1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Erdoğan ; “Af yasası hayırlı olsun, sözümüzü tuttuk”!

Erdoğan ; “Af yasası hayırlı olsun, sözümüzü tuttuk”!

cumhurbaşkanıerdoğan

Türkiye af yasası konusu uzun süredir gündemine almıştı. Koronavirüs bu süreci hızlandırdı ve af yasası dün gece saatlerinde mecliste kabul edildi.

“Yeni infaz düzenlemesi, uygulamadaki sıkıntılar yanında, milletimizin ve kamu vicdanının hassasiyetlerini de dikkate alarak hazırlanmıştır.” diyen Erdoğan, verilen sözün yerine getirildiğini aktardı.

“TÜM TEDBİRLER ALINDI”

Genel Kurul’da kabul edilen düzenlemenin çok önemli olduğunun altını çizen, yenilikler getirdiğini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

Yeni infaz düzenlemesiyle sistemin işleyişini hem mağdurlar hem suçlular açısından çok daha adil bir hale getirmeyi amaçladık.

Yargı Reformu Stratejimizi, bu sürecin en önemli halkalarından biri olarak görüyorum. Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin salgın tehdidinden korunması hususunda tüm tedbirlerin alındığını belirtmek istiyorum.

Hakları, canları ve sağlıkları devlete emanet olan bu insanların salgın hastalığa yakalanmamaları için her önlem alınıyor. Ceza infaz kurumlarının yönetim ve işleyişleriyle ilgili sorunları gidermeye yönelik adımlar atılmıştır.

İnfaz ve denetimli serbestlik aşamalarında çocuk yaşlı hasta yeni doğum yapmış kadınlar gibi gruplar lehine insani yaklaşım geliştirilmiştir. İnsanlığın asla bitmeyecek bir ülküsü olan adalet arayışında, daha yapacak çok işimizin olduğunu biliyoruz.”

“ÇOK SAYIDA HÜKÜMLÜ CEZAEVİNDEN ÇIKACAK”

Ceza Kanunundaki suç ve yaptırım dengesini tümüyle yeniden ele alacak kapsamlı bir çalışmaya başladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Kanunun yayımlanmasıyla, infaz sürelerinde yapılacak değişikliklere uygun şekilde, çok sayıda hükümlü cezaevinden çıkabilecektir. Kanunun yayımlanmasıyla, infaz sürelerinde yapılacak değişikliklere uygun şekilde, çok sayıda hükümlü cezaevinden çıkabilecektir.

Düzenlemenin, ülkemizde adaletin tecellisi konusunda milletimizin beklentilerini daha yüksek oranda karşılayacağı da bir gerçektir. Düzenlemedeki hükümlüler lehine iyileştirmeler ile yeni infaz yöntemleri, adaletin tecellisi sırasında vicdanların yaralanmasının önüne geçmek için getirilmiştir.” diye konuştu.

BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR

“Özellikle Cumhur İttifakı’nın tarafı olan Sayın Genel Başkan Bahçeli’ye de şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyen Erdoğan ; kanunu, onay için geldikten sonra hızla incelemesini tamamlayıp Resmi Gazete’de yayınlatmak şartıyla yürürlüğe sokacaklarını dile getirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap