklerindendir.

Oselo

Oselot, kedigiller dünyasını Leopardus cinsine ait türlerdendir. Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika’da yaşayan bu türün uzunluğu kuyruğu ile birlikte 130 cm’e, ağırlıkları ise 8,2 kilogramdan 15,9 kilograma kadar çıkabilir.

Karakulak

Karakulak, kedigiller dünyasından vahşi hayvan türündendir. Dış görünüşü ile vaşağa çok benzeyip Step vaşağı, Mısır vaşağı gibi adlarla da anılmış olsa da daha sonraları moleküler DNA çalışmaları ile, tamamen farklı bir tür olup Afrika altın kedisi ve Serval ile yakın bağı olduğu görülmüştür.

Yaguarundi

Yaguarundi, uzun kuyruklu, kısa bacaklı ,geceleri aktif bir avcı olarak, kedigiller familyasının Güney Amerika’da yaşayan bir üyesidir.

Mermer kedisi

Mermer kedisi,  uzunluğu 55 cm olup, buna ilaveten 50 cm uzunluğunda bir kuyruk gelir. Kedigiller dünyasının Güneydoğu Asya’da yaşayan küçük bir kedi türü.

Jaguar

Jaguar (Panthera onca), kedigiller (Felidae) dünyasından ve Panthera cinsinin dört büyük kedisinden biri olan bir yeni Dünya memelisidir. Diğer üç büyük kedi, Eski Dünya’nın kaplan, aslan ve parstır. Kaplan ve aslandan sonra en büyük üçüncü kedi olan jaguar Batı Yarımküresinin en büyük ve en güçlü kedisidir.

Kar Parsı

Kar Parsı, kar parsı olarak da bilinir, kedigiller dünyasının Panthera cinsinin bir üyesi olan büyük kedi türlerindendir.

Aslan

Aslan, Panthera cinsindeki büyük kedilerden biridir ve kedigiller ailesinin bir üyesidir. 184-208 cm kafa-gövde uzunluğuna sahip yetişkin erkek bireyler, 160-184 cm uzunluğundaki dişilerden daha büyüktür.

Çita

Çita, kedigiller dünyasının bir üyesi olup, hızlı koşucu olarak bilinir. Günümüzde türün çoğunluğu Güney ve Doğu Afrika’da yaşar. Çok küçük bir topluluk da İran’ın Horasan bölgesinde yaşam sürdürmektedir. 15, 16 ve 17. yüzyıllara ait Padişahların av sahnelerini gösteren minyatürlerde av yapan çitalar görülmektedir.

Kaplan

Kaplan, kedigiller dünyasından etçil bir memeli hayvan türüdür ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden biridir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Turuncu-kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki siyah çizgilerle kolay tanınabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap