İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtulabiliriz?

featured

Bazılarımız bir işe başlama kararı aldıktan sonra günlerce bekleriz.Her gün , yarın başlayacağım desek de günün sonunda başlayamadığımız için pişman olup yeniden , yarın kesin başlayacağım deriz.Örneğin spor yapmak , ders çalışmak , yabancı dil öğrenmek gibi bir çok şeyi erteleriz.

Aslında ertelemek her ne kadar zamanı yönetememek gibi görünse de ertelemek duygularımızı yönetememektir. Çünkü ertelememize sebep olan şey hissetiğimiz rahatlık, hevesin gelmesini bekleme, rehavete kapılma, istek olmaması gibi duygulardır.

Ertelemenin çözümü ise başlamaktır.Aslında bir işe başlayamamamızın nedeni, bugün, yarın ,saat tam olunca gibi erteleme cümlelerinden , bahanelerden kaynaklanıyor.Unutmayın bir işe başlamak için, ertelediğimiz her an vaktimiz vardır aslında. Şimdi başlıyorum diyin ve hiçbir şeyi bahane etmeden işinizin başına dönün.İşinizin başına dönerken ise her zaman zor olandan başlayın ve işinizi yaparken eğlenmeye çalışın.Zor olandan başlamak beyninizin , şu işi halledince diğerleri daha kolay olacaktır, şeklinde düşünmesine ve kolay olanın ödül gibi gelmesine sebep olacaktır.Yaptığınız şeyden zevk almak onu daha çok yapmanıza ve daha da hırslanmanıza sebep olacağı için her zaman pozitif cümleler kurarak, olumsuzu düşünmeyerek, eğer dikkatiniz çok dağıtmayacaksa müzik dinleyerek yapmak, işinizi eğlenceli hale getirecektir.

Ertelememize sebep olan en önemli şey ise yapacağımız işi gözümüzde çok büyütmektir.Sanki iş hiç bitmeyecek gibi gelir ve bunun sonu nereye kadar deyip vazgeçmemize bile sebep olabilir.Oysa gözümüzde büyütmek yerine oldukça küçümseyip, işiniz uzunsa bölümlere ayırıp daha sonra dikkatimizi tamamen yapacağımız şeye versek belki de çabucak hallolabilecek bir şeydir. İşinizi küçümseyin ama hafife de almayın.Çünkü eğer hafife alırsanız bu sefer de çok basit, önce zor olanları yapayım, bunu nasıl olsa yaparım gibi düşüncelere kapılabilir ve rehavete düşebilirsiniz.

Bu rahatlığa düşmemek için sorumluluklarınız sizi biraz da olsa korkutsun ki onu hesaba alıp yapasınız

Bazılarımız ise her zaman her şeyin tam ve hazır olmasını bekler ve o zamana kadar bir şey yapmaz.İşte bu hiçbir şeyin tam olmamasına sebep olur.Normalde o kadar mükemmelliyetçi olmasak da mevzu sorumluluklarımıza gelince her zaman eksikliklerden söz ederek her şeyin mükemmel olmasını bekleriz. Fakat şunu unutmayın ki mükemmel iyinin düşmanıdır.Elinizdeki imkanlar iyiyse mükemmel olmasını beklemeyin ve onu siz mükemmel hale getirin.

Ertelemek aslında her şeyin daha da zorlaşmasına, işlerin birikmesine ve bizimde umutsuzluğa kapılmamıza neden olur.Ertelediğimiz şeyler yüzünden kendimizden şüphe duyabilir, özgüvensizlik , endişe gibi sorunlarla karşılaşabiliriz.

Hem bu gibi sorunlarla karşılaşmamak hemde içimiz rahat bir şekilde uyumak için aklınıza gelen şeyi hemen yapmalısınız…

 

 

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap