İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. En İyi 7 Türk Sitcom Dizisi
Trendlerdeki Yazı
_ok_k_zd_m

En İyi 7 Türk Sitcom Dizisi

2000_li_yillara_damga_vuran_yedi_numara_dizisinin_oyuncularinin_inanilmaz_degisimi_h5118_d985f

Sitkom Nedir ? 
Sitcom yani “durum komedisi” olarak anılan kısaca sitcom veya sitkom olarak Türkçede kullanılan, radyo çıkışlı ve günümüzde televizyonda yaygınca görülen program türüdür. Sitkomlar genellikle bilindik alanlarda örneğin, ev ve işyeri gibi alanlarda geçer.

Sitcom dizilerine başlı örnekler verecek olursak, Çocuklar Duymasın, Seksenler, Avrupa Yakası gibi dizileri örnek verebiliriz.

Şimdi listemize geçelim, hafızalarımıza kazanan hepsi birbirinden komik 7 başarılı türk dizilerini bugün sizlere aktaracağız..

7- Çocuklar Duymasın ; Listemize uzun süreler boyuncu TV ekranlarında boy gösteren başarılı bir sitcom dizi olan Çocuklar Duymasın ile başlayalım..

Çocuklar Duymasın, 16 Ocak 2002 tarihinde yayın hayatına başladı. Konusu esasen ayrılmakta olan bir çiftin çocuklarına yansıtmadan bu eylemi gerçekleştirmeye çalışmasıydı, lakin yıllar geçtikçe senaryo şekillendi, mevzu oldukça değişti.
Çocuklar Duymasın Mint tarafından hazırlanan bir projedir.

6- Avrupa Yakası ; Avrupa Yakası’da kuşkusuz hepimizin izlemese bile adını bir kez bile duyduğu başarılı bir komedi dizisidir.

Gülse Birsel’in senaryosunu üstlendiği dizi, Plato Film stüdyolarında çekilmiştir. Dizinin ilk bölümü 11 Şubat 2004 tarihinde ATV ekranlarında gösterime girmiştir.

5- Benim Annem Bir Melek ; Kuşkusuz sitcom listesinde adı geçmezse olmayacak bir yapım..

Ailenin annesi Neriman, Aileyi toplar çeki düzen verir, kısacası Neriman Ailenin başından eksik olmaması gereken bir Anne.. 2008-2010 yılları arasında üç sezon yayınlanmış, durum komedisi türünde bir Türk televizyon dizisidir

4- En Son Babalar Duyar ; Samimiyetin içtenliğin yine dopdolu anlatıldığı harika bir sitcom dizi.

Bu dizide de adından belli olduğu gibi evimizin Babası tüm olaylardan en son haberdar oluyor.. Kızlarının havadisleri, oğlanın durumu derken babamız en son duyuyor ve konu kapanıyor.. 🙂

3– Ayrılsak da Beraberiz ; Ayrılsak da Beraberiz, 3 Mart 1999 ve 21 Haziran 2004 tarihleri arasında yayınlanmış Türk aile dizisi. Dizinin bir diğer özelliği ise 450 bölümle en uzun 5. Türk televizyon dizisi olmasıdır.

Berna ile Teoman iyi bir aile kurmak için evlenmişler; ancak şiddetli geçimsizlik nedeniyle ilk celsede boşanmışlardır. İkisi de ortak satın aldıkları evden ayrılmak istemeyince, salonu bir paravanla ortadan ikiye ayırarak, boşanmış olarak aynı evde yaşamaya devam ederler. Aslında birbirlerini hâlâ sevdikleri ancak söylemekten çekindikleri için, eski eşlerinin başka biriyle ilişkiye girmelerini istemez ve birbirlerini sürekli kontrol ederler.

2-Seksenler ; Seksenler 80’li yılları adeta yaşatan başarılı bir türk dizisidir. Seksenler Klasik bir Türk ailesi üzerindeki etkilerini hedefleyen eğlenceli bir dönem sitcom’u olan dizi sosyal hayattaki değişimin, yaşantımıza giren yeniliklerin bizleri nasıl etkilediğini gözler önüne sermektedir.

Dizi çok sevilmesinden ötürü aynı kadrosuyla hafta içi her gün tekrardan yayınlanmaya başlamıştır. Dizi içerisinde seksenli yılların sağ sol siyası konularına da değinmiştir. Dizide 12 Eylül 1980 darbesi adeta yaşatılmıştır.

1- Yedi Numara ; Yedi Numara pek sitcom tarzında olmasa da kaynaklarda Sitcom geçtiği için listemizin birinci sırasında..
Samimiyetin ve komedinin bir biriyle birleşmesi sonucunda ortaya harika tatlı bir eser çıkıyor.

Aynı üniversitede okuyan ve aileleri başka şehirde yaşayan dört kız arkadaş, yurtta rahat edemedikleri için beraber bir ev kiralamaya karar verirler. Lakin İstanbul şartlarında kendilerine göre ev bulamazlar, buldukları evlerin hiçbiri kendilerine uygun gelmez.. Ta ki 7 Numaralı eve kadar.. onunda iki katlı ahşap 7 numaralı evin kiralık olduğunu görürler. Hiç çocukları olmamış ama birbirine çok düşkün Vahit ve Zeliha çiftinin olan bu ahşap evin üst katını, 4 kız arkadaş kiralar. Fakat bakkal Vahit’in saf, taşralı amca oğulları da İstanbul’a gelip aynı evin alt katına yerleşince cümbüş başlar!

 

Yorum Yap

Yorum Yap