İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. En Kolay Öğrenilen Enstrümanlar

En Kolay Öğrenilen Enstrümanlar

41is39XCREL._AC_SY780_

Hepimiz hayatımızın bir döneminde enstrüman çalmak istemişizdir. Enstrüman çalmak hem oldukça keyifli hem dış dünya ile bağımızı koparabileceğimiz, sakinleşip huzur bulabileceğimiz, kendimizi yetenekli ve özgür hissedeceğimiz bir hobidir. Gerçekten üzerine düşüldüğünde hayatımızın mesleğine bile belki kapılarını açabilir.

Genellikle çoğu enstrümanı öğrenmek, çalabilmek oldukça zor olduğundan ve uzun vadede emek vermek gerektiğinden çoğumuz yaklaşmayız.

Şunu unutmayın ki hepiniz her enstrümanı gerekli eğitim ve çaba ile her şekilde çalabilirsiniz. Yeter ki isteyin.

Ama bugün ele alacağımız enstrümanlar hem maliyeti daha ucuz, hem bulması daha kolay hem de internetten bile öğrenebileceğiniz şekilde basit enstrümanlar. Böyle dediğimiz için kulağa gereksiz gibi gelebilir fakat tıpkı bir gitar gibi müziğe arka plandan çok farklı hava katan, aslında küçük görünüp neredeyse her müziğin içinde barınan enstrümanlardan bahsedeceğiz. Hem masrafsız hem herkesin kolayca öğrenebileceği  hem de bu evde olduğumuz süreci böyle güzel bir hobi ile değerlendirebileceğiniz harika enstrümanları ele alalım.

1-Shaker

Shaker kelimesi müzikte; ritim oluşturabilmek için çeşitli vurmalı müzik enstrümanları anlamına gelir. Bunlara çalkalayıcı denir. Çünkü sesi yaratma yöntemi sallamaktan gelir. Vurmaktan ziyade havada sallamayı içerir. Tıpkı bebeklerin eline verilen çıngırağa benzer. En bilinen ve en çok kullanılan shaker yumurta shakerdir. Ahşap veya plastikten oluşur. İkili olarak satılır ve fiyatları da oldukça uygundur. Sadece o minik aleti sallayarak çıkan sesle bile müzik yapılabilir, şarkı söylenebilir. Çıkan ses içindeki materyal ve dış yapısıyla alakalı olarak değişir. Çeşitli shakerler bulunur. Farklı formlarda farklı fiyatlarda bulunur. Hangisini alacağınız tamamen sizin ne tarz bir müzik yapmak istediğinizle alakalıdır.

2- Kazu

Renkli ve fantastik kişiliğe sahip olan insanlar bu kazulara bayılacaktır.

Kazu plastik ya da metal bir boru şeklinde olan, ortalama bir dolma kalem uzunluğunda, ağız yoluyla ses çıkartılan basit bir müzik aletidir. Kazuların kökeni Afrika’ya dayanır. Bir rivayete göre ördekleri ve kazları çağırabilmek için kullanılan alettir. Sonradan kabile müzikleriyle olsa gerek bir müzik aleti olarak kullanılmaya başlanmış. Kazuların bir bölümünde poşet gibi bir zar bulunur ve buradaki titreşim sayesinde ses çıkar. Üfleyerek değil direk şarkıyı mırıldanarak çalınır. Küçük ve saçma bir ses gibi görmeyin. Bu sesi nasıl kullandığınız çok önemli.

3- Kalimba

Kalimba, Güney Afrika’da doğmuş bir müzik aletidir. Kalimba, kademeli olarak yerleştirilen metal parçaların oluşturduğu tahtadan bir taban şeklindedir. Bu aralar kalimba coverlarının oldukça meşhur olduğunu düşünürsek görmüş olduğunuzu varsayıyoruz.

En yaygın kalimba 17 tuşlu olan kalimbadır. Sesi oldukça sakinleştirici, tatlıdır.

Metal parçaların üzerinde sayılardan ve harflerden oluşan notalar yazılıdır. Karmaşık değildir. Parmaklarınızla hafifçe dokunmanız sonucunda ses çıkar. Sadece notalarını çalışarak çok güzel parçalar çalmayı öğrenebilirsiniz. Ve fiyatı da diğer ağır enstrümanlara göre oldukça uygun.

4- Mızıka

Diğer adıyla armonika. Mızıka üflemeli bir çalgıdır. Nefes ve dille çalınır. İçinde boncuklara yerleştirilmiş bir dize serbest dilin bulunduğu delikli bir kutudur. Kutu, nefes vererek ve nefes alarak ağız hizasında gezdirildiğinde ses çıkarır. Nota sistemi gayet kolay öğrenilebilir. Mızıkalar Diotanik ve Kromatik olmak üzere ikiye ayrılırlar. Diatoniklerde genelde 10 delik bulunur. Kromatiklerde ise 10,12014 arasında değişiklik gösterebiliyor. Başlangıç seviyesi için diatonik mızıka önerilir. Hem ufak hem ucuz hem kolay olan bu küçük çalgı da müziğe çok farklı bir hava katmaktadır.

5- Ukulele

Portekizli göçmen Joe Fernandez Portekize bağlı Maderia Adasıa özgün, yerel ve  4 telli küçük bir gitar olan Briginyayı 1879 yılında Hawai ‘ye götürür. Hawaide insanların parmaklarının klavyede hızlı bir şekilde hareket etmesi sebebiyle “zıplayan pire” anlamına gelen ukulele ismi veriliyor. 

Yani aslında ana vatanı Portekiz diyebiliriz. Fakat yıllar önce Hawai ye giderek bu ismi alıyor.

4 çeşit ukulele tipi vardır;

1-Soprano

Soprano ukuleleler geleneksel Hawai ukulelesidir. En küçük boyuta sahip olan ukuleledir.

2-Concert

Tınlayan ağaç miktarı ve hacmi daha büyük olduğu için Sopranoya kıyasla daha dolgun tonlar elde etmek mümkündür.

3-Tenor

Seyirci karşısında konser vererek çalan ukuleleciler genelde tenor boyu tercih eder. Bunun sebebi ise daha zengin bir ses aralığı sunuyor olması.

4- Bariton

Kısacası sopranodan baritona doğru gidildikçe ukulelenin sesi tel uzunluğu ve hacmine bağlı olarak kalınlaşır.

Ukulelerinizi akort etmek için uygulamalar var, onları yükleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap